Cvetača

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

6. dec 2001 11:41

Pri nas pa cvetačo najraje jemo z gobami ali kot narastek. CVETAČA Z GOBAMI Cvetačo razdelimo na cvetke in jih 6-8 minut kuhamo v slanem kropu. Medtem posebej segrejemo olje in na njem prepražimo sesekljano čebulo. Ko zarumeni, dodamo strt česen in na lističe narezane gobe (lahko sveže ali iz konzerve, običajno dam šampinjone; če damo npr. 900 g cvetače, naj bo gob 300g) ter dušimo 3-4 minute. Nato prilijemo (mesno) juho (po občutku), cvetačo, malo limoninega soka in dušimo še 2-3 minute. Na koncu solimo, popramo, primešamo nekaj žlic kisle smetane in sesekljan peteršilj. Taka cvetača je zelo sočna in je odlična priloga tudi bolj "pustim" jedem (krompir, razne ocvrte jedi...). CVETAČNI NARASTEK Cvetačo operemo, skuhamo v slanem kropu in razdelimo na manjše dele (tako ali tako se precej "spešta" ko jo kasneje mešamo ). Primešamo nekaj žlic gostega bešamela, ki ga pripravimo iz masla moke in mleka. Nato postopoma primešamo rumenjake (za 600 g cvetače npr. potrebujemo 4 jajca), nariban sir (za 600 g cvetače...40g sira), sol, poper, in trd sneg iz beljakov. Maso vlijemo v model (jaz uporabljam posode iz jenskega stekla), ki ga namažemo z maslom, in v vroči pečici pečemo 40 minut. Narastek je zelo nasiten. Pa dober tek! LP, Maja

neznan uporabnik

8. dec 2001 23:14

Še nekaj receptov! Cvetačni polepti - 800 g cvetače, - 200 g krompirja, - 6 žlic olja, - 30 g moke, - 30 g drobtinic, - 2 jajci, - sol in poper. Cvetačo operemo, razdelimo na cvetove ter skuhamo v osoljenem kropu. Odcejeno sesekljamo, dodamo zmečkan skuhan krompir, jajca, sol in poper. Maso temeljito razmešamo, oblikujemo polpete, jih povaljamo v moki in drobtinicah ter ocvremo v vročem olju. Cvetačni narastek - 650 g cvetače, - 20 g masla, - 4 jajca, - 40 g naribanega sira, - 2 žlici gostega bešamela, - sol in poper. Cvetačo operemo, razdelimo na cvetove ter skuhamo v osoljenem kropu. Odcejeno sesekljamo. Primešamo bešamel, ki ga pripravimo iz masla, moke in mleka. Nato postopoma primešamo rumenjake, nariban sir, začinimo ter narahlo primešamo sneg iz beljakov. Maso vlijemo v namaščen model, potresemo s koščki masla ter pečemo v vroči pečici 40 minut. Cvetača s tuno - 800 g cvetače, - 150 g tune iz konzerve, - 300 g masla, - 40 g drobtinic, Bešamelna omaka: - 50 g masla, - 40 g moke, - 3 dl mleka. Cvetači odstranimo liste in jo razdeljeno na cvetove skuhamo v vodi. Naj bo še nekoliko trda. Iz navedenih sestavin napravimo bešamelno omako, ki ji primešamo zmečkano tuno. V namaščen model položimo plast cvetače, na tanko prekrijemo z bešamelom, spet plast cvetače, bešamel, … Pokapamo s stopljenim maslom, pomešanim z drobtinicami ter postavimo za 10 minut v pečico na 200 stopinj C. Cvetača z žajbljem - 800 g cvetače, - 20 g masla, - ½ žlice zmletega žajblja, - sol, poper. Cvetačo skuhamo v slani vodi. Posebej zmešamo maslo z žajbljem, soljo in poprom ter omako prelijemo čez cvetačo. Cvetačni cveti v oklepu - 800 g cvetače, - 100 g moke, - 1 jajce, - 1 dl mleka, - sol, muškatni orešček, - maščoba za cvrenje, - sveža rdeča paprika. Cvetačo razdelimo na srednje velike cvetove. Povaljamo jih v testu, ki smo ga pripravili iz moke, jajca, mleka, soli in muškatnega oreščka. V testo pomočene cvetove ocvremo. Ponudimo z ocvrto mesnato rdečo papriko. Lp! Beti

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

16. nov 2005 10:28

Koliko časa kuhate cvetačo, ki jo boste pojedli na kisu? Marjetica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. nov 2005 13:22

Letos sem na dopustu prvič jedla čisto popolnoma surovo cvetačo prelito z italjanskim preliom. Meni je bila božanska, mnogo boljša od kuhane. Ravno tako brokoli. Probajte, ne bo vam žal. Samo opere se jo, nareže na cvetke in prelije s prelivom. lp Vesna Vesna Milek Recko

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

17. nov 2005 8:36

Kakšen je italijanski preliv? burbonka

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

17. nov 2005 9:01

Ja Reca, tudi jaz imam najraje surovo cvetaco in brokoli. Dodam tatarsko ali sirovo omako. Moja priljubljena jed. julia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

17. nov 2005 10:35

Moja najljubša cvetača: al dente kuhana cveta (razrezana na cvetove). Dressing: feta sir (tisti v modrem ovitku, ki je zelo mehak), malo oljčnega, balzamični kis, sol. Sir zmečkam z vilicami (še bolj bi bilo s paličnim mešalnikom), dodam olje, kis, malo soli (ker je sir zelo slan). Vse dobro premešam in po potrebi dodam še malo vode (nimam rada pregostih dressingov). V skledo naložim cvetačo, prelijem z dressingom in potresem z na drobno narezano rukolo. Mimika

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

17. nov 2005 10:47

Cvetačna juha: na maslu zarumenimo 2-3 žlice gresa in zalijemo z vodo. Dodamo cvetačo, ki smo jo prej razrezali na cvetove, solimo, po želji dodamo vegeto=evo=jušno kocko, žlico paradižnikove mezge, peteršilj in kuhamo, dokler cvetača ni mehka. Lp, marelica marelica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

17. nov 2005 14:13

Italjanski preliv naredim iz majoneze, smetane in česna, lahko dodaš začimbe po želji, malo kisa. lp Vesna Vesna Milek Recko

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

17. nov 2005 14:39

ŠE MOJA SOLATKA: CVETAČNA SOLATA cvetača naribano jajce Preliv (po okusu): olje, kis, voda nekaj žlic kisle smetane sol, poper strt česen sesekljan peteršilj Cvetačo narežemo na cvetke in v slanem kropu skuhamo do mehkega. Kuhano prelijemo z mrzlo vodo, odcedimo in stresemo v skledo za solato. Po cvetači naribamo jajce, prelijemo s prelivom in dobro premešamo. Za nekaj časa postavimo v hladilnik in ponudimo rozanec

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti