Marcipan

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

tema odprta - 11. okt 2007 16:08 | ogledi: 4.423 | odgovori: 17

Kupila sem nekaj zavitkov marcipana, pa ne vem, kaj naj z njim. Imate kakšno idejo?

Barbra

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

11. okt 2007 16:10

zakaj pa si ga kupila če ne veš kaj bi z njim? meni se to zdi smešno nektarina

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

11. okt 2007 16:10

Marcipanova torta, oziroma jaz delam pecivo iz marcipana tako, da spečem navaden biskvit. Kremo naredim pa iz masla in marcipana. Bom dala recept tudi v bazo. Polijem pa biskvit na koncu z belo čokolado. Tako se najlaže "znebim" marcipana. Jelenckova

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

11. okt 2007 16:21

Barbra, narediš lahko biskvitno testo invanj vmešaš  marcipan, potem pa daš marcipan še v nadev.

 

Na tanko biskvitno plast narediš marcipanovo kremo - marcipan obarvaš v željeno barvo in ga zgneteš z malo sladkorja v prahu, kakšnim likerjem in malo masla, na vrh pa spet biskvit ali pa preliješ s čokolado.

 

Iz marcipana lahko narediš čudovite pralineje, oblike s čokolado, dodaš tudi nugat.

 

Surov marcipan lahko pobarvaš in iz njega narediš okraske za pecivo in torte.

 

Jaz imam marciapn neizmerno rada in ga uporabljam za vse mogoče sladice.

 

Spečeš piškote in iz razvaljanega amrcipana izrežeš enake oblike ter na piškote prilepiš marcipan z marmelado, na vrh pa spet čokolado ali pa amrcipan uporabiš kot vezivo med dvema plastema piškotov.

 

Marcipanova praznična štruca - iz kvašenega testa, z dodatkom kandiranega sadja, narediš štruco in vanjo zviješ svaljek iz marcipana, lahko ga tudi pobarvaš ali dodaš macipanu malo ruma, kakšnega liekrja ali soka. Ampak res dodajaj po kapljicah.

 

Z marcipanom ni nikdar dolgčas. Mamamia

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

11. okt 2007 16:22

 

Evo, minjoni z marcipanom. 

 

Minjoni z marcipanom Za pekač 42x32 cm potrebujemo: - za biskvit 80 g marcipana 5 jedilnih žlic mlačne vode 100 g sladkorja 5 jajc ščepec soli 100 g moke 60 g jedilnega škroba 1/2 čajne žličke pecilnega praška Za nadev: po 100 g malinove, marelične in ribezove marmelade Za okras. 200 g marcipana 50 g sladkorja v prahu 50 g marelične marmelade 500 g belega fondana ali svetlega preliva za pecivo tri jedilne žlice belega ruma Poleg tega potrebujemo še papir za peko, plastično kuhinjsko folijo, drobne slaščičarske okraske, pistacije in podobno. Pečico segrejemo na 210 stopinj. Marcipan raztopimo v mlačni vodi. Tri četrtine sladkorja, jajca, sol in limonino lupinno dodamo marcipanu in vse skupaj dobro stepemo. Beljake s preostalim sladkorjem stepemo v trd sneg in previdno vmešamo v maso iz rumenjakov. Posebej zmešamo moko, škrob in pecilni prašek ter previdno vmešamo v jajčno maso. testo poravnamo na pekaču, obloženem s papirjem za peko in na srednji rešetki pečemo 10 minut, zvrnemo iz pekača in ohladimo. Odstranimo papir in narežemo na tri enake dele. Plošče premažemo z marmelado (ali kakšno kremo, minjoni so potem še boljši), zložimo eno na drugo in na vrhnjo položimo marcipan, ki smo ga pred t em pregnetli s sladkorjem v prahu in razvaljali na velikost testene plošče. Tako zloženo testo tesno zavijemo s prozorno kuhinjsko folijo in ga obtežimo (na vrh položimo knjigo ali desko v velikosti testa in to potem obtežimo). Pustimo vsaj čez noč, še bolje pa 24 ur. Potem testo narežemo na poljubno velike kocke ali v druge oblike. Marleično marmelado gladko razmešamo in premažemo kose testa na strani, na kateri je plast marcipana in pustimo, da se posušijo. V tem času pripravimo fondan ali glazuro, pustimo, da se ohladi, še enkrat segrejemo in potem dodamo rum. Premešamo in v maso pomakamo na vilice nataknjene koščke testa, jih polagamo na kuhinjso rešetko in pustimo, da se masa posuši. nazadnje minjone potem poljubno okrasimo, bodisi s temno čokolado, sesekljanimi pistacijami, kandiranimi vijolicami, biserčki ali čem drugim.

mamamia

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

11. okt 2007 17:31

Marcipan kar nekaj časa ostane.Na silo ga nikar ne porabi,raje počakaj,da ti kakšna pametna ideja v glavo šine in takrat na plano z njim.Mamamia ti je kar nekaj dobrih namigov natresla,lahko pa inproviziraš. Če bi mene grizel višek marcipana,bi ga tanko razvaljal,vanj zavil pečene kostanje (vsakega posebej)in nato pomočil v temno čokolado.Ne vem kakšnega okusa bi bilo,vendar tak preblisk sem dobil. ati zlati

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

11. okt 2007 18:23

Ful ste pridni, nisem pričakovala takšnega odziva. Posebej mamamia, hvala ti. Tudi jaz obožujem marcipan, zato sem ga pa kupila (pa še v akciji je bil - sicer je kar drag). Domnevam, da bom naredila piškote. Barbra

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. okt 2007 19:25

Kje pa si ga dobila v akciji? A kdo ve, ali ga že imajo v Hoferju? Hvala za odgovore lp matilda

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

11. okt 2007 19:33

V Hoferju ga že imajo. Sem ga kupila v ponedeljek v Ljubljani. Nena

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

11. okt 2007 20:43

Dobila sem ga v Mercatorju za res smešno ceno (se ne spomnim več točno, mislim, da po 1 EUR), je pa res, da ima rok trajanja le do konca oktobra. Barbra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti