Peka kruha v krušni peči

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 28. okt 2007 12:35 | ogledi: 10.892 | odgovori: 12

Pozdravljeni, pozdravljene.

Danes sem prvič spekla dva hleba kruha v krušni peči. Mislim da mi je kar uspel. Pekel se je 45 minut, spodaj skoraj malo preveč zapečen.

Sva pa sodelovali skupaj s taščo, tako da je ena trdila eno, druga drugo.

Jaz sem videla pri znanki, da je pekla kruh pri odprtih vratih peči, tašča pa je trdila, da pri zaprti peči, no užugala je seveda ona. Tudi peč je namreč njena...

Zakurila je peč, po dveh urah ko je pogorelo, je žerjavico razmetala po peči, preden pa sva dali v peč kruh, je žerjavico pogrebla na stran in jo pometla.Peč je bila očitno malo pretopla, ker se je s spodnje strani kar precej zapekel in tudi skorja je malo trša, kot če pečem v pečici.

Je pa vsekakor boljšega okusa iz krušne peči.

Mi lahko poveste postopek kako ga pečete vi izkušeni?

lp

Teka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. okt 2007 12:48

Mislim, vem pa ne čisto zagotovo, da je imela tašča prav. Jaz ga sicer ne pečem v krušni peči ker bo treba še kako leto počakati, a kadar imam to srečo in ga pečem na vikendu svoje tašče vedno pečem tako, da je peč zaprta. Pred leti sem namreč bila na enem tečajo "peka kruha v krušni peči" in tam smo, ko je bila peč ravno prav segreta dali oblikovane hlebce v peč in jo seveda zaprli. Kruhek je bil odličen. Tudi mojster Miha, ki na ljubljanski tržnici ob sobotah peče kruh v mobilni krušni peči vrata zapre. Je pa baje kar umetnost naštudirat, kdaj je peč čisto prav vroča. lp Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. okt 2007 13:27

Notranja vratca so pri nas zaprli, zunanja, pa priprli.

kar se prav evročone tiče, je bilo pa tako, če se noter vrže pst moke in zelo hitro porumeni, je primerna, če porjavi, je prevroča.

Vaja dela mojstra, to pa tudi drži.

rimljanka

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

28. okt 2007 17:17

ojla Mislim, da ima rimljanka prav. Moj oči tudi kdaj pa kdaj speče kruh v krušni peči. Vrata morajo biti obvezno zaprta. In tako kot pravi rimljanka pred peko vrže v pometeno peč pest moke..... Kruh je ODLIČEN. Je pa res da je kar precej časa trajalo in tudi precej neuspehov je bilo preden je pogruntal taktiko. Jaz bi definitivno obupala. Ampak oči je vstrajal in uspel. Lp

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

28. okt 2007 17:32

Teka ,a je toliko zakurila peč da je trajalo kar 2 uri da je pogorelo ?Nekaj let že nisem pekla kruh v peči,ampak ko sem pekla še v stari hiši sem skurila 1 butaro srednje velikosti in je bilo dovolj,zakurila sem ponavadi takrat ko je bil kruh že vzhajan in sem ga dala v peharje,kjer so ponovno vzhajali hlebci,ko je butarica pogorela sem tudi jaz z greblo razmetala žerjavico po podnu peči ter pri odprtih vratih še malo počekala da je pogorela in se je dno res segrelo,nato sem z mokro cunjo na lesenem držalu pometla dno oz bolj pomila na hitro da kruh potem spodaj ni bil od saj ali pepel,nato kruh na lopar in v peč ter takoj zaprla oboja vratca-zunanja in notrnja....po 20 min peke sem vratca odprla in vsak hlebec na hitro z loparjem malo zasukala ter nato pekla tam do 60 min vse skupaj,ponavadi sem spekla 6-8 hlebcev....skratka če kurite v peč vsak dan potem za peko ni treba toliko zakuriti,če se pa ne kuri pol pa ja in tudi kruh se takrat rad zasmodi ali pa je celo nepečen. kuharca37

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

28. okt 2007 17:47

Pri nas se ga peče v zaprti peči,na 3h butarah...zaukuri se jo preden se zamesi za kruh,tako da ni popolno razbeljena. Je pa odvisno od vsake peči posebej.Pri nas se odkar se je menjala podlaga v peči zamenjala tudi količina butar,čas-1h pa ostaja enak. Je pa kruh iz krušne peči najbolši :). Roncolino

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

28. okt 2007 19:40

Tudi pri nas pečemo pri zaprtih notranjih vratih, zunanja so rahlo priprta, dam pa, kadar pečem v peči na lopar zeljnat list in nanj hlebec, potem pa vse skupaj v peč. Kruh se lepo speče in je nekaj posbnega, ko vzamem kruh iz peči, list odstranim. Lp Nasha

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

28. okt 2007 19:48

Hvala vsem Ja kuharca vedno toliko zakuri v peč, to pa je vsak dan. V sredo ko boma doma bom spet pekla... Teka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. okt 2007 20:51

Važno je, da je peč ravno prav vroča. Ne premalo i ne preveč. Če se kuri vsak dan se lahko speče kruh na eni butari, sicer pa ne. Tudi moj tast pravi, da je njegova mama spekla kruh na butari drv, a takrat so se tako greli. Centralne niso poznali. Lepo pridno natrenirajte in ko bom jaz imela krušno peč bomo naredile eno štih probo. lp Vesna

slovenec_sem  

član od: 22.1.2009

sporočila: 1

22. jan 2009 17:07

Dober dan, glede na tele teme, ki sem jih prebral, sem se odločil da bom izdelal video-recept, kako speči kruh v peči. Vseboval bo napotke od oblikovanega kruha, pa do konca peke. Ob posnetku bodo vidni tudi vsi napotki. Video kmalu. slovenec_sem

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

22. jan 2009 17:10

mi mamo zdej kako leto staro peč.. sam kuri velik bolj kot stara. tk da je našim prvič uspel kruh, ob naslednji peki sta pa vse zakurla :s je res da je vsaka peč drugačna. pa da se morš navadit bannanna_v_slo ;)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti