Lučke

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. jul 2006 21:30

Katjuška, šele zdaj sem se spomnila: kar se smetane tiče, res ni problem! Vzami rastlinsko, ravno predvčerajšnjim sem naredila sladoled z njo, ker mi je v silni sladoledomaniji zmanjkalo živalske smetane. To je torej rešeno. namesto mleka pa sojino mleko in lahko delaš po kateremkoli receptu! Samo če vzameš rastlinsko smetano, pazi, ker so nekatere že sladkane (tista od Pomurskih mlekaren, v modrem tetrapaku, 3,3 dl je not, recimo je. Je pa meni ta najboljša:). Vseeno pa ti napišem še tiste sladolede, ki sem ti jih dolžna: ČOKOLADNI SORBET (ta je bolj grenek, oz. ima zelo izrazit okus po kakavu) - 275 g sladkorja - 1l vode - 125 g kakava - 1 žlička vanilijevega extrakta (vzami temnega, samo rjavi so naravni, ostalo so samo esence) Zavri sladkor in vodo (sladkor se seveda stopi). Zdaj vanjo presej kakav in spet pusti, da zavre, nato zmanjšaj ogenj in pusti da rahlo brbota še 20 min. Odstavi, pokrij in pusti, da se ohladi. (Če se ti mudi in hočeš, da se to zgodi hitreje, prelij v drugo posodo in jo daj v hladno vodo.) Dodaj še vanilijev extrakt in zlij v mašnco za delanje sladoleda. Čeu kakih 20-35 minut bo tvoj sorbet gotov:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. jul 2006 21:51

No, končno sem ga našla! Sem pregledala že vse svoje sladoledne knjige! Pozor, tega sladoleda še NISEM SPROBALA! Zato ne jamčim zanj, se ga pa splača naredit, če mali ne sme mleka, mogoče mu bo všeč:) Bananin sladoled s sojinim mlekom 200 g na koščke narezanih banan (neto teža, brez olupka) 150 ml vode 100 g sladkorja 2 žlički nastrganega muškatnega oreška (če se ti zdi preveč izrazit, pa zmanjšaj količino) 45 ml medu 250 ml sojinega mleka 2 rumenjaka (velika) 75 g sladkorja V kozico daj bananine koščke, vodo, 100 g sladkorja, muškatni orešek in med in segrevaj, da zavre. Takrat zmanjšaj ogrenj in naj počasi brbota še 5 minut. Malo ohladi, nato pa v shakerju/blenderju/multiprkaktiku, kar pač imaš, spiriraj. Segrej sojino mleko skoraj do vretja, medtem pa penasto stepi rumenjake s 75g sladkorja. Počasi prilij vroče mleko in po potrebi še stepaj nad soparo, da se masa zgosti. Pusti da se ohladi (najboljše v hladni vodi) in šele čisto hladnemu primešaj bananin pire. Daj v mašinco za delanje sladoleda in pusti da zmrzne - od 20 do 35 minut, odvisno od zmogljivosti strojčka. Želim mu dober tek! Upam, da boš ta recept poizkusila in če ga boš mi povej, če mu je bil všeč - v tem primeru ga bom dala še v bazo, da ga bo lažje najti za druge "mlekomrzneže":) Veri

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

14. jul 2006 9:24

Veri, hvala za tale zadnji recept, ki ga bomo definitivno poskusili, vendar upam, da bo brez strojčka za pripravo sladoleda prav tako uspelo, saj ga namreč nimamo. Kar se pa tiče rastlinske smetane, pa je naš tamali prav tako ne sme jesti, saj vsebuje mlečne beljakovine, na katere je tudi alregičen. Lp katjushka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. jul 2006 1:31

Katjuška, škoda za rastlinsko smetano, bi poenostavila stvar Če nimaš strojčka za sladoled, potem daj sladoled zmrznit, najboljše da v prej ohlajeno kovinsko posodo, da bo hitreje, potem ga pa po kaki uri - do dveh urah (odvisno od zmogljivosti tvojega zmrzovalnika) vzemi ven in zmiksaj, da razdreš velike kristale, ki nastajajo. To potem vsaki dve uri ponovi še vsaj 2x. Predno serviraš, daj za 10 minut ven ali v hladilnik, če se bojiš puščat zunaj zaradi jajc. Če ne boš vmes miksala (ali sekljala z multipraktikom gre tudi, če zamudiš tisti trenutek, ko je še možno miksat:), bo sladoled trd ko beton. To pa zato, ker se tvorijo veliki kristali vode in ker sladoled itak ni najbolj primeren za serviranje pri temperaturah naših zmrzovalnikov ampak višjih - to lahko enostavno ugotoviš, ko greš na kepico, pa dobiš not košček sadja, košček ni zamrznjen, ampak samo zelo hladen, ne?;) Torej daj zadevo v multipraktik parkrat, potem pa če mu bo všeč, pa po moje reskiraj tistih 7 jurjev (toliliko je stal moj stari), saj mamo samo ene otroke, a ne?;) če že ne sme jest kupljenega... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. jul 2006 2:07

Sicer pa išči po netu pod semifredo sorbet sherbet (pri tem daj sojino mleko namesto navadnega) granita. To so v glavnem take bolj sadne zadeve, ampak nekatere so vseeno čisto fajn:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti