Pira

neznan uporabnik
tema odprta - 24. nov 2001 20:05 | ogledi: 6.466 | odgovori: 6

Čao, pred kratkim sem jedla krasno juho, zelenjavno, s piro. Rada bi jo skuhala tudi sama, in bi mi prav prišel kakšen recept oz. nasvet, kako se pira sploh uporablja (ali jo je treba prej namočit...)Hvala.

neznan uporabnik

24. nov 2001 20:44

pira je stara sorta pšenice.....zelo kvalitetna pšenica.....v bistvu jo lahko uporabljaš kot riž.....jaz jo namočim in uporabljam kot naravni neglaziran riž.....torej za rižote vseh vrst, meljem in mešam jo med krušno moko, delam rezance iz pirine polnozrnate moke....itd,itd..... hetero

neznan uporabnik

25. nov 2001 14:36

Pozdravljeni! Po mojih poizvedovanjih lahko kupimo zrelo in nezrelo piro. Nezrela pira ima rjavo-zelenkasta zrna (logično) in se uporablja predvsem za pripravo zelenjavnih zrezkov, juh, narastkov,..., torej tam, kjer uporabimo cela zrna. Zrelo piro pa meljemo v moko in jo uporabljamo kot pšenično moko. V Nemčiji je pira zelo popularna in še posebej cenjena pri vseh tistih, ki imajo alergijo na pšenico. Če ima kdo drug kakšne dodatne informacije, mogoče celo iz botaničnega področja, naj prosim poroča. Pred kratkim sem dobila v roke kuharsko knjigo družine Daimler (ustanovitelj avtomobilske tovarne, ki dela "Mercedese"). Zelo me je presenetilo, ko sem v njej odkrila recepte za jedi iz nezrele pire. Pošiljam še tale recept: 1 čebula 1 por 0,5 l vode 1 jedilna žlica masla 275 g nezrele pire, grobo zmlete peteršilj 2 jajci sol poper Čebulo olupimo in sesekljamo. Por očistimo, razpolovimo in narežemo na na tanjše rezine. Korenček olupimo in sesekljamo na majhne kocke. V ponev damo maslo in čebulo, ter jo stekleno popražimo. Dodamo por in korenček, zalijemo z malo vode in kuhamo na šibkem ognju 5 minut. (Po želji lahko namesto vode uporabimo zelenjavno juho.) Zopet dolijemo malo vode, in ko zavre, dodamo piro. Mešamo tako dolgo, da gosta masa ponovno zavre. Malo ohladimo. Peteršilj sesekljamo in skupaj z jajci vmešamo v maso, začinimo s soljo in poprom. V teflonski ponvi segrejemo olje. Iz mase oblikujemo 20 majhnih polpetov in jih z obeh strani 10 minut pečemo. Zraven lahko ponudimo zelenjavo. Pozdrav Helena

neznan uporabnik

26. nov 2001 10:41

Pira, ki se jo kupi po novem v vsakem Merkatorju (v rjavih škatlicah) je odlična zadeva. Na škatli piše čas kuhanja 20 minut in to dejansko drži. Ne vem ali je predparjena ali kaj, vsekakor namakanje ni potrebno, odlično se obnese v rižoti (piroti).

neznan uporabnik

26. nov 2001 11:29

Malan, tako piro imam doma in do zdaj kar nisem vedela, kako naj se je lotim....torej jo lahko pripravim popolnima enako kot obicajno rizoto (z rizem)-ali pa imate vi morda kak poseben recept? LP Marta

neznan uporabnik

26. nov 2001 14:19

V bistvu sem jo najprej dvakrat naredila kot drugače pšenico - na olju sem prepražila por, dodala piro, malo pomešala, zalila z zelenjavno juho in kuhala. Pri običajni pšenici to traja kar nekaj časa v ekonom loncu, pa še namočiti jo je dobro prej, pira je pa res kuhana v 20 min. Potem smo pa enkrat izvedli "piroto" - na olivnem olju prepražena čebula, panceta, sveže gobice, lahko še kakšna zelenjava, dodana pira, premešamo da se namasti, zalijemo z malo belega vinčka, ko ta izpari, dodamo zelišča in začnemo po malem dodajati juho - dokler ni kuhano. Poskusimo, če je dovolj slano (odvisno od juhe). Na koncu primešamo nariban parmezan. Četrtič pa je bila sestavni del zelenjavne enolončnice... Upam, da vam bo všeč. V primerjavi s klasično rižoto je treba malo bolj gristi.

neznan uporabnik

26. nov 2001 15:05

Malan, prav lepa vam hvala za nasvete! Marta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti