Sarma

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

3. jan 2007 8:34

Ko zavijam sarmice jih vedno začnem zavijati pri vrhu lista to se pravi pri tajnšem delu.Ravno tako liste upognem z vsake strani zavijem kot ruladico in ko pride do tršega dela zelnatega lista se samo vsede kot v nekakšno sklečko in nato lepo zlagam drugo ob drugo,da je vse bolj tesno,zalijem z toliko tekočine da so sarme pokrite in kuham na blagem ognju,kot bi kuhal govejo juho nesmejo preveč vret.Da pa imam dovolj omake jo naredim tako ,da naredim rahlo prežganje,zalijem z tekočino v katero dam ostanke kislega zelja(od glave ki nam je ostalo) prekajeno meso, malo še začinim po okusu ,sol ,poper,kuham par minut in ko je sarma kuhana jo zalijem z prežganjem.Me pa zanima,kako druge naredite omako . Bogomira

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

3. jan 2007 9:13

Jaz jo kopiram po moji sosedi, nardim pa tako, da sarmo pripravim jo položim na rezance narezane ostanke glave, zalijem z vodo in zavrem, kuham ene 20 minut, potem najprej v drugem loncu prepražim slanino, pomokam, dodam veliko rdeče paprike (sladke) cca. 1/2 vrečke, zalijem z vodo, dodam paradižnikovo mezgo, kislo smetano, popram, solim po potrebi, lovorjev list, majeron, ko zavre, prelijem sarmo, potem kuham in kuham, po možnosti šele nasljednji dan ponudim za jest..................po tem receptu je bila letos (nardila že lani) odlična, smo jo požrl....če lahko tako rečem.......

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

3. jan 2007 11:05

jaz naredim omako tako da na olju zarumenim sladkor, dodam moko, sesekljano čebulo, papriko, paradižnikovo mezgo ter lovor. Prilijem nekaj vode in razkuham. Pomagam si z metlico da omako fajn razmešam in jo dodam sarmi. vse skupaj kuham še nekje pol ure... že zelooo dolgo nisem delala sarme, se jo bom spravila delat v kratkem ko bom mela čas. lucijana

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

3. jan 2007 11:20

Jaz sem na olju zarumenila gustin, dodala paradižnikovo mezgo, sol, majaron in baziliko. Pa to vse na že skoraj kuhane sarmice, ki so do vrha pokrite z vodo. Mal prežokam, da pride omaka do dna in to je vse... Omako s sladkorjem delam pa za filane paprike... Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 03. jan 2007 11:21:04

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

3. jan 2007 11:55

Ja tale video je pa zelo nazoren, upam da bo meni tudi šlo tako. NAJLEPŠA HVALA ZA POMOČ IN NASVETE. Hobotka

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

3. jan 2007 14:27

Pri nas se izogibamo prežganju, zato naredim omako malo po svoje. Vzamem žlico moke (polnozrnate) in jo razmešam v kozarcu hladne vode. Dodam še sladko papriko (2 žlici) in precej kisle smetane. Vse skupaj dobro premešam, da ni grudic in vlijem na skoraj kuhane sarme. Pustim na minimalni toploti 15 minut, da komaj vidno vre, sicer se smetana rada izkosmiči. Med sarmo pa obvezno kuham par suhih reberc. Vedno jo pojemo z največjim užitkom. Če pa imam sarme za večkrat in jih zamrznem, del ki ga mislim shranit, odvzamem preden dodam moko in ostale sesatavine. lp Julija

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

3. jan 2007 15:03

Mislim, da je pri sarmi res najpomembnejše kakšne liste imamo na voljo. Če glava zelja ni bila dovolj prekisana, ne bo nič. Ponavadi dobimo glavo, ki je samo od zunaj prekisana, notri pa so listi čisto trdi, brez okusa in se ne dajo zvijati. Prave glave za sarmo morajo biti nekako sploščene in temnejše barve. Sweetie

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

3. jan 2007 19:23

Jaz včasih pripravim sarmo po receptu mojstra Ivačiča, kjer uporabim svežo glavo zelja, jo ob kocenu dobro zarežem okrog in okrog. Medtem v večjem loncu zavrem vodo, ji dodam malo soli in kisa. Kocen zeljne glave nabodem na močnejše vilice, dam v vrelo vodo, kjer jo pustim nekaj minutk, da listi upadejo in potem se dajo lepo "olupiti" z glave. Večje žile izrežem. Ker ne porabim cele glave, ostanek narežem na rezance in potrosim na dno kozice. Da pa je vse skupaj ravno prav kislo, dodam tudi nekaj kislega zelja. Nadev pripravim iz surove mase, le riž skuham do polovice, toliko, da malo nabrekne, ker je potem manj možnosti, da bi se sarme razvile. LP, rdecapesa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti