Ajdovi žganci

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. avg 2007 13:18

No, instant ajdovi žganci niso nagravžni, se pa seveda razlikujejo od klasičnih, še posebej, če so le-ti iz doma pridelane, požete, ophane in v moko zmlete ajde.

Saj se tudi na koščke narezan krompir, skuhan na štedilniku na drva 8da o kuhi v peči ne govorim), razlikuje od onega, kuhanega na plinu ali elektriki. Pa ni rečeno, da je slednji zato zanič.

rimljanka

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

11. avg 2007 14:39

Jaz pripravljam vse žgance na koroški način: se pravi tako, da pražim moko "na suho" dokler dobro ne zadiši, kot priše frina. Potem počasi prilivam pripravljen soljen krop in ves čas mešam. Zraven imam že pripravljeno močno segreto mast z ocvirki, ki jo takoj, ko so žganci gotovi, polijem po njih in z velikimi vilicami razmešam. Tako se žganci zelo na drobno razsujejo. LP, rdecapesa

neznan uporabnik

11. avg 2007 18:33

Ne, ne, štos ni o tem, da moko segreveš na suho (koroški žganci.Jaz jih delam tudi tako, da so čisto drobni-drobceni, pa ravno tako moko kuham v slanem kropu.Štos je v tem, da paziš kako moko vsuješ v vrelo vodo, da se preveč ne zmočijo-mora bit cela kepa moke, počakaš 5 minut, da se okrog kepe moka malo zakrkne, potem pa s kuhalnico narediš luknjo-paziš da pri tem kepe ne razsuješ (luknjo zato, da vrela voda pride tudi do sredušča, potem ko je moka kuhana pa skoraj vso vodo odlijep v drugi lonček, moko razmešaš z roglato kuhinjsko vilico in dodajaš žganjico po malem in mešaš, tako dobiš zelo majcene žganjčke, ki jih potem zabeliš s čimerkoli že-jau jih z majcenimi ovcirkci... joze2

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

11. avg 2007 19:50

Joze2, veš, da sem trikrat prebrala tvoja navodila in sem končno razumela. Zdaj pa me že tako jezi, da bi se jih najraje lotila vendar nimam ajdove moke. Poročam o rezultatu. Hvala še enkrat vsem za pomoč! lp Anamarija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. avg 2007 19:58

joze2, dolivaš žganjico ali žgančevko rimljanka

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

11. avg 2007 20:36

Mogoče bi bili pa z žganjico tudi dobri - no, vsekakor bi bili nekaj posebnega Blanchy

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. avg 2007 21:40

Žganjica bi bila boljša: ne rabiš ne močnih rok ne potrplenja za cel čas, ko delaš žgance z luknjo.

Navijam za žgance brez luknje .

F r i n a

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

13. avg 2007 8:49

Tudi jaz delam svoje žgance točno tako kot Jože in so drobni in rahli. Bistveno je, 1. da vso moko streseš naenkrat, da nastane cmok, in 2. da odliješ skoraj vso žgančevko in jo potem po potrebi priliješ nazaj. Časovno vzame manj časa, saj se tistih 20-30 minut sami kuhajo in lahko delaš kaj drugega (le dovolj velik lonec moraš vzeti, da ne prekipijo), kaj posebno močnih rok pa tudi ne rabiš, razen če jih delaš za 50 oseb naenkrat (jaz sem jih največ iz 1 kg moke za 12 ljudi). Če odliješ skoraj vso vodo, so rahli (in ne pocasti, kakršne bi bilo verjetno res težko mešati). Na koroški način sem enkrat poskusila, pa mi ni uspelo. teta torta

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

15. sep 2007 21:01

Super za žgance na koroški način. Meni so krasno uspeli, taki kot sem jih že jedla in želela narediti.

Danes so uspeli - na koroški način. Bravo, bravo, bravo!!! 

Mic

juma  

član od: 15.6.2007

sporočila: 235

16. sep 2007 9:13

Tudi sama sem parkrat vrga stran poc, ki mi je nastal iz Instant žgancev, pa tako željo sem imela naredit. Tako, da sem že obupala, da bi bodo kdaj uspeli. Nisem pa se hotela lotit kuhe s krompirjem, no takrat sem bila še mlajša. Nimam pojma, kje sem potem slišala za način, ko segrevaš moko in zalivaš, da je to menda prekmurski način, s krompirjem pa gorenjski. Moko segrevam v Julienne visoki posodi, pa tudi vTefalovi sem, uh ja pa moko sem tudi že uspela zasmodit, ker sem jo pozabila. Od takrat naprej samo še ta način, pa mi vedno krasno uspejo, ali za nas 4 ali pa za celo družbo, ob zajčji obari, mnjam.... juma

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti