Forex

klepetulja  

član od: 8.1.2005

sporočila: 2

22. nov 2008 16:56

Fantje in dekleta, rad bi vas povabil, da skupaj ustvarimo forex forum, da si lahko izmenjamo mnenja in izkušnje. Tako kot to vidite v tujini, v tujem jeziku. Vesel bom vašega obiska in sodelovanja: http://www.befxtrader.com/forum Pa uspešno trgovanje! klepetulja

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

22. nov 2008 18:28

Poznam gospoda, ki je vložil okoli 10.000 EUR v to zadevo (vse v Avstriji) in ima po pol leta ogromen dobiček (ne vem koliko natančno). Je pa res, da je polovico tega dobička že vložil v naslednjo naložbo, tako da bodo rezultati vidni čez kako leto. Sama dvomim, da se mu bo na koncu izplačalo. Bom sporočila, če še kaj izvem, ker zelo rad govori o tej zadevi :) Gigi_84 Sporočilo je spremenil(a) Gigi_84 dne 22. nov 2008 18:28:51

seospec  

član od: 19.7.2010

sporočila: 1

20. okt 2013 23:32

Sem iskal odgovor na vprašanje "kakšen je davek na medvalutno trgovanje" (v Sloveniji seveda) in med dolgim dopisovanjem, mislim, da mi je uspelo razumeti, da davka na dobiček ni. Prosim, naj me kdo popravi, če se motim.

Hkrati pa se ne morem upreti in malo vmešati v tole pomešano debato z različnimi mnenji in prepričanji. Se ne morem upreti in upam, da enkrat za vselej razjasnm kaj v resnici je Forex (o katerem vidim, da hudo primankuje znanja, še posebej v Sloveniji. In nisem presenečen, ker nategancij je in je bilo na žalost več kot pa pravih poslovnih profesionalnih namenov.

Kaj je FOREX?

Beseda FOREX je sestavljena iz dveh besed, združena v eno. FOReign EXchange. Foreign Exchange, ki bi v slovenskem dobesednem prevodu pomenilo "tuja izmenjava". Forex v pravem pomenu in uporabi JE medvalutno trgovanje.

To medvalutno trgovanje sem prepričan, da ste že vsi delali in delate vsako leto...ko kam odpotujete. Vam bom dal primer na moji lastni izkušnji. Ne me popravljati pri številkah, ker si jih bom nekoliko izmislil, za lažje razumevanje.
Recimo, da ste v poletju 2010 želeli iti na potovanje z letalom (recimo v ZDA). Imeli ste 5000 eur za katerih ste vedeli, da jih boste morali izmenjati, če boste rezervirati hotel in si ogledati mesto. Šli ste v banko in za 1 EUR bi takrat dobili 1,30 USD, kar pomeni 5000 EUR krat 1,3 USD = 6.500 USD. Tik pred tem, da bi denar izmenjali, ste dobili klic in morali ste se odpovedati izletu.

Minilo je leto, in poleti 2011 ste odločni, da greste. Že stojite pred bančnim okencem in tokrat izmenjate 5000 eur. Ponudba v banki za 1 eur napram dolarju je sledeča: 1 eur=1,48USD, kar pomeni da za istih 5000 eur*1,48 USD = 7.400 USD. Recimo, hipotetično, da ste zaslužili 900 USD na račun tega, ker ste "počakali" eno leto.

Zdaj pa izmišljen primer: Ste v Ameriki, v žepu imate 7400 USD, pridete na JFK letališče in v Evropi se zgodi nekaj drastično hudega (karikiram) in oblasti takoj pošljejo vse tujce domov. Pridete domov, seveda nesrečni in po enem mesecu, ko se čustveno spet poberete na noge, greste v banko in kot kup nesreče izmenjate 7.400 USD. Tokrat banka ponuja 1 eur za 0,70 USD, vendar vi tega ne opazite, dokler vam banka ne da denarja v roke. Koliko ga imate? 7.400 USD / 0.70 = 10.571 EUR. Čestitam! Ravnokar ste pritrgovali 5.500 eur. Čas trgovanja 1 leto in nekaj mesecev. Ali če ne štejete 1 leto čakanja, samo par tednov. Zaslužili ste dodatnih 5k na račun gospodarske situacije na trgu ob kateri je volatilnost medvalut največja. In to delajo traderji. Ne na letni ravni. Na mesečni, tedenski, dnevni, 4 urni, 1 urni ali 15 minutni ravni.
Vi se niti ne zavedate, da vsako leto trgujete z denarjem, mogoče nekateri še celo večkrat. Tako da, čemu potem vsa ta panika, ki jo ponekod berem. To je življenje, in trgovanje je zelo resen, krut in profesionalen posel. In EUR/USD je samo eden od več kot 29 medvalutnih parov s katerim fizične ali pravne osebe trgujejo. Spada med popularne pare, ker je najbolj znan in zaradi tega najbolj trgovan.

Forex Sistem?
Kar se tiče forex sistemov. Kot je bil naprimer Finanzas ali kaj je že bil. Slednje je moje mišljenje. KADARKOLI slišite ali boste slišati za Forex kot sistem, vedite samo eno stvar. To ni Forex v pravem pomenu. To ni Forex kot bi moral biti in je. Se pravi, Forex NI ENAKO Forex sistem. Forex sistem je za moje pojme kar nekaj. Nekdo je videl tržno nišo in jo izkorišča, dokler jo lahko.
Dandanes je medvalutno trgovanje dostopno tako posamezniku kot je že dolgo časa dostopen bankam. Nekje sem zasledil komentar, kjer je nekdo rekel (ali vsaj v takem stilu), da to ni za posameznika in da je samo za banke. Popolnoma zmotno. To NI ne za banke kot tudi ne za posameznika, ČE/KO ne veš kaj delaš. Se pravi izobraževanje o tem je ključno.

Drugo, popolnoma zmotno je, čas znanja ali izobraževanja o medvalutnem trgovanju in da je to samo za "doktorje tega in onega" in/ali da to traja ne vem koliko let, če sem prav razumel Vendelino.
To je bilo X desetletji nazaj, ker se drugače v ta finančni sektor itak ni dalo priti. Ampak danes ni temu več tako. Z medvalutnim trgovanjem se ukvarjajo (profesionalno ali amatersko, nekdo, ki je 20 let star in vse do 80 letnikov. Če verjamete ali ne, to je vaša stvar.)
Po domače povedano, s tem se lahko in se ukvarja kdorkoli. In uspešnost je bolj kot ne odvisna od mentalne in psihične zrelosti posameznika. Bolj, ko si zrel prej ti bo posel obrodil sadove, zato, ker se boš trgovanja kot zrela oseba lotil tega na zrel način.
Kar je resnično v pomanjkanju, v Sloveniji, je ZNANJA o medvalutnem trgovanju in miselna naravnanost do tega. Tukaj je Slovenija KATASTROFA. Slovenija je še vedno enih 10-20 let v ozadju, in predvsem miselno kot karkoli drugega.
In kar resnično potrebuješ vedeti, da se lahko to igro greš, je razumeti kako medvalutni trg deluje, biti mentalno in miselno zrel (trgovanje je 80% psihologija, 20% tehnika) in jasen načrt/metodo/strategijo in se je držati kot pijanec plota. Pa če si trader v banki za banko ali pa zase. Edini razlog zakaj posameznik zgublja je zato ker posameznik ni opremljen z orodji za trgovanje ali mentalno zrel. Kaj je razlog, da banke zgubljajo na medvalutnem (ali delniškem, opcijskem) trgu? ISTI razlog. Človeški faktor verjetno ni bil opremljen s pravimi znanji in orodji, da bi uspešno deloval ali pa je mentalno popustil (čustva).
To kar razlagam ne raste na mojem zelniku, to so samo dolgoletne izkušnje z neprestanim učenjem in znanja, ki ga vlagam vase iz dneva v dan.

Banke
Na žalost je tako, da banke ali katerakoli finančna inštitucija pri nas, vsaj v večini niso niti osredotočene niti podkovane o medvalutnem trgovanju. To ni njihov primaren posel, čeprav sem bil tudi jaz 200% da je. Ampak ni. Kje je tle logika? Ne vem. Še posebej, ko je to "edini" posel, ki je neobdavčen. Prišel sem do spoznanja, da jim večina manjka znanja in znanja in znanja, samo ena je bila dovolj odprta in tako prijazna, da me je povabila vsaj na spoznavni razgovor.
Sloveniji manjka podjetnosti. In upati si. Žalostno je, ko vidim, da ljudje imajo vse a si nič ne upajo, se ne izobrazijo, poučijo in upajo. Jaz imam vse to, samo prvega ne-denarja.
Če to kar pišem, nekoga še tako zaboli, boli ali je užaljen, potem mu ne morem pomagat...bo moral dozoret sam, da bo lahko šel čez to. Sam sem se ponudil večim bankam in nobeno ni ganilo, da so bili moji backtesti med 5 in 10% na mesec, ter zadnji moji realni rezultati 9 in 6% na mesec. Res je, da nimam 12 mesečnega spiska rezultatov za pokazat ampak v končni fazi kar sem sam ugotovil je, da če delaš sistematično, disciplinirano, preprosto in uspešno je v končni fazi to edino kar je pomembno. 5 let časa sem porabil, da sem prišel do spoznanj, ki jih danes izvajam. Lekcija za lekcijo. In žalostno je videti kako nepodjetne so banke, trgovalne in ostale finančne inštitucije. Predvsem pa je žalostno, ko človek vidi, da edino kar loči uspeh od neuspeha je znanje in preprostost. In razlog zaradi česa je neuspeh je velikokrat ego, pohlep in strah (pomanjkanje izobraženosti). Folk bi rad denar, ni pa pripravljen nič za to narest.

NASVET!
Če vam kdorkoli ponuja možnosti bajnih zaslužkov: Prosite za spisek rezultatov. Čisto preprosto. (Odlično, super, hvala, vse lepo in prav. Prosim, za izkaz rezultatov tega trgovalca ali podjetja za 3 mesece nazaj, potem pa se odločite.). Če spisek rezultatov ne morete ali ne dobite transparetno kot se spodobi (seveda lahko brez imena, kajti zanimajo vas samo rezultati) potem je čisto preprosto... ne sklepajte posla z osebo. Pika. Vsakdo, ki ve kaj dela in dela uspešno, mu ne bo problem pokazati rezultatov.

Nasvet 2
Ne verjetmite procentom. Procenti so zelo zelo zavajoči. (Ja vem, zgoraj sem omenjal svoje procente) Kar vas zanima so pipi (tudi denar ne). Pipi so edino pravo merilo uspeha v trgovanju. Zakaj? Ker pomemben je pristop do trgovanja, ne denar. Nekdo lahko naredi z 1 pipom 10 eur, nekdo drug pa 0,70 centov. Kako si boste uspeh enega ali drugega razlagali? Kajti prvi lahko riskira preveč in vas zavaja z rezultatom, medtem, ko drugi lahko trguje tako prestrašeno, da uspe iz trga zaslužiti samo po 1 pip na pozicijo. Pretiravam malo a ni daleč od resnice. Se pravi, iščete konsistentnost. In vedno pričakujte izgube, so del uspeha. Bistveno je samo, da je več zmag kot izgub, in to je verjetnost.

Ali je res, da se da zaslužiti ogromne zneske na medvalutnem trgu? Ja, je res. Brez garancij!. In koliko se zasluži je vse odvisno od lot-a s katerim se trguje na medvalutnem trgu.
Primer: (tako kot ostali trgi tudi medvalutni trg uporablja enoto, ki se imenuje PIP.) Ne bom šel v podrobno razlago, kaj je micro, mini, standard lot, ker vas bom samo zbegal.
1 micro lot = 1 pip je vreden = 0,0736 EUR, če ste naredili 100 pipov (kar je zelo dober rezultat) je 100 pipov x 0,0736 EUR = 7,36 EUR
1 mini lot = 1 pip je vreden = 0,736 EUR, če ste naredili 100 pipov je 100 pipov x 0,736 eur = 73,6 EUR
1 standard lot = 1 pip je vreden 7,36 EUR, če ste naredili 100 pipov je 100 pipov x 7,36 eur = 736 EUR
(Preprosto rečeno, za lažjo predstavo, če imate 500eur na trgovalnem računu boste trgovali z micro loti, če imate 5000 eur boste trgovali z mini loti, če imate 50000 eur pa s standardnim lotom. Toliko za občutek.)
In o standardnem lotu se največkrat govori in prikazuje zaslužke, da pa lahko trguješ s standardnim lotom, pa potrebuješ najmanj 10.000 EUR in več, za optimalno trgovanje je 50k EUR ok. Skratka, kakorkoli, Bančni managerji, ki upravljajo z denarjem praviloma izpostavijo največ 2% denarja od celotnih sredstev, medtem, ko posameznik s pravilnim pristopom do upravljanja lastnega računa izpostavi največ do 5% o celotnih sredstev.
Samo v demo tekmovanjih veliko traderjev pretirava in risikra tudi 10 ali več % od celotnih sredstev. Tisti, ki ni discipliniran hitro pade iz igre, ker skuri račun.

Če in ko veš kaj delaš se da zelo dobro zaslužiti in živeti od tega. To je delo, mentalno delo! To ni nekaj čez noč bom miljonar. Razen, če imate 100k ali 500k eur in veste kako z njimi obračat na medvalutnem trgu, potem je tudi to možno-čez noč. AMPAK tudi to skozi čas in tudi to samo pod pogojem, da veš kaj delaš.

Zate
Če se hočeš iti trgovanja, si odpri demo račun, igraj, testiraj, spoznavaj, uči...vse to na demo računu. Demo račun je namenjen treniranju predno preklopiš na realen račun, ki je isto kot demo račun. Ne rabiš nobenega posrednika vmes. In tudi ni nobena znanost. Samo vaja, vaja, vaja. Vse kar rabiš je računalnik, internet povezavo in učenje.
Zdaj bom delal reklamo, čeprav to ni moj namen. Daleč najboljša platforma za trgovanje, vsaj zame do sedaj, je definitivno Fxcm trading station II. Zakaj? Zato, ker je lahka za uporabljati, provizija je majhna (zanemarljiva, ko veš kaj delaš) in kalkulacijo s kakšno izpostavitvijo greš na trg ti še vse sama izračuna. Se pravi money management. In osredotočena na medvalutno trgovanje.

Tako da, upam, da sem vam uspel malo razjasniti pojem trgovanja in da to ni noben bav bav ter da se s tem ukvarjajo ljudje iz različnih poslovnih področji. Zakaj? Zato, ker je vseeno kaj si delal prej ali kaj delaš. Pomembna je miselna naravnanost in zrelost.
Srečno, TineG

seospec

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. okt 2013 8:56

Super, jaz sem navdušena. Se čudim, da še nisi predsednik vlade in ne vlečeš naše države iz blata, pri vsej tej tvoji mentalni in siceršnji zrelosti pa sposobnostih, da se te še v bankah bojijo. Krivi smo pa mi, seveda, ki nimamo poguma za posel, kot ga imaš ti. Ajoj, sveta preproščina. Kaj pa, če drugje oziroma na drug način služim še več?

 

Sama sem dovolj mentalno zrela, da takim, kot si ti in tebi podobni, pač ne nasedem. Že vem zakaj.

 

Pa še to: če tako trguješ, kot pišeš .... včasih malo škripa, kajne? Saj, malo sem malenkostna, a tako pač je, kaj morem ...

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti