Žajbljevec

eka*  

član od: 21.7.2007

sporočila: 2

tema odprta - 24. jul 2007 16:33 | ogledi: 42.498 | odgovori: 19

pozdravljeni!

doma imam ogromno žajbla, rada bi ga namočla v žganju pa ne vem kako.... mu še kaj dodam, pustim na soncu??? ima kdo kakšen recept, nasvet?

hvala, lp

eka*

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

24. jul 2007 16:44

V litersko steklenico damo 8 dcl žganja, ostalo med, in vejico žajbla z kakšnimi 15 listki. Vsak dan malo pretresem, da se med stopi, kakšnih 14 dni in je narejeno. To naredim vsako lepo. Pozdrav, antonija

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

24. jul 2007 16:57

Naredi žajbljev limoncello, mislim, da je recept v bazi. Zelo dobro! Sweetie

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

24. jul 2007 19:15

Mene pa zanima, kako in kdaj žajbelj obrati in posušiti, tako da bi ga lahko uporabljali za čaj. Doma imamo že nekaj let oggromno žajblja (v okrasne namene na zeliščnem delu vrta), zelišč in aromatičnih rastlin na splošno ne znamo sušiti, ampak žajbelj bi pa res radi posušili, ker ga oče pozimi in jeseni kar ogromno porabi. Hvala za nasvete. Sasenka Sporočilo je spremenil(a) Sasenka dne 24. jul 2007 19:16:52

nena55  

član od: 19.1.2007

sporočila: 45

24. jul 2007 21:21

Tudi jaz žajbelj vsako leto sušim. Liste oberem preden cveti, ker je v njem največ aromatičnih snovi. Žajbljev čaj pa lahko pripraviš iz svežih in posušenih listov, vendar mora čaj vreti samo 3 minute , ne več ne manj in je zelo dober za protirakavo kuro. Te napotke lahko dobiš iz knjige RAK avtorja Rudolf Breuss. nena55

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. jul 2007 8:48

Če žajbelj raste na ugodnem rastišču zanj (ne pregnojeno, pa precej sušno) ima skozi vse poletje veliko eteričnih olj (spomnite se dišečih grmičkov kje na Cresu, recimo, med samim kamenjem).

Kadarkoli poleti, ko se dopoldan posuši jutranja rosa i n sonce že močno sije, poreži želeno število vejic in jih daj sušit na tople, temen prostor (kartonska škatla, pokriješ s papirjem, recimo). Posušenemu obereš listje. lahko pa listje obereš že sveže, pa posušiš samo njega. Žajbelj se pa res posuši enostavno.

Za ostala zelišča in aromatične rastline velja, da jih poberemo tik pred cvetenjem ali med cvetenjem (materina dušica, dobra misel, slez,......) in pri sušenju postopamo enako.

Ne glede na napotke sama vedno sušim rastline (vejice lai že osmukane) v kartonskih pladnjih (pokrovi od škatel ali pladnji za sadje - odvisno od količine), pokrite s časopisnim papirjem, na soncu. Če je vroče, je vse skupaj suhoi v dnevu lai največ dveh (čez noč seveda spravim noter). Sama sušim večinoma v sobici, ki ima strešno okno, pod njim je vsako zelišče 1-2-3 suho. Potem posušeno spravim v karonsko ali sztekleno embalažo in htranim v taisti sobici, kjer je suho, seveda v omari, da je v temi.

Sasenka, le pogumno k delu, doma posušena zelišča so res nekja posebnega, boš videla.

Še glede likerja: meni je boljšega olusa, če liste, izmenjaje s plastmi sladkorja (kot smrekove vršičke) pustim na soncu, po kake 3 tednih pa dodam alkohol, da stopi sladkor, precedim in je. Ali pa prej odcedim tekočino in ji dodam alkohol, na preostanek listja pa nalijem alkohol, pustim še nekaj dni in imam še malo drugačen liker, no ja, skoraj žganje, samo malo sladko je.

Še to: po moje žajbelj ni najbolj aromatičen pred cvetenjem, saj cveti zgodaj; če ga spomladi porežemo, da imamo lepe grmičke, pa sploh ne zacveti. Pisanolistni recimo meni še nikoli ni cvetel. Sploh je pa to tako zelo aromatična rastlina, da še pozimi pobrana da dovolj arome (pa hitro preveč) jedi.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. jul 2007 08:51:01

cucka  

član od: 27.8.2005

sporočila: 9

29. jul 2007 17:16

žajblov napitek: 250 listov žajbla namočimo v 1,5 l žganja. Po treh tednih odcedimo in prinešamo 1 kg medu in o,5 l limoninega sokka. Okusno in zelo zdravilno. Velja poskusiti. cucka

Kristalka  

član od: 31.3.2007

sporočila: 833

29. jul 2007 19:08

Za žajbljev liker potrebujemo: - 100 listov žajblja - 1l žganja - 30 dag sladkorja - 2 dcl prekuhane vode vode Liste žajblja, žganje in sladkor zmešamo, damo v kozarec s širokim vratom in pustimo približno 3 tedne na soncu. Občasno premešamo, da se sladkor stopi. Nato precedimo in dodamo prekuhano vodo. Natočimo v steklenice. Liker je najboljši, če nekaj časa stoji Kristalka

endy  

član od: 12.7.2010

sporočila: 11

12. jun 2011 13:02

jaz sem pa slišala da je žajbelj namočen v žganje strupen za jetra,da se žajbelj namaka v vinu.Ali kdo kaj več o tem?

endy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jun 2011 8:46

endy je napisal/a:

jaz sem pa slišala da je žajbelj namočen v žganje strupen za jetra,da se žajbelj namaka v vinu.Ali kdo kaj več o tem?


endy

Seveda, sajje alkohol, pa najsi bo v vinu ali žganju, strupen. Res ima tudi žajbelj snovi, ki so strupene. Ampak, v količini, kakršno običajen človek konzumira, po mojem mnenju ni panike.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti