Hrana po porodu in med dojenjem

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

tema odprta - 11. apr 2002 22:11 | ogledi: 25.443 | odgovori: 15

Zivjo vsem!

Preiskala sem forume in ugotovila, da se o tem se ni pisalo.

Namrec ena moja ljuba kolegica in tudi clanica tega foruma je pred nekaj dnevi postala mlada mamica. Rada bi ji olajsala delo po porodu vsaj s tem, da vas vse lepo prosim za nasvete glede hrane po porodu in med dojenjem.

Sama vem, da je lahko taksna hrana zelo pusta in zacne presedat, ko dan za dnem jes pire krompir in rahlo okisan korencek za solato.

Imate mogoce kaksen dober preizkusen recept za mlade mamice?

Hvala lepa

in srecno

Sycia

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

12. apr 2002 7:39

Hojla! Ko sem rodila, mi je patronažna sestra na prvem obisku doma rekla, da lahko kljub dojenju jem vse. Tudi sadje in solato normalno kisano. Tako je tudi bilo, hčerkica pa ni imela nobenih krčev. Treba je poiskusiti. Sicer pa saj veste: 100 ljudi, 100 različnih mnenj. Lep pozdrav, mladi mamici pa veliko veselja z dojenčkom. Špela Sporočilo je spremenil(a) spela dne 12. apr 2002 07:40:53

HALI  

član od: 3.9.2001

sporočila: 112

12. apr 2002 13:37

Tudi jaz sem jedla vse po vrsti,od solat, sadja, izogibale sem se samo prekajenim stvarem , pa masnih, začinjenih jedi (preveč) pa tako nismo nikoli kuhali. Otročka sta se prav lepo razvijala, brez krčev in podobnih težav.

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

12. apr 2002 14:52

Tudi jaz sem jedla vse. Pazila sem, da se določene hrane nisem prenajedla v enem obroku. Skromna sem bila še posebno pri prekajenem mesu. Sadje sem na začetku jedla po malo, potem pa že več in normaln količine za naenkrat. Hčerka ni imela nikoli težav.

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

13. apr 2002 12:33

Moj sinko je pa imel tezave ze od 100% sadnega soka, ki sem ga jaz spila. Pa ni prenasal gob, ki sem jih pojedla par ur prej. Zdi se mi, da je mogoce od teh dobil krce. Kaj se ve. LP Sycia

neznan uporabnik

14. apr 2002 16:41

Hojla, tudi jaz sem po porodu (po obeh porodih) jedla vse (sadje, zelenjavo, solato, tudi fižol; prekajenega in začinjenega pa tako ali tako ne jemo) in nobeden od dojenčko ni imel težav. Oba sem dojila do napolnjenega prvega leta (mlajšega sem nehala dojiti februarja letos). Če je pa dojenček občutljiv na določeno hrano bo to mlada mamica najbolje ugotovila sama - ko bo opazila, da po določeni zaužiti hrani otrok ima krče. So pa krči večinoma popolnoma nepovezani s hrano (prebavni sistem se enostavno mora "navaditi" na nov način prehranjevanja) in se s dieto mamice zelo izmučijo, koristi pa v resnici ni nobene. Čestitke mladi mamici in lep pozdrav vsem, Nina

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

15. apr 2002 12:34

Draga Sycia! Novopečeni mamici lahko svetuješ, da naj kar je lepo vse po vrsti, razen ostrih začimb, težko prebavljive in mastne hrane. Če mamica doji, bo le na tak način dobila vse, kar potrebuje za to, da se tvori polnovredno mleko in da mamica "preživi" brez posledic za njeno telo. Jaz sem sicer bolj med vegetarijanci, pa sem vseeno celo leto dojila hčerko. Se bo tudi kdaj zgodilo, da bo otroka "zvijalo", pa ni rečeno, da bo vzrok ravno "prepovedana" hrana. Poznam mamice, ki so trpele ob enolični hrani, pa z malčki ni bilo nič boljše kot s tistimi, katerih mamice so jedle vse po vrsti. Sicer pa, po treh mesecih ponavadi tako ali tako prenehajo krči. Potem pa pridejo novi zobje in smo spet v deželi brez spanca. Lep pozdrav! Tanja

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

16. apr 2002 12:22

Najprej naši veverici čestitke za naraščaj. Sicer so večino napisali že moji predhodniki, jaz bi jo opozorila le na grozdje, ki je če sem ga pojedla s peškami vred pri naši najmlajši povzročilo huronsko dretje. Ko sem se navadila peške pljuvat ven, je bilo vse o.k.. Ja in pa kostanj (ki ne bo problematičen, glede na to da ni sezone). Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

16. apr 2002 13:24

Pozdravljene! Najprej hvala Sycii, da tako skrbi zame in da me je opozorila, naj že vendar enkrat pogledam na tole stran. In pa seveda hvala vsem za čestitke. Se bom poskusila držati vaših nasvetov! Ana Češnovar

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

16. apr 2002 17:31

En nasvet, ki sicer nima prav dosti zveze s hrano, zapisan pa je v eni knjigi ob tem, kako ravnati, ko ima dojenček krče. Zadnja alineja nasvetov pravi: - občasno naj si mlada starša priskrbita za uro ali dve (za čas, ko krči trajajo) varstvo za malčka, sama pa si vzameta čas za oddih in sprostitev No, malo za šalo, malo pa zares. Iz izkušenj, tudi svojih, vem, da sproščena mati, ki se ne obremenjuje preveč ne s sabo, ne s tem, s čim vse bi lahko potencialno škodila svojemu otroku, kaj bo pojedla in po čem se ji bodo še leto dni, kolikor seveda najmanj misli dojiti, cedile sline..., bo največ naredila za otroka, zase in za okolico. Sama sem jedla vse, kar mi je teknilo (mislim nisem pretiravala), tri ne prehude tedne popoldanskih krčev smo preživeli, dojila sem slabo leto in otrok danes, pri treh letih, poje vsako hrano, ki jo dobi na krožnik - najljubša hrana pri še ne letu in pol mu je bil paradižnik, in tudi danes je sploh solatar. Srečno! Aja, nekje sem prebrala, da lahko krče povzroča tudi pretirano materino uživanje mleka in mlečnih izdelkov. Irena Sporočilo je spremenil(a) piškotek dne 16. apr 2002 17:33:48

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

16. apr 2002 23:42

Živjo! Mogoče je res imela večina dobre izkušnje z dojenjem, da ste lahko vse jedle. Pri nas smo imeli pa lep cirkus, ker krči niso bili popoldanski, ampak nočni in so trajali do 1ih, nekajkrat tudi do 4ih zjutraj s tako hudim jokom, da ti postane hudo v želodcu (čudno se sliši). Takrat pa se začneš spraševat, če pa mu le ne škodi kaj, kar ješ. Nesrečo smo imeli tudi s tem, da moje telo ni hotlo proizvajat dovolj mleka za malega velikančka in sem morala dodajat (oz. obratno, svojega sem dodajala). Čeprav je dobival zelo malo moje bele tekočine, pa sem ugotovila (tudi patronažna sestra je to rekla), da so gobe nevarne za krče. Zato: NE JEST GOB, če dojite. Ti tud, Nuša Hotela sem le opisat svoj pogled LP in hvala za odgovore Sycia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti