Burek

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

tema odprta - 15. jan 2002 11:07 | ogledi: 7.104 | odgovori: 15

Ne vem kaj delam narobe !? Moj burek vedno ,ko je pečen izgleda kot zavitek, je daleč od bureka. Pomagajte! Kaj delam narobe? Mogoče ima kdo ta pravi recept.Hvala

LP

MARTIKA

Marta Vidovič

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

15. jan 2002 13:11

Vedno morate testo razvleči čisto tanko-prosojno!!!!!!!! Par minut pred koncem pečenja pa ga poškropijte z mrzlo vodo! Meni kar uspeva...........veliko sreče! Anča

neznan uporabnik

16. jan 2002 12:42

če želite, vam pošljem nekaj originalnih receptov za burek oziroma za razne pite dober tek

neznan uporabnik

16. jan 2002 19:57

Ja, se priporočam za recepte. Mene zanima mesni burek. Zanima me tudi, ali obstaja zelenjavni burek. Hvala in lp! Beti

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

16. jan 2002 20:46

Ja obstaja krompirjev, špinačin, porov, čebulin, cvtačin s korenjem,... pa tudi sladek jabolčni ki je kot "štrudel". Nadevi za slane zelenjavne bureke so različni, krompirjev je precej začinjen in popran ( seveda ga pripravite po svoje), krompir narezan na kockice skuhate in začinite, ter zavijete v testo, prav tako vso ostalo zelenjavo, lahko pa jo kombinirate s skuto. Naprimer špinačo skuhate, drobno sesekljate in vmešate v skutin nadev. Sem pa poskusila nekoč eno čudovito zadevo, ki ji žal ne vem več imena, je pa testo za burek premazano z oljem, nato se zapogne, zopet premaže z oljem, spet prepogne....kot nekakšna zloženka in se speče, celo bolje je kot nadevan burek...mmmmjask. Namesto mletega mesa pa lahko za mesni burek uporabite tudi piščančje meso! Anča

neznan uporabnik

17. jan 2002 9:06

pošiljam nekaj originalnih receptov za bureke, pite, ki sem jih pobral z neta. ker pa imam kar nekaj strani receptov, vam jih na željo pošljem po mejlu. dober tek OPSTE Burek da bi bio dobar mora biti mastan, sto ne znaci da se ne moze praviti i burek sa manje masti. Da bi se bolje razvlacile kore su dosta slane. Burek moze biti od mesa, sira, jabuka, pecurki i sl. KORE se prave, kad se uzme belo brasno, stavi dva do tri puta vise soli od normalnog, da bi se kore bolje razvlacile, i zamesi hladnom vodom da se dobije testo, vise meko nego tvrdo, da se moze razvlaciti. Naprave se juvke (delovi testa) dovoljno veliki za sto na kome se razvlace, i prema plehu kome ce se peci. Sada se juvke namaste svaka posebno (uljem, ili rastopljenom svinjskom mascu) i stave da odstoje, najmanje 1 sat, a najbolje celu noc. Kore se razvlace na kuhinjskom stolu, koji se dobro namasti a i juvke, koje se stanje rukom, ponovo namaste i razvlace preko stola da se dobije vrlo tanka kora. Nije strasno ako se na kori pojave i rupe, i takva se moze upotrebiti. Posto su ivice kore deblje, to se ivica skine, a to testo se NE MOZE ponovo upotrebiti za razvlacenje. Pekari ga stavljaju u hleb. Sada se kora savije sa leve i desne strane, zatim gore i dole da se dobije velicina pleha u kome se pece. Ako je pleh okrugao saviju se i coskovi da se dobije okrugao oblik. To se sada okrene naopako i stavi sa strane, a razvije sledeca kora. Kada se skinu deblje ivice, na sredinu se stavi prethodna kora, i preko nje stavi fil, a onda se i ova kora savije na isti nacin. Ponovo se okrene naopako i stavi sa strane, pa se razvlaci nova kora. Ovo se ponavlja jos dva puta, jer burek ima 4 - 6 kore, svaka dobro namascena, a broj zavisi od velicine pleha i velicine kore, jer se preklapanjem dobijaju vise ili manje slojeva. Fil se stavlja samo jednom. FIL od mesa se pravi, kada se isprzi crni luk, i tome doda mleveno meso da se dobro uprzi. Zatim se doda soli i bibera prema ukusu. Fil od sira se pravi kada se beli sir isitni i doda ulje, voda ili mleko da ne bude suvo, vec kad se sipa na gomilu ona se razlije. Ako je sir mnogo slan, drzi se prethodno u vodi, koja izvlaci so. Fil od jabuka, se pravi kada se od njih prethodno kuvanjem napravi kasa. Doda se secera i ulja po ukusu. Pecurke se takodje prethodno izdinstaju na luku, pa doda so i biber po ukusu. Dobar je burek kada se u sir doda obaren spanac, ili drugo zelje. Sve sto se stavlja u burek mora biti prethodno kuvano (sem sira). Burek se PECE na vrlo visokoj temperaturi, obicno na najace u rerni. i pecen je kada je i gore i dole braon boje. Obicno pri pecenju se pojavljuje masnoca oko bureka (ili preko njega) koja, kada se burek izvadi, i otstoji 10-tak minuta vrati u burek. Kada se izvadi burek sa pecenja mora prvo otstojati 10 - 15 minuta i tek se onda okrene i izruci u drugi sud, u kome se sece i onda sluzi. Treba povesti racuna da se pri preklapanju kora uhvati i vazduh jer tek onda burek nece biti spljeskan vec vazdusast. Recept za jufke je sasvim jednostavan: u brasno dodati soli i mlakom vodom dobro uraditi tijesto da se odvaja od ruku. Najbolje raditi na radnoj ploci koja je predhodno posuta brasnom, s tim da tijesto mora biti dosta mekse od tijesta za kruh. Odvojiti od citave mase kugle velicine sake i jos jednom dobro namladiti rukama,posuti brasnom i pustiti da odstoji na toplom mjestu pola sata.U medjuvremenu napraviti smjesu od sira, 2-3 jaja i soli. Jufke razvlaciti na stolu prekrivenom vecom krpom ili stoljnjakom (koji cete i u buduce koristiti samo u te svrhe). Predhodno uradjeno tijesto razvuci na brasnu sto je moguce tanje u krug, premazati uljem i pustiti da odstoji tek toliko dok ne zavrsite svo tijesto. Prvu jufku koju ste namazali uljem razvlaciti od sredine preko citavog stola da jufka bude sto tanja.Nakon toga razvucenu jufku poprskati uljem i filovati smjesom od sira tako sto kasikom stavljate smjesu na jedan i drugi kraj stola tj. jufke. Skinuti krajeve jufke, presjeci po sredini stola i motati tj.rolati jufku do sredine stola kako jednu tako i drugu stranu. Dobili smo dvije duge rolade.Motati u krug tako da dobijete "puzeve kucice". Od jedne rolade duzine stola obicno mozete dobiti dva "zvrka"(bosanski izraz za kolut pite). Redati "zvrkove"u namastenu tepsiju i peci na umjerenoj temperaturi da porumeni, izvaditi iz pecnice i prekriti. A sto se tice bureka (izraz samo za pitu sa mesom), pravi se na isti nacin kao i sirnica s tim sto se filuje sa mesom.Fila se pravi na taj nacin sto se u meso stavi dosta crvenog luka,bibera,so i uriba jedan krompir da smjesa ne bi bila pretvrda. ________________________________________________________________ 8 – 12 kora za pitu, 64 dkg mesa, 3 – 4 glavice crnog luka, 20 dkg masla ili druge masnoce, so, biber Meso samljeti ili nasjeckati na sitne komade. Luk sitno isjeci. U serpu staviti malo masnoce i lagano isprziti luk. Posoliti i ohladiti, a zatim dodati meso, so i biber pa sve dobro izmijesati. Tepsiju pomastiti i prekriti jednom korom. koru lagano politi rastopljenom masnocom, pa staviti drugu koru koju takodje treba zaciniti masnocom. Zatim ravnomjerno rasporediti dio mesne mase pa ponovo pokriti korom. Naizmjenicno stavljati koru i mesni fil. Svaku koru zaciniti masnocom. Zavrsiti sa dvije kore koje, takodje, treba zaliti masnocom. Peci u pecnici, a kad je ispeceno izrezati na kvadrate ili na rombove. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Potrebno: 50 dkg brašna, 2,5 dkg masla, so, mlaka voda (za jufke); nadjev: 50 dkg juneceg mesa, 25 dkg mljevenog govedjeg mesa, 4 glavice luka, 2,5 dkg masla, 2 zumanjka, so i biber. Priprema: Od brašna, otopljenog masla, soli i vode napravite jufke. Podijelite tijesto na 4 dijela (lopte). Jufke razvijte na stolu i prosušite ih. Nadjev pripremite tako da pomiješate meso sa maslom i isjeckanim lukom te dodajte zumanjke, so i biber. Sada jufke premazite masnocom, krajeve prebacite sa svake strane, ali tako da se spoje. Po sredini stavite nadjev i smotajte u kolut. Stavite ga u sredinu tepsije, a okolo njega zavijte preostale jufke. Pred kraj mozete preliti vrhnjem ili mlakom vodom u koju ste stavili malo masla. _______________________________________________________________ so, ulje (4 kašike), kajmak (2 kašike), jaja (3 kom.), voda, maslac, sir (400 g), brašno (600 g) Nadev: Izmešati 400g sira, 2 jajeta i dve kašike kajmaka. Testo: 600g brašna, 4 kašike ulja, 1 jaje i malo soli zamesiti sa vodom. Testo podeliti na 4 dela. Svaki razvući i premazati maslacem ili margarinom (malo više od pola paklice). Zatim iseći testo po krajevima lepezasto i prebacivati krakove jedan preko drugog i razviti od svakog dela po novu koru. Razvući je OKLAGIJOM i filovati nadevom. Uviti u rolnu i slagati u okruglom plehu, kružno, jednu koru do druge. Premazati ih žumancetom i peći u zagrejanoj pećnici. Sa ovim testom može se praviti i pita sa nadevom od mesa geslo

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

17. jan 2002 10:53

Samo mimogrede, meni je nek "južni" mojster kulinarike zavzeto trdil, da je burek VEDNO samo MESNI in kako mu je mučno, ko naročamo burek s tem, pa burek s tistim....!! Vendar tu zgoraj vidim, da je morda vseeno drugače, pa tudi v SSKJ (Slov. sl. knj. jezika) je napisano, da je "burek -a m (u) gastr. orientalsko pecivo iz listnatega testa z nadevom: burek s sirom; burek z mesom. Nekaj podobnega je zapisano tudi v Jurančičevem srbhrv-sl slovarju. Me res zanima kdo ima prav?! Avtorja GESLO pa bi vljudno prosil, da mi po mejlu pošlje recepte. Že v naprej lepa hvala in lp! Riko Sporočilo je spremenil(a) Riko dne 17. jan 2002 20:25:28

neznan uporabnik

17. jan 2002 11:08

tudi moji bosanski viri pravijo burek samo "bureku" z mesom. recepte vam pošljem če mi le zaupate svoj e-naslov geslo

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

17. jan 2002 12:10

JA burek je samo mesni ostalo so pa pite zeljanice, krompiraše, kljukuše,sirnice,.... Anča

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

17. jan 2002 20:33

Hvala anja! To je pa moj E- naslov za "geslo" za recepte: rikoxp@hotmail.com Lp! Riko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti