Vzela sem si nekaj časa in izračunala kaj pomenijo novi vladni predlogi v praksi.
Naredila sem nekaj primerjalnih izračunov. Rezultati se mi zdijo zelo zgovorni sami po sebi. Mislim tudi, da teh novih olajšav ni najbolj smiselno uveljavljati med letom,sploh, če smo kje blizu zgorjne meje (pa upoštevati moramo še regres, pa kakšen € božičnice) ker se nam lahko kaj hitro zgodi, da bomo presegli skupni cenzus in bo treba po končnem izračunu dohodnino doplačevati.
V spodnji tabeli vidimo za koliko evrov bo večje neto izplačilo pri posamezni bruto plači.
Legenda: Neto S - samo s splošna olajšava
Neto S + 1 - splošna olajšava in en vzdrževan druž član
Neto S + 2 - splošna olajšava in 2 otroka
Bruto plača Neto S Neto S+1 Neto S+2
566........... 26, 67........1,97....... 0,00
567........... 13,33.........2,09....... 0,00
570........... 13,33.........2,47....... 0,00
600........... 13,33.........6,21....... 0,00
750........... 13,33........13,33....... 0,00
800........... 0,00........0,00........ 0,00
Torej: Podatki nam ponazarjajo, da dodatna olajšava ne bo v veliko korist tistim, ki imajo olajšavo za več družinskih članov, saj so ti zavezanci že sedaj plačevali malo dohodnine oziroma nič v kolikor so olajšave presegale osnovo za dohodnino.
Aja
Sporočilo je spremenil(a) Aja dne 12. jan 2008 00:38:05
Sporočilo je spremenil(a) Aja dne 12. jan 2008 00:40:58
Sporočilo je spremenil(a) Aja dne 12. jan 2008 00:44:58