Otok pag in zadar - zanimivosti

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

tema odprta - 11. jun 2008 9:06 | ogledi: 6.594 | odgovori: 17

Vse, ki imate izkušnje z otokom Pagom, vas prosim za kakšen nasvet. Kaj je fino, lepo, treba pogledat, poizkusit ...? Sredi septembra ...

In za Zadar enako.

Hvala!

Noel

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. jun 2008 9:58

Veš, jaz sem od morskih destinacij in meni nasploh ljubih otokov in te stvari.....največ odnesla točno takrat, ko SPLOH NISEM IMELA LISTA, KAJ VSE BI SE SPLAČALO POGLEDATI.... Hočem reči, ko sem v tujem mestu, takrat ga divje raziskujem. Lokacije, razstave, gledališče, arhitektura, poslušam ljudi, kako čebljajo s svojimi prijatelji popoldne na kofetu in skratka je vse skladno s puliziranjem kraja, v katerem sem. Na Pagu, v Zadru ipd....tam je pa pulz drugačen. Tam pa ni, da bi divjal od točke a do točke b. Tam pa ni, da bi nekaj silno kolesaril z gorskim kolesom, da bi ja telovadil pa zraven še marsikaj videl, da bo ja optimalno izkoriščen čas. Tam pa ni, da bi si vnaprej delal plane. Namesto tega poslušaj morje. Zjutraj bodo blagi valčki božali šljunak (ni slovenskega izraza za to, ozrioma, če je, naj se Primorke oglasijo). Ga ni čez ta jutranju zvok, zlasti ko se še jutranje sonce ogleduje v morju (jutro raspredeno u dubinama, poje Gibonni, sicer je to napisal na Hvaru, ampak velja tudi za Pag). Popoldne bo vetrič prinašal vonj borovih iglic in malo višje valove in s tem bo morje tudi glasnejše, ponoči pa se bo vse spet umirilo. Pa poslušaj ljudi okrog sebe. Nativosi bodo zjutraj imeli silne diskusije. Po možnosti vsak v svoji "vali" bo komuniciral s sosedom v sosednji vali. Pa njihove obilne žene se bodo ves čas nekaj pritoževale. Skratka, teater, kjer ni treba plačati vstopnine. Dopodlne in v zgodnjem popoldnevu bo mir, zvečer pa bodo spet začeli in se divje usklajevali okrog tega, kakšen ogenj se rabi za hobotnico izpod peke. Da ne govorim o eteričnih oljih, ki jih ima čisto vsaka rastlina, pa o tem, da tam še gnilo sadje na en hecen način diši. In če v tej energiji najkasneje četrti dan ne prideš do stanja blažene lenosti, ko ga ni lepšega kot udobno ležati pol na sončku in pol v senci in ne misliti na čisto nič (možgani na off) - potem pa res ne vem. Drugače pa paški sir, paška čipka, paška sol, paško blato morske orglje v Zadru, Donat, Kalelarga, pa povej, če so končno sneli big giant picture of Ante Gotovina Vendelina jr.

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

11. jun 2008 10:32

Na Pagu se splača ogledat vasico Lun, kjer rastejo najstarejše oljke, počutiš pa se kot, da si se vrnil kakšnih sto ali več let nazaj. Stare hiške, ozke ulice, povprečna starost tamkajšnjih prebivalcev pa je najbrž okrog 80 let (malo heca). Občutek imaš, da jih civilizacija še povohala ni dobro.

Drugače pa smo si mi ogledali vsak dan drugo mesto (Pag, Novalja...). Kopali pa smo se v Zrčah, kjer septembra tudi pretirane gužve ne bo, zato priporočam.

lp Saša

SUD3  

član od: 1.9.2007

sporočila: 62

11. jun 2008 10:51

Na pagu tko kot je napisala Basti. Zadar, obvezno morske orgle, to je nekaj kar nedoživiš usak dan.Stari del Zadra je zelo zanimiv. yoli

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

11. jun 2008 11:16

Na kulinariki si naberi morskih receptov, natisni, skup spni, potem pa hop na zadarsko ribjo tržnico. Res dobra in slikovita tržnica. Mi je začelo kruliti v mojem vampku, še dober mesec do omenjene tržnice eh, bo že. lp Vlado

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

11. jun 2008 11:32

V Zadru imaš turistične info točke, kjer dobiš zemljevid Zadra z označenimi  znamenitostmi, potem pa si ogledaš, kar želiš.

 

Na Pagu pa je tako, kot so že druge napisale. Mi gremo tudi radi na Lun, imajo tudi svojo oljarno in jasno, da "najboljše" olivno olje. Dobro je, je pa precej dražje kot naše. V Novalji je muzej, kjer se lahko vidi tudi en del akvadukta, katerega so naredili Rimljani. Vstop je bil ob četrtkih zastonj, ne vem, če je še. Po sir gremo vedno v sirarno v Kolan, kjer je tak, kot mora biti. Tisti od domačinov ponavadi ni dovolj zrel, marsikdo ima z njimi slabo izkušnjo. Pa tudi apetitlih ni, ker ga cel dan cmarijo na soncu.  Na Pagu se vedno založimo s žajbljem za zimo, le pri sušenju je treba bit previden - ne v stanovanju, ker ima premočen vonj.

 

Pa še nekaj, če greste na Pag. Obvezno s seboj marelo, ker je zelo malo sence, v kampih je, drugod na plažah je ni.

Lijana

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

12. jun 2008 9:48

Hvala lepa za vse ideje in izkušnje! To je več vredno kot knjige ... Bo pa seveda čas tudi za poslušanje, opazovanje, mirovanje ... ;) Noel

sabina23  

član od: 29.11.2007

sporočila: 3

12. jun 2008 10:48

ZADAR JE NAJBOLJ DBEST:) MESTO OB MORJU. Sem bila ze 3x tam, pa mi je se vedno d best. zvecer so ulice polne ulicnih umetnikov, sredi mesta so rusevine, lapidarij... ful lepo mesto. najboljsi obcutek je, da si dejansko V mestu, saj si znotraj obzidja...... sabina23

sabina23  

član od: 29.11.2007

sporočila: 3

12. jun 2008 10:51

Pag je pa vec ali manj puscava...kar se dogaja, se dogaja v mestih...Novalja, Pag... Obvezno si je treba en dan vzet za Zrce, ce si na tej strani otoka (pri Novalji, Gajacu). Sicer niso vec to, kar so bile, ce si pa za festo, je to - TO!! - men osebno najlepsa plaza (prod). sabina23

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

12. jun 2008 11:06

Mi tudi hodimo na dopust na Lun. Vsako leto me ponovno očarajo njihove božanske oljke, pa mir in duh po neciviliziranem svetu. Kot da so pozabili naviti uro za naprej, teče bolj nazaj. Jim pa zavidam, nič niso stresni, dobre volje in skromni, zadovoljni s tem kar imajo. Res pa je , da znajo nabiti cene, v trgovini, v gostilni... in mačk ne marajo, ne vem pa zakaj. V celi vasi je le nekaj muck in še na tiste so jezni. Ne vem, kaj so zagrešile takega. Če sem odkrita tudi za pse niso navdušeni, ker srečaš le dva ali tri v celem naselju. Pekarica

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

12. jun 2008 11:19

Meni pa delate skomine, smo bili zadnjič za prvi maj na Pagu, ma bi se kar preselila tja... ko vidiš to morje, mir, ko greš zjutraj na prazno plažo, (kakšen ježek je sicer v vodi), v zalivčku ribič prodaja nočni ulov... Sicer pa, še en mesec do dopusta Je pa res za pogledat v Lun, pa samo mesto Pag, meni Zrče niso všeč-sem že malce v letih za plažne žurke andreja č.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti