Kako uporabiti "ostanke"

neznan uporabnik
tema odprta - 8. nov 2001 13:04 | ogledi: 7.639 | odgovori: 6

Velikokrat se zgodi, da hrana pri kosilu ostane (čista seveda) in ne vemo kam z njo. Zamrzovanje ni vedno najboljša rešitev.

Imam en zanimiv recept, če ti ostane npr. pri kosilu polenta:

polento razdrobiš ali razsekljaš na drobne koščke. Na maščobi prepražiš ocvirke (lahko tudi čebulo, šunko ali salamo...). Nato primešaš sesekljano polento in še malce prepražiš, nato dodaš umešana jajca in še malo premešaš, da malo zakrknejo. Jed je treba še začiniti (sol poper, po želji lahko dodaš koščke šira ali nariban sir) in jed je pripravljena. Je zelooo nasitno zato že majhne količine zadoščajo za eno družinsko večerjo.

Ena rešitev za porabo prevelike količine kuhanega riža pri kosilu. Za večerjo lahko kuhanemu rižu primešaš sesekljan peteršilj, sol, poper, jajce. Zmešaš in oblikuješ kroglice. V sredino potisneš košček sira in šunke (lahko gobico ali kaj drugega - najboljše je s sirom) in vse skupaj spaniraš (moka, jajca, drobrine) in ocvreš v vročem olju. Zraven ponudiš lahko solato ali pa hladno hrenovo omako, ki jo naredite po receptu iz baze kul.slo. Jaz temu receptu dodam še malce dukat sirnega namaza. Odločno je.

Dovolj zaenkrat

Megi

neznan uporabnik

8. nov 2001 19:09

Megi, hvala za vaš koristen prispevek. Hrana velikokrat ostane. Določene jedi res niso primerne za zamrzovanje niti za pogrevanje, pač pa jih je najbolje "pretvoriti" v kakšno drugo obliko. In vaša predloga sta nadvse domiselna. Lp, Beti.

neznan uporabnik

9. nov 2001 18:20

Pire krompir lahko porabite za pripravo krompirjevega testa, torej za razne cmoke, njoke, ocvrtke,... Velikokrat porabim pire tudi pri kuhanju jote. LP

neznan uporabnik

11. nov 2001 19:56

Cvetka, bi lahko z nami delili recept za joto? Hvala in lp, Beti.

neznan uporabnik

12. nov 2001 12:10

Jaz imam najraje joto iz kisle repe. repo najprej malo skuham, čez nekaj časa ji dodam kuhan in pretlačen krompir (pire, če je ostal od prejšnega dne) in pustim, da se kuha. Proti koncu dodam kuhan fižol, po potrebi dosolim in malo zabelim. To je moja varianta. Je pa z joto tako, da obstaja ogromno variant. Eni jo imajo radi z zeljem. ponekod naredijo čisto redko, z malo krompirja, nekateri kuhajo zraven kakšen kos suhega mesa... Tudi zabela je lahko različna. Jaz najrajši uporabljam zaseko. Od začimb se lahko uporablja poper, lovorov list, česen, pražena čebula, šetraj (menda pomaga proti napenjaju), torej je vse odvisno od okusa in domišljije. C.

neznan uporabnik

13. nov 2001 19:26

Lep pozdrav! Običajno porabim vso kuhano zelenjavo iz goveje ali kokošje juhe z mesom vred, brez kosti seveda, za domačo pašteto ali polpete.Za polpete vse sestavine zmeljem v multipraktiku, dodam začimbe kot so: poper,sol,veliko česna, majaron, timijan.Nato pa poljubno dodajam: enkrat riž, enkrat skuto.Dodam jajce,drobtine po potrebi in na hitro popečem.

neznan uporabnik

12. feb 2002 12:38

Ostala mi je velika količina riža (belega kuhanega ) in sicer kar za še eno celo kosilo. Zato sem na žlici masti prepražila sesekljano čebulo in strok česna ter dodala na koščke narezano salamo in slanino. Nato sem še malo popražila, dodala na majhne kockice narezano korenje, grah in na koščke narezano cvetačo. Poleg tega pa še dve veliki žlici svežega kuhanega zelja (narezan že prej na koščke). Ko sem vse skupaj malce prepražila, sem dodala zmiksane paradižnike , zalila z govejo juho in zgostila. Okus izboljšaš z zelenjavno kocko in mleto papriko in seveda poprom ter začinko. vsekakor mora biti dovolj paradiožnika, drugače moraš dodat še malo koncentrata. Ko omaka toliko povre, da se korenček in grah zmehčata, v omako dodamo riž, ki naj vre še 5 min na rahlem ognju, toliko da se riž malo prepoji z omako. Odlična "rižota". Pa še en recept: v nedeljo smo naredili šunko v testu in je ostalo testo. Pa saj bi lahko naredili navadne štručke, toda mi smo v razvaljano testo zavili hrenovko s sirom ali pa kar prekajeno klobaso in spekli v pečici. Lahko ješ hladno. Lepo se reže na kolobarje in predstavlja kar lep obrok s solato. Pa še ni treba 2x kuhat in vsi so zadovoljni. P.S. Ko sem delala Loaprnico, mi je ostalo nekaj palačink in sem polovičke hrenovk prerezala povzdolž in vtaknila vanjo rezinico sira. Vse skupaj sem zavila v palačinko in spanirala ter opohala po dunajsko. Bilo je zelo dobro, najbolje toplo, ko je sir stopljen. lepo se tudi to reže na kolobarje in kolobarčki pohanja s hrenovko in sirčkom lepo izgledajo tudi na krožniku kot del narezka ali hladnega bifeja. larisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti