Praženje čebule

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

10. feb 2009 8:30

Vendelina jr. je napisal/a:
Meni praženje čebule smrdi do točke, da poskušam - če se le da - najti alternativne načine. Zaenkrat dobre rezultate dosegam s kombinacijo nasekljanih posušenih paradižnikov in suhega sadja. Vendelina jr.
Zadevo se da nadomestit tudi s praženo čebulo iz špara oz. iz katere druge trgovine. Tudi meni gre na živce praženje čebule, ker mi potem smrdi cela hiša. Razmišljam o nakupu kake dobre nape. K Sporočilo je spremenil(a) KARMINA dne 10. feb 2009 11:37:58

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

10. feb 2009 9:11

Če delam kako omako (golaž in podobno) tudi meni po čebuli smrdi stanovanje še drugi dan. Sem pa pri tašči dobila super idejo, kako se temu vsaj tu in tam izogniti. Ko delam golaž ali kako drugo jed, ki rabi veliko čebule, je spražim res veliko. Stanovanje preverjeno smrdi enako če je čebule četrt kile ali če je ena kila. :) Potem jo dam v plastične lončke in zamrznem. Naslednjič jo samo vržem v lonec. Tako je smradu manj, pa tudi kosilo je prej na mizi, ker ni treba pražit čebule. Jo pa tudi jaz "pražim" na vodi in ne na olju. Tako se lepo razpusti in ne pušča koščkov v omakah.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

10. feb 2009 10:57

Odvisno od tega, za kaj in koliko čebule rabim. Preverjeno pa smrdi manj, če čebulo dam v lonec na hladno olje in potem pri nizki temperaturo pokrito počasi pražim/ dušim (dušim zato, ker se na pokrovu nabira vlaga, ki lepo pada nazaj v lonec) z dodatkom soli. Pa napa do maksimuma! Na ta način smrdi veliko manj, sploh pri recimo kakšnemu golažu. Čebula se pa tudi zelo lepo razpusti. Pri kuhanju golaža dodam včasih na konu praženja čebule še malo sode bikarbone, kar čebulo popolnoma razpusti. Nadomeščanje s sušenimi paradižniki in suhim sadjem ni v moji smeri. To je lahko zame le dodatek (sušen paradižnik ima poleg sladkosti tudi precej kisline, prav tako marelice). Približek okusa sta asoefetida in por, vendar pa kuham tako rada, da me malo smradu po čebuli pa tudi ne bo odvrnilo. Itak imamo okna, ki se dajo odpreti, pa kakšen trik, kako se znebiti smradu. fresh

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

10. feb 2009 11:43

Meni praženje čebule smrdi edino ,ko grem mimo kake gostilen kjer pripravljajo veliko količino golaža. Najhuje se to občuti v jutranjih urah ,ko si še malo pod vtisom spanja in ti v bistvu prija svež zrak. Potem se pa od nekod prikrade duh po čebuli in takrat ponavadi dobim aosciacijo na neumito podpazduho. Sicer pa mi čebula,ki jo pražim doma diši in to zelo diši. Sploh če sem lačen ,potem se mi v nestrpnem pričakovanju začnejo ob tem duhu nabirati sline v ustih. Nikoli ne uporabljam surogatov ali že pražene čebule. Sem bolj za to, da se najboljši okusi in arome razvijajo ob samem praženju, potem pa vse skupaj malo zbledi. Ampak vsak od nas pač doživlja, razmišlja in duha po svoje. In prav je tako. LP hedonist

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. feb 2009 11:59

Nesmisleni je nasvet, da naj pražim čebulo s paradižnikom ali mesom. Jaz pražim čebulo za pražen krompir, za dodatkem cmokom.  Bi pa rada srečala tistega, ki to dela z mesom ali paradižnikom, ki mi sicer povzroča višek kisline in se mu izogibam.

Hedonist, si misliš, kako hudo je, če leta na tešče hodiš mimo menze, v kateri pražijo čebulo za 6000 ljudi ? JAz sem nekajkrat bruhala, zato tvojo pripombo zelo razumem.

F r i n a

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. feb 2009 14:20

Meni pražena čebula diši, to mi je eno ljubših opravil, sploh ko jo že malo solim in popram, pa zalijem z vinom in potem kar med praženjem namakam v to kruh in jem. Kako je to dobro...

Meni stanovanje po hrani vedno diši, mojemu možu pa smrdi. Stavr okusa.

 

Mamamia

mamamia

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

10. feb 2009 14:23

mamamia je napisal/a:

Meni stanovanje po hrani vedno diši, mojemu možu pa smrdi. Stavr okusa.

 

Mamamia

mamamia
Meni diši takrat, ko kuham. Kasneje, ko se že najemo in pospravimo pa mi smrdi. K

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

10. feb 2009 15:21

Lep pozdrav. Tej@, tako iz glave bi dejal, da se čebulo dene v hladno olje v izogib pregrevanju le tega, ker se med praženjem težje pregreje. Razen ko je čebula že porjavela in ne vsebuje več toliko vode, ki bi zavirala pregrevanje olja. Na segreto olje pa ali je zdravo ali ne, ko govorimo o praženju česarkoli in katero olje je pravo, pa po svoji presoji in okusu. Lep pozdrav sheembass

renata69  

član od: 27.3.2007

sporočila: 1108

14. feb 2009 14:27

Delala bi svinjske ali goveje zrezke v pečici.Pekla jih bom v vrečki za peko,se pravi v lastnem soku.Zanima me, kako jih marinirate. renata69 http://renata69.moj-album.com/

neznan uporabnik

14. feb 2009 16:31

kogar muči močen vonj čebule jo lahko nadomesti s porom.pa lep pozdrav hmm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti