Krvna slika - železo

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. sep 2012 22:55

katti je napisal/a:

Ali se transfutija (zaradi anemije železa) opravi na tešč?



katti

Se mi zdi, da ne, ker moji tašči so jo dali, kadarkoli smo jo "dostavili" v bolnico - tudi ob devetih zvečer.

lp

cervus

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

5. sep 2012 8:53

Hvala. Kri se daje na tešč in sem mislila, da povezano.

katti

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. sep 2012 10:24

katti je napisal/a:

Hvala. Kri se daje na tešč in sem mislila, da povezano.

 

Če misliš z dajanjem krvi krvodajalstvo, potem ne drži, da se daje na tešče. Nam so vedno svetovali, da je nujno nekja pojesti, vendar ne mleka in mastnega, lahko pa, recimo, kruh, marmelado in čaj. Je manj možnsoti za slabost.

rimljanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. sep 2012 12:40

Na tešče jo je treba dajati samo za posebne preiskave, za večino preiskav pa to ni potrebno. Drugače sem pa firbčna, kakšna pa je diagnoza, da je treba dobiti transfuzijo. Mojo kronično anemijo zadnje leto in pol čisto lepo "ignoriram" (beri, izvidi so OK). Vem pa, da so vrednosti zelo hitro lahko spet nizke, ravno v petek grem spet dat kri.

Loni Makaroni

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

5. sep 2012 14:15

Pozdravljene,

mojemu sinu se je že večkrat pojavila huda anemija. Prvi sum pediatra je bil, da jo ima zaradi uhajanja železa in je predpostavil celiakijo. Te preiskave še ni imel.

Nazadnje je imel vrednost železa na čistem minimumu. Dobil je 5 steklenic železa in stanje se je odlično popravilo. Brskala sem po netu in našla recept teranova mešanica za kri. In sem jo naredila. Po okusu je čisto ok.

Torej 1 l terana, 500 g borovnic (lahko zamrznjenih), 250 temnih rozin, 250 g brusnic, 250 g sliv (jaz sem oboje dala suho). Sadje stresemo v vino in kuhamo do mehkega (cca 10 minut). Ko se ohladi dodamo 1 l medu, 1 žlico cimeta in 1 žlico ingverja v prahu. (jaz sem dala malo manj cimeta in ingverja, ker sem delala za otroka).

Nato sem vse skupaj v multipraktiku zmiksala in dala v kozarčke. Vsak dan mu dajem žličko mešanico, odprt kozarček imam v hladilniku. Od januarja se mu anemija še ni ponovila, zredil pa se je 2 kg in dobil apetit.

Poskusite.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

5. sep 2012 17:09

Sama imam redno probleme s krvjo.Imam nizko telesno težo, 43kg, 157cm in 35 let.Kri sem si porihtala z rednim uživanjem mesa, in drobovine.Meso mi daje moč za delo drobovina svinska ali kurja pa porihta kri.Seveda je tu še pesin sok, pa dovolj sadja in zelenjave....lp in ne obupat.

kvačkarica

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

5. sep 2012 17:47

Za aplikacije Venoferja je treba imeti mizerno krvno sliko dlje časa. Odvisno tudi od starosti. Jaz sem ga dobila, ko sem imela diagnozo celiakija že postavljeno, dokler pa ni diagnoze pomanjkanja železa, pa ni kaj. Ni treba biti tešč, še bolje je, če pridejo siti tja, saj se potem venofer lažje in prej porablja, se pravi so prej izboljšave.

 

Osebne izkušnje: omotica po prejemu infuzije, da sploh ne omenjam okusa po žebljih v ustih. Ampak to je prehodno in po 5 aplikacijah, je bilo železo spet normalno. Aja pa enkrat se je zgodilo, da mi je mimo teklo, ker mi ni dobro sestra nastavla infuzijo (izmaknila iglo iz žile med priklapljanjem) in sem imela hematom. Zgledalo je grozno, ni pa bilo kaj nevarnega.

Monika7

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

5. sep 2012 20:37

Loni je napisal/a:

kakšna pa je diagnoza, da je treba dobiti transfuzijo
Loni Makaroni

Včeraj 55, danes 49. Popravit se mi more do naslednjega tedna ker imam planirano operacijo- zato transfuzija.

 

Sem pa danes izvedela, da ni treba biti tešč. T. imam sedaj v petek.

katti

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

6. sep 2012 7:44

Monika7, je razlika med prejemom infuzije Venoferja in prejemom transfuzije, transfuzija je za telo bolj stresna oziroma telo po njej dalj časa prihaja k sebi. S transfuzijo se pa krvna slika precej hitreje vzpostavi, zaloge pustimo ob strani...

 

Meni so vsakič dejali, da dokler nimam v telesu zadostnih zalog (ne samo hemoglobina, železa, eritrocitov, zelo pomemben je feritin, katerega ti pa preverjajo na polikliniki), s prehrano in raznoraznimi dodatki ne bom dosti vplivala na vse skupaj.

 

katti, se pa nafilaj s C vitaminom, bo šla absorbcija se hitreje .

Me prav zanima, kakšne vrednosti bom imela sama v petek.

Za razlago krvne slike je fajn razloženo tule.

http://www.grega-hocevar.com/zdravje/kri.htm

V zadnjih letih sem ratala že pravi ekspert za rdečo krvno sliko, moram reči, da se splača, ob zadnji kontroli sem imela prvič v petih letih tudi vrednost eritrocitov nad spodnjo normalno mejo.

Loni Makaroni

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

6. sep 2012 14:23

Hvala lepa vsem.

Nikoli nisem bila preveč pozorna na to kaj jem, tudi meso že nekaj časa ne jem, razen rib in morskih sadežev. Sem sama kriva, k ga serjem. Sicer so glavni vzrok močne krvavitve.

Bom upoštevala vaše nasvete tudi tistega o vit.C.

 

 

katti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti