Buče

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. dec 2008 6:52

Szdenka, naribna na rezance, ožeta, je dobra za zavitke, nadomesti jabolka, le malo limoninega soka sodi zraven. V omaki je sploh super, enako naribana. Podušiš malo čenbule, dodaš malo paradižinka, pa te bučne rezanmce. Sol, začimbe šetraj, timian....na koncu poper in malo sladke ali kisle smetane.

rimljanka - zasebno mnenje

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

20. avg 2009 7:44

Na vrtu in njivi imam posajene različne užitne in neužitne buče (hokaido, melone, kobranke, male rumene, bele in pisane bučke, turbančke in najbrž še kakšno). Zanima me, kdaj te buče potrgamo in so primerne za hranjenje oz. okras, ne da bi prej segnile in bi dočakale pomlad Lani sem dobila v dar turbanček, ki je začel gniti šele pozno spomladi in takrat sem ga kar malo razkosala in zagrebla v njivi. Enako sem naredila tudi z nekaterimi drugimi bučami. Patišon, ki sem ga tudi dobila pa je kmamu začel gniti, zato sem mu pobrala semene, oprala in posušila. Ko sem letos sadila buče ni vzklilo niti eno seme. Kot sem slišala tudi buče najbolje kalijo, če jih kar take zakopljemo v zemljo. l.p. tedyka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. avg 2009 8:03

tedyka, nikakor si pa ne shrani semen za prihodnje leto. Buče se križajo med sabo, križanci med jedilnimi in okrasnimi so lahko grenki. Tako grenki, da si težko predstavljaš. Pa tudi sicer se ne bodo ohranile lastnosti, ki jih izkazuje buča, iz katere bi vzela seme za naslednje leto. Da ne bo razočaranja. Ker imaš buče skupaj na njivi so se veselo skrižale med sabo, verjemi.

Buče se ohranijo, če jih pobereš v stanju, ko se jim pecej začne sušiti. Še potem je dobro, da jih imaš čimdalj (nikakor pa ne ob slani) na sončnem, suhem mestu in jih občasno obračaš. Otrdi jim lupina in ostanejo dolgo. Hraniti jih je pa treba na suhem in toplem, nad 10 st.C, nikakor v hladni in vlažni kleti, tam jih hitro najdejo plesni.

rimljanka - zasebno mnenje

Talija  

član od: 12.9.2005

sporočila: 171

20. avg 2009 9:15

Hvala Rimljanka za te nasvete, od tebe pa se lahko res veliko naučim. Tole s križanjem buč pa nisem vedela, čeprav sedaj vem, da se je to tudi meni zgodilo. Lp Talija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. avg 2009 19:16

Talija, z veseljem, saj veš.  Tudi jaz se tukaj veliko naučim.

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 20. 2009 19:16

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

20. avg 2009 19:41

Mi lahko prosim kdo pomaga z ugotovitvijo teh dveh sort buč, predvidevamo da sta kaki mešanici, čudežno jih nihče ni posadil;) A sta užitni? Vem da lahko stestiramo glede grenkobe, ampak ne bi hvala Hvala za pomoč!

korenckova  

član od: 14.10.2008

sporočila: 222

20. avg 2009 21:01

rimljanka je napisal/a:

tedyka, nikakor si pa ne shrani semen za prihodnje leto. Buče se križajo med sabo, križanci med jedilnimi in okrasnimi so lahko grenki. Tako grenki, da si težko predstavljaš. Pa tudi sicer se ne bodo ohranile lastnosti, ki jih izkazuje buča, iz katere bi vzela seme za naslednje leto. Da ne bo razočaranja. Ker imaš buče skupaj na njivi so se veselo skrižale med sabo, verjemi.

Buče se ohranijo, če jih pobereš v stanju, ko se jim pecej začne sušiti. Še potem je dobro, da jih imaš čimdalj (nikakor pa ne ob slani) na sončnem, suhem mestu in jih občasno obračaš. Otrdi jim lupina in ostanejo dolgo. Hraniti jih je pa treba na suhem in toplem, nad 10 st.C, nikakor v hladni in vlažni kleti, tam jih hitro najdejo plesni.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
A to je to Jaz sem pa seme od lanskih hokaidk letos veselo delila naokoli, ker sama nisem imela prostora zanje in sem ga dala vsem prijateljicam in žlahti, z opombo, da je 10% pridelka mojega. In iz tistega semenja so samo na dveh koncih prišle ven hokaido, drugod pa vse živo. Potem sem pa še zmerjala, da niso posadile mojih semen. korenckova

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. avg 2009 23:07

majamarko, ni pomoči, je treba kar poskusiiti. lahko imeš dve rastlini s povsem enakimi plodovi n(na oko),pa eni grenijo, drugi pa prav nič. Obliko plodov pač določajo drugi geni kot grenkobo. Dober tek torej! Prva je skoraj zanesljivo v precej bližnjem sorodstvu s špagetarico, o drugi ne vem nič.

rimljanka - zasebno mnenje

neznan uporabnik

21. avg 2009 11:02

Že nekaj čas iščem seme (ali morda plod) t.i, laške buče (laška tikev), ki jo poznajo predvsem v Prekmurju, pa tudi drugod po Sloveniji (ne vem pa točno, kje). Buča ima oranžno meso, ponavadi pa se uporablja za pripravo sladic: v Prekmurju se jim reče bibe, tikvače, idinjače ... Enkrat sem jih jedla tudi v zavitku, ki je izhajal iz gorenjskega konca. Moji sorodniki jih že dolgo ne gojijo več, tudi kupiti se jih ne da (vsaj jaz ne vem, kje), bi jih pa zelo rada posejala, ker jih obožujem. Prekmurke, Prekmurci, mi lahko pomagate? In seveda tudi vsi, ki veste, o kateri buči govorim. Hvala, hvala! jancka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

21. avg 2009 11:07

Hvala rimljanka, nekako me ne mika tista grenkoba;) he he, že pri kumarah ali drugih jedilnih bučah ko pripravljaš te kar "strese". Morda najdem kakega drugega poskusnega zajčka;) lep dan, m

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti