Hruškova marmelada

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

tema odprta - 26. avg 2007 22:34 | ogledi: 33.096 | odgovori: 25

Pozdravljeni, spet se obračam na vas, ker vem, da bom definitivno dobila pravi odgovor. Na sosednji temi je debata o marmeladah in džemih, ampak tam nisem našla nič koristnega zame ta trenutek (čeprav moram priznat, da me hudo "muči" tista marmelada iz agrumov ).

Torej, trenutno se posvečam kuhanju marmelad. Zdaj že tretjo rundo figove marmelade iz baze (njam, pa mi fige sploh niso dobre!). Zdaj pa bi poskusila ustvariti hruškovo marmelado (je ena na temi o hruškah izjavila, da je taka marmelada najboljša). Pripravljam ozimnico in hkrati pripravljam darila za božič (ja, saj vem da je še zgodaj, ampak bo vsak čas zima tu). Predvsem me muči, kake začimbe bi naj dodala... cimet bi šel krasno zraven, mogoče tudi malo klinčkov,... se pa bojim, da bi močni okusi začimb prikrili nežen okus hrušk. Je kdo že poskušal pripraviti tako marmelado? Bi se res priporočala za recept... sicer bom prisiljena pa kar po figovi naredit

Hvala že vnaprej za vse ideje. Lahko noč.

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

27. avg 2007 1:04

Jaz jo delam vsako leto iz viljamovk. Naredim jo z želirnim sladkorjem in sicer v razmerju 50:50. Brez dodatkov. Meni je hruškova marmelada najboljša od vseh. LP katjushka

dzoana  

član od: 12.3.2006

sporočila: 81

27. avg 2007 8:53

Jaz sem jo kuhala prejšnji teden. Ostal je samo še en kozarček. Na en kilogram oluplenih in razrezanih hrušk viljamovk sem dala 1/2 kg sladkorja in en Želin. Dodala sem malo rabarbare 2 za prst debela stebla, več je žal nisem imela, malo citronke in sok 2 limon. Ožeto oprano limonino lupinico sem dala kuhat še med hruške in potem odstranila. Jaz nisem dodajala ne cimeta in ne klinčkov, ker se mi zdi da bi potem okus preveč spominjal na jabolčno čežano. Marmelada je sicer zelo redka, a okusna in saj sem že povedala, skoraj je ni več. LP dzoana

simonka23  

član od: 10.6.2004

sporočila: 39

27. avg 2007 9:06

Pri nas tudi kuhamo marmelado iz viljamovk in je krasna, če se doda malo cimeta. Za tistega, ki mu je cimet všeč, seveda. simonka23

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

27. avg 2007 9:06

Uh, hvala. Sem imela v mislih nekaj čisto navadnega, samo sadje in sladkor, pa zgostila bi s kakim želinom. Na drugi strani sem pa želela dodat kake začimbe a sem se bala, da bi le te spremenile marmeladi okus. Bom poskusila še danes naredit. Imam sicer ene druge hruške, take male rumene, pa ne vem, kake sorte so. Niso viljamovke. Bom poskusila s temi, pa bomo videli, kaj bo nastalo. Najlepša hvala obema!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. avg 2007 16:10

janja512, saj noi ovire, da ne bi naredila navadno marmelado, potem pa razdelila na 2 ali 3 dele, enemu ne dodaš nič, enemu malo cimeta in še malo pokuhaš 8itak se naroma razvoije pozneje), enemu pa recimo žlico viljamovke (pokuhaš, če imaš otroke, ki jo bodo jedli, sicer pa ne). Po kakem tednu dni pa primerjaš.

Aja, pa limonin sok dodaj, da kislino, ki je hruške nimajo in prispeva k zgoščevanju.

Dober tek!

 

rimljanka

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

28. avg 2007 10:47

Vanilija gre tudi fajn zraven. CARLY

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

28. avg 2007 11:01

Jaz sem delala samo iz hrušk, nisem dodala nič zraven razen sladkorja in želina. Odlična je. jade

hruškabanana  

član od: 10.4.2007

sporočila: 178

28. avg 2007 12:01

čist mimo, pa vseeno, naj povem, da hruškova marmelada ne obstaja, vsaj po pravilih iz EU ne. marmelade so namreč lahko sestavljene samo iz agrumov; torej iz limon, pomaranč, limet... izdelki iz hrušk, marelic in ostalega mehkega sadja pa po zakonu EU ne spadajo med marmelade, temveč so džemi. to je samo novička, da ne boste jezne name, meni še zmeraj najljubša je babičina slivova "marmelada" s krepko dozo ruma... (samo da me ne sliši kdo iz bruslja...:) lep dan. hruškabanana

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

28. avg 2007 13:17

Hvala vsem za idejo. Včeraj sem skuhala hruškovo marmelado (eh, evropejci naj si tukaj preberejo džem, če jih moti naziv marmelada ), na kg hrušk dodala sok dveh limon, 1 cimetovo palčko, pol kg sladkorja in 1 gel-fix. Nastala je super (sicer malo redkejša) marmelada, nima preveč okusa po cimetu, sploh se ga ne čuti. Bom pa poskusila naslednjič dodati malo viljamovke noter (v češnje in breskve sem dodala malo ruma in je bilo njami), v drugo pa malo vanilije... Potem se bomo pa vrgli na ocenjevanje, katera marmelada (pardon, džem ) je boljši. Hvala za sodelovanje!

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

28. avg 2007 13:35

Kakšna je po definiciji razlika med marmelado in džemom? Po mojem laičnem mišljenju se v džemu razločijo koščki sadja, marmelada pa je homogen namaz. Ali imam prav?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti