Prestavi potico v pekač

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. mar 2008 1:03

Veš kaj, zdaj sem med mnenji našla še recept zanj in sem se odločila, da bo pri nas jutri za kosilo (poleg ostankov današnje mineštre), edino šunko bom kar izpustila, ker moje veličanstvo ne je mesa, ostali so se ga pa že med prazniki zadosti napokali.:))) Le testo bom verjetno spet kar kupila, ker ga -verjameš ali ne- še nikoli nisem sama naredila....ker je zame to en tak tabu...pri nas sta bili v družini dve taki kuharici, ki sta iz kepice testa naredili cel prt za na mizo....in meni je to ostalo kot nekaj, kar je rezervirano samo za izbrance... Ali pa - nikoli ne reci nikoli! (Ampak ne jutri, na žalost ne bo časa). Sicer se pa priporočam za opogumljanje in nasvete vsem mojstricam vlečenega testa (ostra ali gladka moka - ali mešano?). Pa lep pozdrav! mamaF

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

26. mar 2008 14:11

Poglej, mamaF, če sem jaz spravila "kačo" v pekač po tolikih letih neuspehov, potem boš tudi ti naredila vlečeno testo. Brez skrbi. Sliši se grozno, a narediti ga je zelo preprosto. Res pa je, da sem imela možnost celo otroštvo gledati mamo, kako ga vleče in razteguje čez vse konce kuhinjske mize. Za prvič sem rabila samo en nasvet, to pa je: ko testo zamesiš po receptu, ga daš na pomokano desko, dobro premažeš z oljem, pokriješ s kakšno posodo in pustiš pol ure. Medtem si pripraviš mizo. Jaz jo prekrijem z rjuho, ki jo imam samo za štrudle. Rjuho pomokam z ostro moko po vsej površini. Testo previdno dam na sredino mize in začnem čisto rahlo vleči testo na vse strani. POMEMBNO: testa ne smeš mečkati, ker se potem ne vleče več! Samo na rahlo ga vlečeš enakomerno na vse strani, dokler ni tako tanko, da lahko vidiš skozi. Poskusi, boš videla, da bo šlo. Pa še nekaj: za testo uporabljam kar gladko moko, tip 500. Recept iz baze za krompirjev zavitek lahko uporabiš kot osnovo. Poglej. Včasih dam v testo tudi jajco, a je brez nje prav tako super. Vem, da ti bo uspelo. Pozdravček, Sonja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. mar 2008 14:51

Koliko je pa najmanjša količina moke za vlečeno testo? Da se še jaz lotim štih probe. Meni gledanje mame očitno ni kaj dosti pomagalo, ga grem navadno kar kupit.

Loni Makaroni

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

26. mar 2008 15:47

Loni je napisal/a:
 Meni gledanje mame očitno ni kaj dosti pomagalo, ga grem navadno kar kupit.

 

Enako Loni... nikoli ne bom pozabila, kaj je enkrat napisala mamamia, ko je nekdo spreševal za recept za domače listnato testo: "Življenje je že tako zakomplicirano, zakaj bi si ga zakomplicirali še bolj!" In še danes se strinjam z njo   

Lep dan in veliko se smejte

jasnah  

član od: 4.11.2007

sporočila: 27

26. mar 2008 16:40

 Tudi jaz sem letos delala kokosovo potico in je bila super.V nadev sem dala  2 žlici zdroba,da ni bil tako tekoč Super se je obneslo in potičke kmalu ni bilp več. 

janah

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. mar 2008 17:51

Loni, vlečenega testa pač ni težko narediti, vprašaj jade, kako je s tem!

Aja, če boš delala za palčke, bi šlo tudi z žlico moke in dvema naprstnmikoma vode ter ščepcem sloi in 3 kapljicami olja.

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 26. mar 2008 17:52:48

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. mar 2008 19:55

Rim, in bo spet sledila pripomba kot ob mojih ultra mini mafinih - da se morajo matrati in namesto, da bi pojedli enega orjaškega, je treba 12 manjših. Pa tako so bili lepi

Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. mar 2008 20:20

Loni, če ne vedo, kaj je užitek, kdo jim je kriv. važno, da si ti uživala, ko si jih delala. kajne? Jade pa le pobaraj.

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

26. mar 2008 21:54

Loni: Ne bo nič narobe, če narediš iz 200g moke (1 žlička soli, 1 žlica olja, ½ žličke kisa, približno 125 cl mlačne vode). Če se ti bo zdelo, da je preveč, lahko takoj, ko zamesiš maso, razdeliš kupček na dva dela in enega zamrzneš. Iz 200g moke boš dobila "kačico" dolgo za pol običajnega pekača. Če bo še vedno preveč...z veseljem pridem :). Pozdravček, Sonja

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

26. mar 2008 23:04

Jaz nimam težav pri vlečenem testu, že od nekdaj mi rata. Občasno s kakšno čudno moko mi pa res najbolj ne rata. Včasih sem delala testo tudi za sodelavke in jim ga nosila. Nič ne kompliciram, v skledo dam moko, ob rob malce soli, naredim jamico in vanjo vlijem malce olja, nato pa še mlačno vodo. Mešati začnem s kuhalnico (da imam manj na rokah), nato pa veselo mesim z rokami, po potrebi dodajam vodo in moko. Testo pustim v skledi, katero pokrijem s manjšo da zrak ne more zraven, včasih sem dajala testo v vrečko. Testo pustim počivati več kot 1/2 ure, lahko tudi urco ali dve. Zvrnem na pomokan prt (za pomokanje uporabim vedno ostro moko), malce potolčem, poiščem valjar in nekoliko razvaljam, daje testo enakomerno porazdeljeno, zopet dovolim testu malce odiha, nato ga uspešno razvlečem, odstranim debelejši rob in uporabim nadev po želji. Na del kjer bom dala nadev namažem kislo smetano, na preostalo testo pa namažem stopljeno maslo ali margarino. Zavitek vedno zvijem v enem velikem svaljku, ki ga nato umetelno preložim s pomočjo prta v tavelik pekač od pečice. Težave se pojavijo, če se testo zasuši in se začne lomiti. Naj vam rata. lipa1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti