Gregorjevo v kuhinji

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

12. mar 2008 13:07

Na Gregorjevo – otec, še veš? – se ptički ženili so, za šolskim vrtom v mejici gostili se, pili so; midva preko ceste sva slušala … »Čuješ živ-živ? To je "živio" – zdaj starešina je mladi napil.« in ko razleteli se svatje iz meje so z vriščem, povlekel si me za rokav in mi rekel, naj iščem. Pa – s čudom še v srcu in strahoma – v mejo iskat sem šel, za ptiči in njihovim pirom paberkovat sem šel: in glej, tam pod grmom, pod gabrovim – majhnih potic, in sladkega vinca, rožičev, in fig, vseh slaščic. »Pa ne bo jih nazaj več?« - »Ne, to so vse tebi pustili, kar ti si jim trosil pozimi, so zdaj ti vrnili.« (O. Župančič, Duma) magnolija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. mar 2008 13:12

Joj, v grmu pred našim blokom je bila ptičja (vrabčja) zabava ravno na vrhuncu, ko sem malo prej šla mimo.,  kakšen prešeren vrišč! Res jim privoščim današnji praznik!

rimljanka - zasebno mnenje

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

12. mar 2008 20:12

Nekdaj so se obrtniki veselili prihoda pomladi na prav poseben način. Ker od gregorjevega do svetega Mihaela (konec septembra) čevljarji, krojači in mojškre niso šivali več pri luči, ampak le pri dnevni svetlobi, so govorili, da sveti Gregor luč v vodo vrže. Takrat je namreč dan že dovolj dolg, da niso potrebovali luči. Od tod običaj, da spuščamo ladijce, gregorčke, hišice ... v vodo. Seveda pa morajo imeti lučko. Ptički pa so se letos začeli ženiti že bolj zgodaj, vsa pri nas jih je bilo slišati. LENČA

illusion  

član od: 20.6.2008

sporočila: 81

21. feb 2011 18:48

pticki_595

Rada bi vas spomnila, da se bliža gregorjevo - čas, ko se ženijo ptički. Če bi kdo rad pripravil kakšno dobroto za ta praznik, vam dajem idejo, ki sem jo za valentinovo opazila na policah in jo pofotkala za vas.

Sem pa opazila, da je tudi Aki dala ta predlog, tako da, če pogledate nazaj, na prvo stran te teme, boste našli link do recepta!

Imejte se radi

 

illusion

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

21. feb 2011 18:59

Illusion zelo lepo JanisJoplin

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

21. feb 2011 19:31

Ja res lepo. Pri nas imamo značilni Gregorjev sejem kjer se naj bi prodajala predvsem semena in domače dobrote, pa se še vse druga krama. Tako da je to kar velik sejem za naš kraj. Bom pa taščo vprašala če je kakšna značilna jed za ta čas.

irena66

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti