Kravje mleko

ernikamoja  

član od: 29.8.2007

sporočila: 32

2. okt 2009 9:49

Res je za dojenčka najboljše in edino primerno materino mleko. Za mamo in za otroka pa je sicer bolje uživati kozje mleko, ki ne vsebuje proteina, ki v največji meri povzroča alregije in se nahaja v kravjem mleku (Lactoglobulin A). Pomankljivost kozjega mleka pa je, da vsebuje zelo malo folne, kisline, ki jo je potrebno nadomestiti z drugo hrano. ernikamoja

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

2. okt 2009 10:04

rimljanka, pod točko 1 sem se slabo izrazila: količine nisem opredelila, ampak nihče mi ne bo rekel, da rabimo v mleku zaužiti sploh kakšen delež zdravila, ki ni namenjeno NAM danes so pri alergijah problematične na splošno beljakovine: mlečne, pšenične, goveje, svinjske, sojine, celo ribje! gensko spremenjena hrana je preobsežna debata za ta forum in za moj obseg prostega časa. če te zanima, raziskuj članke in poišči kakšen film na to temo. meni je kot prva to omenila strokovna oseba - nemška zdravnica, ki se ukvarja s težavami otrok na gastro področju. slišala sem še vse kaj drugega, kar znanost in medicina prikrivata, vendar je to že druga tema. tudi pri nas se tu in tam kakšen zdravnik opogumi in ti da kakšen namig, na papirju ti pa tega nihče ne bo dal. kakorkoli že - tudi na tem forumu je že bilo napisano, da so včasih le tu in tam "gor spravljali" kakšnega dojenčka s čajem, drugače pa ni bilo težav. danes pa je že skoraj ni hrane, ki ne bi povzročala težav. nikoli nisem bila proti gensko spremenjeni hrani, vendar sem bila in sem še mnenja, da o njej pravzaprav kot laična javnost vemo premalo resničnih informacij, da bi ji lahko slepo zaupali. nisem oseba, ki se ji da takoj oprati možgane. sem mnenja, da nobena teorija ni sveta praksa, ki bi veljala za vsakogar. načeloma znam zelo dobro poslušati svoje telo in temu najbolj verjamem. tudi sama sem bila hud alergik - celo na mlado teletino, si lahko misliš?! ko sva se s sinčkom po orto dieti brez vseh živil, na katera sva bila alergična (on je žal že v trebuščku in potem preko mojega mleka vse pokasiral od mene) začela izogibat kupljenemu mesu in mesu živali, ki se prehranjujejo s hranili "nenaravnega" izvora, pa tudi vse ostalo smo zamenjali za izključno doma pridelano hrano brez vseh industrijskih dodatkov, no, potem je pa bilo vse v redu. prej sem bila "vsejed" (razen konzerv, vrečk) in si nikoli nisem mislila, da me bo hrana v življenju tako daleč pripeljala. živemu človeku se vse zgodi... verjamem, da je bilo včasih veliko manj čistoče kot jo je danes, vendar - če si želiš odgovoriti na točki 3 in 4, mi na zs pošlji mail, pa ti pošljem članek. možno je, da bo tvoje mnenje enako. ali pa tudi ne. do obeh možnosti imaš pravico, jaz pa tudi. kljub slabemu vremenu ti želim lep dan! lp asket

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

2. okt 2009 15:19

No, kot pravi Rimljanka, zaradi strokovne korektnosti, je treba pokomentirati tudi naslednji dve trditvi od čokobanance in ernikamoje (čeprav verjamem, da sta bili dani dobronamerno):

1. alergija na laktozo ne obstaja; obstajata le alergija za mlečne beljakovine in intoleranca za laktozo, ki je res posledica neprebavljanja laktoze. Pri otrocih je intoleranca za laktozo ekstremno redka, alergija za mlečne beljakovine pa bistveno bolj pogosta.

2. kolikor je meni znano, je hranjenje dojenčkov izključno s kravjim mlekom nezaželeno zaradi drugačnega razmerja hranil kot v materinem mleku ("je premočno"). Kakšen požirek mleka ali žlica jogurta pa ni prepovedana, razen seveda pri alergikih.

3. 90% alergikov za mleko je alergičnih enako na kravje kot na kozje mleko (in tudi vsa ostala); ponavadi predvsem na beljakovino  kazein, alergija na laktoglobulin pa je bolj redka.

4. O varnosti gensko predelane hrane se lahko prepričujemo kje drugje; vsekakor še nisem slišala za kak dokaz, da je "kriva" za alergije. Osebno se mi zdi bistveno manjši problem kot pa vse druge dovoljene in nedovoljene stvari, ki se dogajajo pri   intenzivni reji živali (se strinjam z asket in predvsem s cilo;  pri tem velikih "bio"kmetov prav nič ne izvzemam!).  Ko bi le mi vsi imeli kako lojzellino kravico v soseščini...

 

Pa vseeno lep dan vsem

Nasja

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

2. okt 2009 15:45

ernika, mislim, da prav razmišljaš, vendar je težava v tem, da je danes kup nelogičnosti v vsakdanjem življenju... otrok naj bi bil dojen do 6 mesecev starosti, potem je treba začeti uvajati gosto hrano. do 1 leta starosti se kravje mleko odsvetuje, pri tej starosti pa gre otrok v vrtec, kjer začne dobivati hrano, ki je vsakodnevno močno bazira na KM! Alpskem mleku! Kaj praviš, kako se s tem spoprijeti? Otrok, ki še sploh ni okusil kravjega mleka, dobi naenkrat vsak dan obroke, ki vsebujejo večje količine KM: za zajtrk močnato jed s kravjim mlekom, za popoldansko malico mlečne izdelke ali alpsko mleko kot napitek, pri kosilu pa je mleko vsebovano v sestavnih živilih. Prej pa mamam perejo možgane, da je vsa živila, sploh pa potencialno alergena, potrebno uvajati PO ŽLIČKAH??? In da ne govorim o tem, da sem prišla z 9m dojenčkom - alergikom na otroški oddelek infekcijske klinike in so mi v steklenički prinesli gris z alpskim mlekom, pediatrinja pri viziti pa mi je rekla, da preveč kompliciram! kot da ne bi ravno pediatri tega odsvetovali?! in ženska je ob opozorilu medicinske sestre, ki jo je na to opozorila vpričo mene, rahlo zardela, ker tega SPLOH NI VEDELA... ja, tako je to... če si česa želim, je to to, da bi moj otrok lahko jedel vse brez težav. doma mi ni problem kuhati drugače, se je pa težko sprijazniti s tem, da je v skupini "izjema", ki namesto piškota dobi puste riževe oblate - zaradi mleka! asket

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

2. okt 2009 20:12

Sem napisala pol strani, pa sem si po nerodnosti izbrisala, namesto da bi poslala :(.

Zato na kratko:

- kravje mleko vsebuje premalo železa za otroka, kateremu je glavni vir železa mleko

- prezgodnji stik z beljakovinami kravjega mleka veča verjetnost alergij, zato do 6. meseca niso primerni niti mlečni izdelki, niti mleko

- če gre za alergijo, se ne sme uživati niti mlečnih izdelkov- ne otrok, ne doječa mati

- jogurt je ok, ker se ga da ZRAVEN materinega mleka, mleko pa ni ok, ker bi ZAMENJALO ustrezno mleko in bi lahko to vodilo v anemijo

čoko

ernikamoja  

član od: 29.8.2007

sporočila: 32

6. okt 2009 10:04

Cel kup znanstvenih in laičnih trditev obstaja na temo, ki se je lotevamo. Vsekakor pa je mati narava v osnovi poskrbela za preživetje živih bitij. Alpsko mleko je zame kot coca-cola. Odrasli naj se odločajo po svoje otrok pa je treba zagotoviti čim bolj "prvinske" sestavine v obrokih, ki jih zaužijejo. V vrtcih in šolah so jedilniki večinoma res prilagojeni okusom, ki zahtevajo vse bolj začinjeno in hitro pripravljeno hrano. Mi pa imamo možnost izbire: poiščemo vrtec, kjer je prehrana drugačna, boljša, naravna. Moja hči hodi v vrtec, kjer lahko vsak otrok uživa katerokoli drugo mleko. ki ga starši priskrbijo. Uporabljajo pa le nehomogenizirano mleko, ki ga kupijo v trgovini, čeprav je v okolici cel kup ekoloških kmetij, ki pa bi morale za prodajo mleka v vrtec imeti posebno dokumentacijo, katere pridobitev je v nesorazmerju s prodajo. Prehranskemu protokolu v vrtcih in šolah se moramo starši pač preprosto upreti. Jaz bi za svojega otroka v vtec nosila mleko, za katerega menim, da je zanj najbolj primeren. To bi bilo seveda materino mleko. V kolikor ga mati še ima naj ga gladko uporablja v gospodinjstvu. Od kaše do sladoleda. Vse je mogoče, samo ne uklanjajte se pravilom, ki iz nas delajo bolnike. ernikamoja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

6. okt 2009 10:24

No, bolno je tudi pretiravati. Seveda sem za to, da uživamo čim manj zasvinjano hrano, moti me pa, ko kdo vsiljuje edino svoje prepričanje za zveličano. Se strinjam, da je za otroka najboljše materino mleko, seveda. Pogoj pa je, da mati živi zdravo, uživa zdravo domačo hrano (če ima seveda pogoje za to)... Ognjič

ernikamoja  

član od: 29.8.2007

sporočila: 32

6. okt 2009 11:59

Sem že tiho... ernikamoja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

6. okt 2009 17:15

ernikamoja je napisal/a:
...

 Vse je mogoče, samo ne uklanjajte se pravilom, ki iz nas delajo bolnike. ernikamoja

Z nasvetom se sicer strinjam, samo upoštevati se ga da tudi drugače: ne uklanjajte se grozečim "znanstvenim" dognanjem, ki nam priskutijo vso običajno prehrano, saj tudi to dela iz nas (duševne? socialne?) bolnike.

Pač vsakemu po svoje in po zdravi pameti.

Navsezadnje pa je kljub "zastrupljeni" prehrani in okolju naša življenska doba krepko daljša kot prejšnje stoletje, pa tudi otroška smrtnost je neprimerljivo manjša.

Nasja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

6. okt 2009 17:42

sama pijem mleko ker mi je dobro. oz ga zadnji čas zmešanega z vodo uporabljam le še za kosmiče. kravje mleko je po mojem mnenju za teličke.. mislim, da to, da ima veliko starejših ljudi laktozno intoleranco (in tudi nekaj mlajših, npr par prijateljic ima to težavo) ni zgolj naključje. nasja: to je zaradi zdravstvene oskrbe, ne pa prehranjevanja bannanna_v_slo ;) Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 06.okt 2009 20:02

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti