Rok trajanja

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

2. jun 2007 20:48

Bodite pozorne na način določitve roka. Kadar je navedeno "Uporabno najmanj do ...", lahko praviloma mirno uporabite živilo, ki mu je "uradno" potekel rok trajanja. Če pa je navedeno " Porabiti do...." potem pa le upoštevajte ta datum, ker je ta način označevanja roka trajanja obvezen za mikrobiološko hitro pokvarljiva živila (sladice, delikatesni izdelki, dol. mesni izdelki ipd.) lp, Robida

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. jun 2007 16:45

Pri praškastih zadevah sem jaz mojster, da preteče rok uporabe tudi za kakšno leto ali dve. Pa ni bilo še nič narobe po uporabi dotrajanih praškov (puding, pecilni, suhi kvas, kreme, želatina...). Pri mlečnih izdelkih se takoj vidi, ali je reč še uporabna ali ne - tu gre za nekaj dni, največ teden dni po roku, navedenem na embalaži, nikdar se pa ne "igram" pri delikatesnih izdelkih, konzervah itd... če že kaj ostane, gre kar v smeti, "ziher je ziher", kot je nekdo že zapisal. Sicer pa te stvari že tako smrdijo, da je jasno, da niso več uporabne. Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. jun 2007 22:08

joj, mamamia, ne vprašaj, jaz non stop kupujem pudinge, pa jih nikoli ne porabim... So v kaki škatli ali pa v menzuri, ki mi je všeč in jih kupim... In se naberejo... Sploh vanilijevi in drugi, čokladne še nekak porabim za vročo čokolado. Zdaj že nekaj časa abstiniram od kupovanja pudingov, pa se še nisem znebila zaloge iz vsaj pred dveh let;) Veri

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

4. jun 2007 10:05

Meni pa se je že zgodilo, da se mi je kvašeno testo ponesrečlo zaradi suhega kvasa, ki mu je potekel rok za 6 mesecev. Testo (za pizzo) je bilo čudno grudasto... Delala sem ga točno tako, kot vedno, zato mislim, da je bil rok trajanja kriv. Pa suhi kvas ni izgledal nič durgače, kot ponavadi. Kaj takega se mi še ni naredilo. Tudi meni je vedno škoda metati stran, ampak od takrat naprej mi ni preveč za eksperimentirat. Sploh pa se navajam, da kupujem "po potrebi" in sproti. Lep delovni teden vsem. Sporočilo je spremenil(a) silva dne 04. jun 2007 10:05:47

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

27. sep 2010 9:43

a je puding, če mu je pred pol leta pretekel rok torej še užiten(hranjen je bil na hladnem)? masters

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

27. sep 2010 10:16

Masters, pomojem lahko ( ne me prijet za besedo, še nisem nikdar probala), sodeč po tem kaj je napisala Mamamia:

 

mamamia je napisal/a:
Pri praškastih zadevah sem jaz mojster, da preteče rok uporabe tudi za kakšno leto ali dve. Pa ni bilo še nič narobe po uporabi dotrajanih praškov (puding, pecilni, suhi kvas, kreme, želatina...). Pri mlečnih izdelkih se takoj vidi, ali je reč še uporabna ali ne - tu gre za nekaj dni, največ teden dni po roku, navedenem na embalaži, nikdar se pa ne "igram" pri delikatesnih izdelkih, konzervah itd... če že kaj ostane, gre kar v smeti, "ziher je ziher", kot je nekdo že zapisal. Sicer pa te stvari že tako smrdijo, da je jasno, da niso več uporabne. Mamamiamamamia

Petya

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

27. sep 2010 21:17

malo me je zmotilo na hladnem, ali je to puding v vrečki ali pa že v lončku. Če je v vrečki, je za porabit, drugače pa raje ne. lp, anitram1

lady demonia 86  

član od: 19.4.2013

sporočila: 3

8. avg 2013 17:16

Jaz imam eno vprašanje imam še 2kg riževe moke in rženo moko vse zaprto še in je bilo hranjeno na hladnem prostoru, zanima me ali so moke za stran ali bi se lahko še spekel kruh?rok je pa potekel mao manj kot mesec dni nazaj..lp M

lady demonia 86

jkd  

član od: 9.4.2007

sporočila: 144

8. avg 2013 17:39

Če notri nič ne miga ali leze, bi jaz porabila. Ampak vseeno prej presejala, za vsak slučaj (čeprav, če živali ostanejo v situ, se moka tudi lahko porabi, ne? ;) )

 

jkd

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. avg 2013 17:57

In kaj bi lahko sploh bilo s tako moko narobe? Kaj živega bi se lahko našlo tudi v moki, zmleti pred 10 dnevi, a ne? Sploh pa, kaj misliš, do kdaj so naši predniki hranili moko, ki so jo zmleli v mlinu? Misliš, da jim je mlinar na platneno vrečo napisal rok uporabe?

Peci, peci, pa jo boš porabila.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti