Jagodna marmelada

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

4. jun 2014 9:42

Marmelada je nekaj najbolj enostavnega. Rabiš sadje, saldkor (pa kakšno vanilijo, želirno sredstvo - nekateri tega ne uporabljajo). Sladkaš po okusu, če dodaš želirno sredtvo niti ni potrebno dolgo kuhati. Pri marmeladi nimaš kaj zaježkat (jaz sem jo sicer lansko leto eno rundo zažgala  in smo imeli dimljeno breskovo marmelado).

Pri nas marmelade obužujemo in ker imamo doma veliko različnega sadja, jo z velikim veseljem kuham vsako leto. Nekateri sadeži zahtevajo nekoliko več časa pri čiščenju, drugače pa je to res eno fino opravilo.

Pene pa pobiram ampak ne vem točno zakaj . Lahko se poberejo ali pa tudi ne, če mene vprašate.

Lopatka

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

4. jun 2014 9:47

matejaoz je napisal/a:

Letos prvič naredila marmelado samo iz gozdnih jagod. Moram priznati, da se glede okusa in vonja ne more primerjat z vrtnimi jagodami, četudi so le-te bio. Upam, da bodo gozdne jagode še naprej obilno rodile :)

 



matejaoz

 

blagor tebi. Uf ... Kaj bi dala za en glaž gozdnih jagod. 

Sweetness Bakery

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

4. jun 2014 11:25

Rastišča gozdnih jagod ni težko najti - najpogosteje se pojavljajo ob gozdnih/travniških poteh in na obronkih, a kaj ko kmetje vedno kosijo prav do roba, če ne že kar v sam gozd.....nedavno sem tudi z žalostjo ugotavljala, kako so cestni delavci nemilostno porazirali veselo cvetoče rastišče ob malo večji cesti >:(

Sem pa nedolgo nazaj našlo nova rastišča, tako da sem ful happy. Vsaka čast tistemu, ki iz njih naredi marmelado...meni so veliko preslastne, da bi jih pustila ure in ure kuhati (beri: pojem jih, preden je mogoče iz njih narediti še kaj drugega, njami).



Life is war against boredom~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 04. 2014 11:26

Drejcolina  

član od: 22.3.2014

sporočila: 96

5. jun 2014 18:17

Jagodna marmelada bo imela krasno barvo, če takoj, ko "zmiksaš" sadje, poleg stisneš še limono.

Drejcolina

MARTAQ  

član od: 1.2.2008

sporočila: 120

6. jun 2014 14:26

Lopatka, o, se da zajebat marmelado. Ravno zadnjič sem kuhala jagodno (prvič, brez želirnega sladkorja) in ker sem se bala, da ne bo dovolj trdna, sem jo kuhala in kuhala in.... Sin pravi, da je kot žele bonbon. Okus je v redu, trda je pa kot kamen in še vleče se. Kot vi jedel stopljen sladkor z okusom po jagodah.

Lp Marta 

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

9. jun 2014 12:34

Za marmelado iz domačih vrtnih jagod ali iz jagod, ki jih prodajajo prav za marmelado (so manjše, sladke) je potrebno veliko manj sladkorja. Jaz sem dala na 4,5 kg jagod cca 60 dkg navadnega sladkorja in sok ene limone, pa se mi zdi, da bi lahko sladkorja dala še malo manj. Na pol sem jo pokuhala, cca 1 uro,  ohladila in vmešala 1 vrečko želina in spet na kratko prevrela.

Jaz jo narežem na kolobarčke in potem nič ne miksam. Ostane kakšen majhen košček potem  a nam je to všeč.

 

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

10. jun 2014 9:09

Meni nekak kuhanje oz. dolgo vretje sadje in zelenjave nikoli ne sede. Skoz imam občutek, da potem vitamini po nepotrebnem "letijo" v luft. :))) Vseeno sta pa džem in pa domača marmela veliko boljša od kupljenih.

Jaz pripravljam sicer raje džem kot marmelado, ker imamo radi večje koščke sadja. Sem pa letos dodala džemfix super, ki vsebuje fruktozo, ki je veliko bolj prijaznejša do naše trebušne slinavke kot beli sladkor, poleg tega pa ne rabi dolgega kuhanja. 3 minutke in je fertik. Dodani sladkor je minimalen, ki ga dodajam, seveda se pa da tudi tega zamenjati s katero bolj prijaznejšo varianto. Dodam pa tudi limono, ki dodatno ojača okus po jagodah, prav tako pa poskrbi, da barva in sladkast vonj po svežih jagodah ostaneta, ter vanilijo. 

 

 

 

 

Sweetness Bakery

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

10. jun 2014 11:44

Ti, ti...S.B., zakaj pa nisi prilepila linka...

http://www.220stopinjposevno.com/220730-food-styling

Sicer pa, tudi jaz jagode izpostavim toploti le za nekaj minut. Uporabljam pa želirni sladkor.

Naslednjič poizkusim z gelfix-om.

 

Johanna

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

10. jun 2014 12:08

Johanna je napisal/a:

Ti, ti...S.B., zakaj pa nisi prilepila linka...

http://www.220stopinjposevno.com/220730-food-styling

Sicer pa, tudi jaz jagode izpostavim toploti le za nekaj minut. Uporabljam pa želirni sladkor.

Naslednjič poizkusim z gelfix-om.

 



Johanna

 

Sweetness Bakery

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

11. jun 2014 0:22

slinavka že, kaj pa jetra in fruktoza? Ne se slepiti da je fruktoza kaj boljšega. Vsak cuker te enkrat vseka :s 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti