Pogrevanje špinače

viki viking  

član od: 18.10.2006

sporočila: 4

tema odprta - 1. jun 2007 14:54 | ogledi: 20.032 | odgovori: 39

Ali se lahko špinača pogreje?

Možek zamuja na kosilo, jaz pa pravkar končujem špinačo, pa ne bi rada skoraj cele stran vrgla.

hvala in lep pozdrav

viki viking

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

1. jun 2007 14:59

Po moje jo lahko.

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

1. jun 2007 14:59

Ne vem zakaj je ne bi smela. Jaz jo tudi pogrejem, če moj zamudi na kosilo. Še z večjim užitkom mu jo pol "pogreto" dam na mizo, če nima pametnega izgovora. jass

viki viking  

član od: 18.10.2006

sporočila: 4

1. jun 2007 15:06

hvala, ne vem zakaj sem bila prepričana, da je ni dobro segrevati. Če pa mu ne bo dobro po njej, pa bo sam kriv viki viking

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

1. jun 2007 15:18

Nekoč, nekje sem slišala, da naj se špinače ne bi pogrevalo. Žal ne morem nikogar citirat... Možu bi dala pogreto, otrokom pa ne veverica

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. jun 2007 15:44

Prvo kot prvo: nočem nikogar strašiti, samo navajam dejstva, pobrana iz knjige T. Petauer: Leksikon rastlinskih bogastev:

Špinača je precej škodljiva, predvsem zaradi oksalne kisline, nitritov in nitratov, problematične pa so tudi purinske baze in sečna kislina. Koncentracija nitritov se v zmrznjeni špinači in shranjenih jedeh precej poveča (ker nastanejo iz nitratov). Špinače naj se izogibajo ljudje z ledvičnimi in žolčnimi kamni, protinom, artritisom, revmatizmom, nosečnice, doječe matere in dojenčki.

Po zaslugi risank o mornarju Popaju in precenitve količine železa v njej (do napake je prišlo l. 1966 v ameriški literaturi, verjetno zaradi premaknjene decimalne vejice) je prišla v modo in so jo priporočali kot zdravo in dietno živilo, v novejšem času pa so ugotovili, da je škodljiva, če jo uživamo redno,v večjih količinah ali brez dovolj dodanega mleka, smetane in drugih živil s kalcijem za vezavo oksalne kisline.

 

 

Torej, pretiravati ni dobro, sicer pa je tako z vsako rečjo, hehe.

LP 

cervus

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. jun 2007 16:25

Lahko jo pogreješ. Si pa, po vprašanju sodeč, bolj mlada (ladies s poročeno kilometrino bolj redkokdaj rečejo možek, pa tudi mrtvo hladno dajo na mizo ohlajeno jed, če se je ohladila zaradi zamude) in morda te bo dogodek s špinačo vzpodbudil, da malo natreniraš dnevno logistiko, v smislu obed je takrat in takrat in če se komu zgodi zamuda, naj to po SMS sporoči najkasneje pol ure pred začetkom obeda. Vendelina jr.

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

1. jun 2007 17:46

Ker nas je več, rešujemo problem špinače v omaki tako, da vso pripravim (podušim na česnu, solim,...),  potem pa vsakemu, ko pride domov, njegovi porciji dodamo smetano za kuhanje. V celoti narejene pa ne pogrevamo. 

marelica

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

1. jun 2007 17:51

Jaz je nikdar ne pogrevam.  Ja, pravzaprav ker nam skoraj nikdar ne ostane, enako kot gobice ne. Se pa popolnoma pridružujem Elaphusovi navedbi.

 

Pozdravček!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. jun 2007 18:17

Je pa seveda ZELO odvisno, kako in kje je špinača rastla. Količina oksalne kisline in  nitratov je lahko zelo različna, največ ju je pa menda v pecljih.

No, jaz s špinačo nimam problemov, uporabljam blitvo, koprive,.....

In - od enkratnega pogrevanja špinače ne bo nikogar pobralo. pa menda ne mislite, da v gostilnah vsako porcijo naredijo na sveže, ali kaj?

Aja, pa petauerjeva knjiga v strokovnih vodah ni ravno brevir. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 01. jun 2007 18:18:32

pekarnica  

član od: 6.3.2006

sporočila: 49

1. jun 2007 20:20

ojla! jaz sem pa nekje brala, da špinaše ni dobro pogrevat, ker pol spušča neke vrste nitratov, kar pa ni najbolj kul. pekarnica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti