Smetnove murke

neznan uporabnik

tema odprta - 23. jan 2002 16:12 | ogledi: 9.045 | odgovori: 5

Moja stara mama pogosto naredi jed, ki ji rečemo "smetnove (smetanove) murke". Nisem je zasledila v nobeni kuharici. Stara mama to naredi iz skuhanega zmečkanega krompirja, kisle smetane, naribanih kumar in podmeti + sol + poper. Zanima me, če ima kdo še kakšen recept za to jed in, če obstaja še kaksen naziv zanjo. Iz kod izvira ta jed?

Lep pozdrav,

Nina

Temo je spremenil(a) Nina dne 23. jan 2002 16:13:42

simonka  

član od: 29.11.2001

sporočila: 52

24. jan 2002 7:24

Pri nas rečemo temu kar tople kumare. LP Simona

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

24. jan 2002 8:37

Moja mama, ki je doma iz Štajerske, murke pripravi tako, da med krompir umeša surove (prej nasoljene in ožete) kumare. Nič smetane, le z ocvirki zabeli in doda malo kisa. Zaradi surovih kumar je to jed treba grizti.. Od žene sem se pa naučil takole: na ocvirkih (ali pa na margarini) dušim naribane kumare. Jih posolim in dodam malo kisa. Dušim jih do mehkega, da voda povre in nato to dodam krompirju. Na koncu še kisla smetana in poper,seveda. Ta jed je pa čisto gladka... pozdrav Bojan

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

24. jan 2002 9:43

Tople kumare kot jih kuham jaz: Na olju ali masti ali masti z ocvirki prepražim čebulo. Dodam naribane kumare, začimbe (sol, poper, česen, peteršil) ter paradižnikovo mezgo. Dušim, dokler niso kumare mehke. Posebej naredim pire krompir ki ga na koncu zmešam z dušenimi kumarami ter dodam malo belega vina. Po vrhu potrosim z nasekljanim peteršiljem. Zraven zelo paše meso iz goveje juhe. Lahko pa se servira posebej kumarična omaka (v tem primeru jo malo zgostim z moko) in pire krompir. takrat zraven ponudim pečene kremenatlce ali rebrca. Svakinja je enkrat skuhala kumarično omako, na koncu je pa dodala kuhan zrnat fižol. Bilo je dobro. Lp Špela

neznan uporabnik

24. jan 2002 14:11

Nina, smetanove murke so kar pravi naslov za jed, ki izvira iz Zg. Savinjske doline - moja mama je od tam doma in jih pripravi takole: krompir olupi in skuha ter zmecka kot pire (vodo prihrani za zalivanje). Posebej zmesa kis ( razredcen z vodo), moko in kislo smetano ter zavre. V to mesanico da naribane in odcejene kumare ter pire krompir. Po potrebi dolije krompirjevko, dosoli in popopra. Smetanove kumare (murke) morajo biti goste, da so lahko samostojna jed. Zraven se poda zabeljen strocji fizol! Lep pozdrav! Irena

neznan uporabnik

24. jan 2002 14:57

Irena, tudi moja mama (torej tudi stara mama) je iz Zg. Savinjske in tudi mi smo smetanove murke jedli v kombinaciji z zabeljenim stročjim fižolom (čeprav jaz tega nikoli nisem marala - fižola, namreč). Razlika v pripravi kumar je samo v tem, da moja stara mama ne da nič kisa in tudi smetane ne zavre. LP, Nina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti