Likerji

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. okt 2006 11:51

Ponovno vlečem tole temo iz naftalina, ker me zanima recept za lešnikov liker. O likerjih nimam veliko pojma, delala sem že čokoladnega, letos bi jih pa naredila nekaj za darila, ampak za večini sadnih sem že pozna in ker je lešnikov tak fajn, da ga ne dobiš na vsakem voglu, bi naredila tudi tega. Lepo prosim za pomoč... Verjetno je podobno kot orehov, ampak tudi za tega ne vem, ali orehe samo prelijemo z žganjem, ali jih prej nasekljamo, potresemo s sladkorjem...? Veri

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

17. okt 2006 12:05

Haselnusslikör Nun das Rezept aus den frischen Haselnüssen: Haselnusslikör Zutaten: Ca. 250 g frische Haselnüsse 750 ml guten Weinbrand 1 Stange Zimt 2-3 ganze Nelken gut eine halbe Vanillestange, ausgeschabt 180 g Zucker Zubereitung: Die Nüsse werden klein geschnitten und in eine weite Flasche gegeben. Dann die Gewürze zugeben und mit dem Weinbrand übergießen und die Flasche gut verschließen. Die Flasche an einen warmen Ort stellen, vielleicht auf ein sonniges Fensterbrett. Die Flasche öfters mal schütteln und nach vier Wochen die Nüsse abseien. Den Zucker in ein wenig Wasser kochen bis er Fäden zieht. Das Zuckerwasser abkühlen lassen und mit dem Nussbranntwein gut vermischen. Das ganze behutsam durch einen feinen Sieb filtern. In schönen Flaschen noch etwa 4 Wochen im Keller reifen lassen. (http://www.garten-fuer-elise.de/html/body_suss.) http://www.rezeptesammlung.net/einkochen_index.htm?einkochen http://www.rezeptesammlung.net/einkochen_index.htm?einkochen Haselnuss -Likör 300 g frische Hasselnüsse 1 Stange Zimt 4 Nelken 1/2 Vanilleschote 250 g brauner Kandiszucker 3/4 l Cognac Haselnüsse kleinhacken und mit den Gewürzen, Zucker und Cognac in eine Flasche füllen und gut 6 Wochen an einem warmen Ort stehen lassen. Zwischendurch als mal durchschütteln. Danach durch ein Tuch abseihen und in eine Flasche füllen. in šr lešnikovo žganje - iz knjige OPLEMENITENA ŽGANJA (v njej je receptov za raznovrstne likerje še pa še) LEŠNIKOVO ŽGANJE Za nalivek potrebujemo približno 0,5 kg svežih, oluščenih lešnikovih jedrc na 1 l žitnega žganja (38-42%). Priporočljivo je, da jedrca vsaj prepolovimo, ker se bodo tako boljše izlužila. Nalivek v steklenici ali stekleni posodi za 6-8 tednov postavimo v topel prostor in ga enkrat na teden dobro pretresemo. Na začetku ima nalivek bolj belkasto, motno barvo. Pozneje, ko smo ga prefiltrirali, pa se pokaže svetlo rjava barva. Okus po lešnikih se mora dobro razviti. Ni treba, da dodajamo sladkor, lahko pa liker osladimo po svojem okusu. klavdija Sporočilo je spremenil(a) klavdijaB dne 17. okt 2006 12:18:32

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

17. okt 2006 12:20

Anomis je napisal/a:
Čao, pri nas delamo celo vrsto likerjev, ker imamo žganje doma, pa ga je treba nekako porabiti: medeno in orehovec sta itak vedno na zalogi,
Hej Anomis, mene pa najbolj zanima domača medica... Sem slišala, da je treba med segrevat počasi do 50 stopinj,... v glavnem komplicirano... si sploh nisem zapomnila postopka. Mi je pa medica zelo všeč in bi jo poskusila narediti. Pa te prosim, če bi nam lahko zaupala postopek, če ga mogoče poznaš... Lp, Silva Sporočilo je spremenil(a) silva dne 17. okt 2006 13:49:08

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. okt 2006 12:35

Hvala, super hitro! Samo še par vprašanj: - ali sveži lešniki pomeni, da moram kupit še v lupinah in jih sama oluščit? saj zdaj naj bi bili lešniki kolikortoliko sveži, ne? Čeprav v trgovini ne veš... - ali bi bilo priporočljivo lešnike popražit in jim odstranit tenko kožico, ki greni ali je ta priporočljiva zaradi arome? - ali naj jih nasekljam? - ker bi liker rada sladkala, ali naj dam sladkor na koncu ali na začetku in ali naj ga sladkram s karamelo, ali bo to preizrazit okus? Hvala še enkrat! Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti