Pirhi

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

31. mar 2013 19:33

začetnik je napisal/a:

mamaF, lepi,

kaj je to, ki zgleda kot neki kristalčki gor na jajcih?

 

 



začetnik

Taki kristalčki nastanejo, če se jajca barva v vinu. Ne vem, ali je to vinski kamen ali pa mogoče vinska kislina reagira z apnenčasto jajčno lupinico?

Bi rada tudi jaz vedela, kaj je ta "čudež".

 

Morda nam bo kakšen kemik znal pomagati

 

@Elaphus, moji tudi niso vsako leto enake barve, pa še fotografije naredijo svoje. Tile so približno taki kot v resnici, od tašče (iz enakega terana - imamo pač domače) so pa letos sivo-modrikasti, pa bistveno bolj majhne kristalčke imajo.

Jaz sem barvala kupljena jajca, ki so imela precej temno lupino - po mojem so tudi zaradi različnih jajc različni končni izdelki.

Mojca

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

31. mar 2013 20:43

Jaz sem letos barvala bela jajca v "pozabljenem"  domačem refošku, pa sem dobila skoraj črne pirhe, čeprav sem jih pustila v vinu cca 3 ure, prejšnja leta pa sem jih pustila tudi čez noč, pa niso bila tako črna. Očitno pa kristalčke naredi kislina, saj sem lansko leto poizkusila barvati v refošku tudi prepeličja jajčka, pa so se mi po površini kar luščila, tako da so bila na koncu skoraj bela. Očitno tu deluje kislina.

kača

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

31. mar 2013 21:16

Sem ugotovila, da se pri pirhih, barvanih v vinu, barva spreminja. Ko so bili pobarvani in posušeni, so bili take rjave barve, kristalčkov je bilo kar dosti. Danes so pa skoraj črni. Sem pa barvala v enem pozabljenem, dve leti starem teranu. Tudi za pit je bil še kar ok, čeprav mi je bilo kar žal, da smo pozabili nanj .

lp

cervus

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

31. mar 2013 22:42

Sama sem jih delala v refošku in so zelo temni lepo se svetijo,samo sem mislila da bodo vijolični...me pa zanima kaj naredite z vinom..jaz sem vrgla stran,ker kot bi bil pesek notri..sem pa zasedila tukaj na kul nekje ,da je ena delala omako z njim....

lp goga

Turbika  

član od: 20.12.2011

sporočila: 8

3. apr 2013 13:00

No da objavim rezultat. Tudi svetla lupina ne pomaga. moji pirhi so bili zopet rjavi. Sem jih kuhala v teranu in pustila čez noč. Kristalčki zelo lepi, barva grozna.

Bannanna tvoji so res super. Bom probala drugo leto poiskat to neon barvo

Turbika

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

3. apr 2013 13:28

če boš nabavljala te barve, prosim povej, bi se pridružila nakupu... 

IvaSin  

član od: 20.11.2005

sporočila: 163

18. apr 2014 20:49

moji letošnji pirhi.......

in malo starih...

Iva

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

22. apr 2014 8:26

Nena-morje

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

22. apr 2014 16:40

Nena-morje, a si piščančka delala sama ali si jih kupila? Me zanima, kako se naredijo. Mogoče imaš kakšno spletno stran z navodili izdelave - se priporočam.

regina

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

24. apr 2014 22:07

Oprosti, regina, sem pozno opazila tvoje vprasanje!

Papir je navadni barvni papir za fotokopiranje oz pisarniški, brezlesni 80 g. Kjerkoli ga dobiš - v marketih prodajajo po 200 listov v desetih barvah. Za navodila pa poglej na YuTube - vtipkaj 3 d origami in pricnes od zacetka. Najprej za beginners, potem pa naprej. Ce zelis izdelati piscancka  moras vprasati v anglescini - se pravi 3 d origami chicken... itd...

lp Nena 

Nena-morje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti