Divji kostanj

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. okt 2007 7:47

Olupljenega iz trde lupine ali tudi tisto rjavo kožico stran, za tinkturo mislim...??? lidka

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

10. okt 2007 10:14

Moja mami si je zašila vrečko, podolgem prešila, vanjo nanizala kostanj in zašila. To je cel dan grela na raditorju, zvečer si je nesla v posteljo. To naj bi pomagalo pri revmi. Lp, Klavdija

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

10. okt 2007 10:58

Lidika, po izbiri! Moj oče ga je vedno lupil, dokler ni v Leku, kjer je bil zaposlen ( tam so že zeloooooo dolgo tega divji kostanj tudi odkupovali), zvedel, da ga meljejo kar z olupkom vred. Jaz pa kakor sem pri  volji ali času ...

 

 

kobra 1

may  

član od: 30.3.2003

sporočila: 110

10. okt 2007 10:58

Pri nas pa divjemu kostanju rečemo turški kostanj - mogoče prihaja iz Turčije? LP May

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

13. okt 2007 17:32

Zasledila sem tale članek: Izhaja iz južnega Balkana, k nam pa je prišel leta 1576 iz Turčije. Odtlej je najbolj priljubljeno drevo v parkih po vsej Evropi, z dvorišča odganja mrčes. Kmetje z njim hranijo govedo, svinje in konje, lovci pa divjad. V indiji z njegovim oljem zdravijo revmatizem, na Japonskem pa vnetje oči konjev. Na Korziki ga uporabljajo za marmelade in druge namaze, zdravilci iz njega pridelujejo mazila, iz njega se dela tudi pivo. Farmacevti lubje uporabljajo za znižanje telesne T in odganjanje črevesnih zajedalcev iz za čaje.Tudi za zdravljenje hemeroidov, aken, sončnih opeklin in odpravljanje celulita- liste divjega kostanja in bršljana potopimo v olivno olje za 14 dni, s tem oljem masiramo kožo. Učinkuvit pri zdravljenju žilnih sten, vnetih ven, krčnih žil, bronhitisu, prehladih, živčnih obolenjih... članek iz revije Žurnal kordelina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. okt 2007 17:47

kordelina, na Korziki zanesljivo NE uporabljajo divjega kostanja. Je pa zelo razširjen pravi kostanj (Castanea sativa). Res imajo mnogo izdelkov iz njega, tudi pecivo, marmelade,.........Tudi tisto o pivu je ZELO vprašljivo, Žurnal je brezplačni tednik, kjer najdemo vsesorte čudnih zapisov, pravih zavajnaj, površnosti  Članki niso avtorizirani,, pobrani so od bogvekod, nikoli ni naveden noben vir..........Jaz se nikakor NE BI nanj sklicevala. rimljanka

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

13. okt 2007 18:46

Rimljanka skoraj vse trditve v članku so objavljene tudi drugod, najbrž si vsi ne zmišljujejo, revija Žurnal je tole gotovo povzela iz kakšne literature. Nekaj v zvezi s tem pa se spomnim tudi iz šolskih dni, saj sem hodila na vrtnarsko šolo in smo pri parkovnih tehnikah zraven podrobnega opisa rastlin vedno omenili tudi uporabne značilnosti, če ne drugo vsaj za zanimivost. Se spomnim da smo omenili zdravilne učinke, da prihaja iz Balkana, za pivo se pa ne spomnim. Sicer pa sem napisala od kod sem vzela članek, izbira posameznika pa je če verjame ali ne. kordelina

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

13. okt 2007 18:56

Kostanj - drevo življenja Na vzhodu Corta so obronki Castagniciie. Pokrajina Castagniccia je domovina drevesa življenja oziroma kostanja, ki je imel v zgodovini Korzike pomembno vlogo, saj ni le simbol blaginje, ampak spominja tudi na čase okupacije in služnosti pod Genovežani, ki so zasadili ogromne gozdove kostanjev v 16. stoletju. Še so vidni sledovi brezkončnih terasastih nasadov, ki so uspevali tudi na višini 1000 metrov, danes pa so se mnogi zrasli V DIVJINO. V zgodnjem 19. stoletju je kostanj v regiji predstavljal glavno prehrano, iz njegove moke so mesili kruh in kolače, uporabljali so ga na sto različnih načinov, prav pa je prišel tudi v blagovni menjavi, saj so ga menjali za vino, sir, olivno olje in drug živež. Eno samo rodovitno drevo je tako lahko skozi leto preživelo celo družino, kar so vedeli tudi Francozi, ki so pogosto sekali kostanje, da bi tako kaznovali neposlušne KORZIČANE. Danes iz kostanjev pridelujejo zelo okusno PIVO Pietra. kordelina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. okt 2007 19:16

Kordelina, nočem se prepirati, ampak tvoje trditve v zadnjem zapisu se nanašajo na pravi kostanj (Castanea sativa), nikakor pa ne na divji kostanj (Aesculus hippocastanum). Ostajam pri svojih trditvah, za katere sem prepričana, da so pravilne.

Ni pa vse samo izbira posameznika, da verjame ali ne nekemu članku, obstaja tudi odgovornost pisca.

 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti