Kis + soda - čiščenje

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

21. dec 2009 1:56

Pralna soda (natrijev karbonat) je dosti bolj alkalna in agresivna od sode bikarbone, ki jo uporabljamo v kuhinji. Pri prvi je potrebno pazit ker draži sluznico in je strupena. Tako da je jedilna soda (posebej v kombinaciji s kisom) čisto dovolj za redno čiščenje/pranje. Podrobnejši opis: http://www.diaperpin.com/clothdiapers/article_bakingso Sporočilo je spremenil(a) Yantares dne 21.dec 2009 02:00

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

21. dec 2009 8:30

Jancka & Leina, hvala vama za posredovano. Meni je najpomebnejše, da opere normalno umazno perilo, vse ostalo se z malo volje, tako verjamem, da navaditi ali zaobiti. Težave zaradi odsotnosti vonja bi poskušala nadomestiti z žlico kisa, mehčanja ne potrebujem zaradi sušilca. Bom pisala božičku za kroglice)) pa lep dan in lepe praznike! terakota

Blitva  

član od: 9.5.2007

sporočila: 61

21. dec 2009 12:43

Kako pa se lotite - s čim čiščenja kuhinjskih elementov sploh okrog nape in nad kuhališčem ko je vse mastno. Imate kakšne domače pripravke? Blitva

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

21. dec 2009 13:40

Blitva je napisal/a:
Kako pa se lotite - s čim čiščenja kuhinjskih elementov sploh okrog nape in nad kuhališčem ko je vse mastno. Imate kakšne domače pripravke? Blitva
Pri malce hujši umazaniji jaz naredim takole: Vzamem limono, prerežem na pol, na krožnik nasujem par žličk sode bikarbone in eno žličko soli, pomakam limonino polovico ter s tem čistim kuhinjske elemente in štedilnik. Včasih si če malo pomagam z žičnato gobico in pustim kakšno minuto da se maščoba otopi. Na koncu vse pobrišem z vlažno krpo. Drugače je pa dovolj, če v večji posodi zmešamo vodo (vedro bo kar v redu ker se naredi veliko pene), alkoholni kis in sodo bikarbono, mogoče kakšno kapljico limoninega ekstrakta da lepše diši oz. ekstrakta čajevca oz grenivkinih pečk za dodatno razkuževanje. Jaz imam to tekočino vedno v kuhinji kar v šprici. Pa pa kamikalije! Y.

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

22. dec 2009 18:23

Mene pa zanima, če uporabljate kis za čiščenje kopalnice, ali potem ni v kopalnici vonja po kisu. Jaz namreč nimam okna v kopalnici. LP Biba

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. dec 2009 19:44

Zelo hitro se razdiši.

lp

cervus

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. dec 2009 22:30

in deluje sveeeeže! terakota

loli  

član od: 12.1.2008

sporočila: 13

22. jan 2011 19:35

Danes sem se lotila čiščenja zamaščenih ploščic okoli štedilnika s sodo in kisom po vašem nasvetu. Da ne bom naredila kakšne neumnosti sem najprej poizkusno zamešala čisto malo sode z vodo in z blazinico iz vate namazala eno ploščico - umazanija je takoj odstopila in sem lepo veselo obrisala še s kisom. Z velikim veseljem sem nadaljevala in sicer sem vzela večjo količino sode, zamešala z vodo, gobico in pridno nanesla na ploščice. Kar naenkrat sem skozi rokavico začutila toploto kljub temu, da sem sodo zamešala z mrzlo vodo - ni mi bilo jasno zakaj in sem kar nadaljevala. Vzela sem šprico s kisom in z grozo opazila, da se je namaz s sodo na ploščicah v hipu strdil kot beton - nikakor ni šlo več dol. Pošpricala sem z mešanico kisa, z nožem sem drsala kot nora, da sem vso to zadevo spravila s ploščic in rezultat - ploščice so sicer čiste, opekline na roki pa se mi kljub takojšnjem izpiranju pod čisto vodo še vedno poznajo. Če bi mi danes vzeli prstne odtise se ne bi čisto nič poznalo - tako mi je kožo kljub rokavicam zlizalo. Toliko v poduk - zame je to bila dobra šola. Bodite previdne pri čiščenju s sodo, ker kaj hitro lahko pride do težav. Lep pozdrav Loli loli

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

22. jan 2011 22:08

Čakaj Loli, s katero sodo si pa ti to čistila? Soda bikarbona je jedilna soda in nič ne peče! Soda kavstika je pa druga zgodba - ta pa peče in greje!

Sergej

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

23. jan 2011 8:33

  meni je tudi na misel prišlo, kakšna soda pa je to???

 

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti