Minutarji

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

tema odprta - 16. nov 2007 22:39 | ogledi: 19.557 | odgovori: 8

Ali pozna kdo recept za to vrsto štrukljev, ki so doma v Brkinih? Moja stara mama jih je vedno delala, ampak ona vse dela od "oka" in nima recepta. Primorke kje ste!?

To sem našla na internetu:

Štruklji minutarji in gluhi štruklji

Tako pripravljena marmelada lahko postane slastno srce štrukljev minutarjev, ki so doma v vasi Hrušica. Zanje pripravimo boljše testo iz moke, kvasa, soli, jajc, masla in mleka. Iz vzhajanega testa oblikujemo dolg svaljek, narežemo ga na koščke, te pa oblikujemo v krogce. Na njihovo sredino damo marmelado, nato jo povijemo s testom in oblikujemo štrukelj. Minutarje kuhamo v veliki posodi, saj močno narastejo. Kuhamo jih štiri do sedem minut, odvisno od velikosti štrukljev. Te velike štruklje zabelimo s posladkanimi kruhovimi drobtinicami.

Štruklje minutarje lahko pripravimo tudi brez marmelade v sredini, takrat jim pravijo gluhi štruklji. Take postrežemo z dodatkom marmelade na krožniku. Če so manjši, jih v Hrušici imenujejo žličniki.

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

16. nov 2007 23:40

Vzhajane štruklje z marmelado kuhamo tudi pri nas kot glavno jed s kompotom ali čežano. Gluhe štruklje pa delamo na vodi in ne z mlekom. Jemo jih zabeljene z ocvirki, z golaži in drugimi omakami ali pa z marmelado na krožniku. Gluhi so zato, ker so brez nadeva. Korošci jim rečemo kipnjenki. Lahko jih pripraviš tako, da vzhajano testo razvaljaš, zaviješ kot štrukelj (brez nadeva), razrežeš s kuhalnico ali krožnikom in pred kuhanjem še enkrat vzhajaš. Kuhaš jih tako, kot pečeš krofe: 5 minut pokrite, obrneš in 3 minute odkrite. Če je stiska s časom, jih kar z žlico zajemamo iz sklede, kjer je vzhajalo testo in jih zakuhamo v slani krop. So bolj podobni žličnikom, pa vseeno dobri. Recepte lahko poiščeš v Slovenski huharici, je pa enostavno: vzhajano testo iz pol kilograma moke - za marmeladne z mlekom, za gluhe z vodo. No - tudi gluhe lahko delaš z mlekom, ampak potem moraš dodati v testo tudi malo maščobe. Gluhe lahko delaš iz testa za kruh. Pri nas gluhim večkrat dodamo 30 % ajdove moke, ki je ne poparimo. Ko so kuhani, jih moraš prepičit z zobotrebcem, da se ne sesedejo. Poskusi in dober tek! LP! ovčka

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

17. nov 2007 0:30

Jaz ponavadi dam v testo za vzhajane štruklje: moko, pol kocke kvasa, sladkor, ščep soli, 1 jajce, 1 žlica masla in pribl. 2,5 dl mleka. Vendar tudi jaz delam "od oka", zato točnih količin ne znam napisati. Mogoče si lahko pomagaš s tem receptom http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=829 le da dodaš še žlico masla. Tako večkrat poskušaš, dokler ne dobiš nekaj podobnega minutarjem tvoje none matilda Sporočilo je spremenil(a) matilda dne 17. nov 2007 00:31:23

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

17. nov 2007 3:52

Jaz rada dam v te štruklje marmelado, bor pa mak ali orehe. Zelo dobri pridejo. Kyara

as76  

član od: 15.10.2006

sporočila: 45

27. nov 2007 14:40

Pri nas jih delamo tudi z marmelado in zabelimo z drobtinami. Jaz pa jih naredim takole: od prilike stresem moko, sol, jajca, sladkor, malo olja, kvas in mleko. Zamesim. Ko je testo narejeno po deski natrosim prej namočene rozine (v vodi z malo ruma) in testo še malo pomesim po deski. Potem pustim vzhajati. Vzhajane režem kar kar od prilike (trikotnike, pravokotnike,...) in jih skuham 5 minut pokrite, obrnem 3 minute odkrite. Potem zabelim z drobtincami ali z marelično marmelado stopljeno na maslu. Ful dobro in zelo enostavno. Sigurno rata nič bat. Sem iz obrobja brkinov tako da to zelo dobro poznam. as76

kakiXD  

član od: 6.2.2012

sporočila: 4

7. feb 2012 12:02

tudi moja nona pripravlja minutarje vendar ko vaše none od oka....

ampak sem jo uprašala koliko priblizno da vseh sestavin....

0.5 kg moke

2 jajca

pol svezega kvasa

malo olja

pribl.20 g masla

ščep soli

2 dcl mleka po potrebi

To zamesiš do gledkega,da se ne lepi rok. pusti testo 20 min počivati. iz testa zamesiš podolgovate <lulke>...

in odrezeš majhne koščke....jih sploščatiš in daš zličko do dve nadeva...včasih jih je moja nona polnila z marmelado ampak sem ji enkrat predlagala naj jih napolni z nutello ker jo obozujem...mislila je da ko jih bo kuhala da bo nutella ušla vn ampak je bilo bolje kot z marmelado...ko jih napolniš jih stisni kot da delaš njoke...potem jih pusti če 5 do 6 min vzhajati... daš ga kuhati tako da daš stran kjer si jo zatisnil navzdol....na vsaki strani kuhaš 5 min in ko so kuhani ga vzameš vn tako da ga prebodeš skozi in skozi z iglo....daš na kroznik in zabeliš z maslom in drabtincami...mi jih jemo ko je za kosilo mineštra,ker so še kar zasitni....minutarje z nutello jemo vsi in so zelo okusni...

 

 

kakiXD

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

7. feb 2012 21:25

Tale recept od kakiXD oz. as76 bo kar približen temu, ki ga dela še zdaj moja mama za svoje vnuke... le da so brez nadeva. Samo minutko kuha 'krofke' na vsaki strani, potem pa prelije z drobtinami in sladkorjem prepraženimi na maslu...

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

7. feb 2012 22:23

Hm, a bi lahko mogoče dodali kako sliko, ker si ne predstavljam najboljše. Bi pa probala tudi jaz!

_tmickena_

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti