Kombinirana torta

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

28. mar 2006 17:18

OK, hvala teta torta! Lep dan vam želim

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. mar 2006 18:24

Kaj pa torta St Honore? Jaz sem jo dostrikrat občudovala, nekajkrat jedla in samo dvakrat naredila - drugič je šlo precej lažje. Se mi pa zdi en tak lep svečan recept, predvsem, ker sta dve vrsti testa, ne samo dva biskvita malo tako in malo drugače. Recept seveda ni moj, to je pač klasična torta, poimenovana po zavetniku slaščičarjev in pekov. (Sveti Honorij je bil amienški škof v šestem stoletju). No, če bo katero zamikala ta torta, ki se mi zdi tudi zelo primerna za pomlad (St Honore goduje 16. maja), prilagam eno od različic recepta. sestavine za kremo: 6 rumenjakov 15 dag sladkorja 1/2 l mleka 6 dag moke strok vanilije 8 beljakov Rumenjake in sladkor stepi, dodaj moko, stepaj naprej in dolivaj mleko, dokler se sestavine ne povežejo v gladko maso. Preostalo mleko zavri z vanilijevim strokom. Ko zavre, odstrani strok in zlij vroče mleko v jajčno maso. Mešaj. Stepi jajčne beljake. Zlij nekaj žlic vroče jajčne kreme med beljake in previdno pomešaj. To mešanico primešaj k jajčni kremi in mešaj kakšne tri minute, oziroma toliko časa, dokler se ne zgosti. Pokrij posodo s kremo in počakaj, da se shladi. sestavine za paljeno testo: 2,5 dl vode ščepec soli 9 dag masla 12 dag moke 3 jajca Zavri vodo, dodaj sol in maslo. Ko se maslo raztopi, odstavi posodo in dodaj vse mleko naenkrat. Zmešaj s kuhalnico. Postavi posodo spet na ogenj in mešaj, dokler se masa ne loči od sten posode. Spet odstavi posodo z ognja, malo počakaj, da se testo shladi, nato pa s kuhalnico napravi vdolbino v testu in vanjo vmešaj jajce. Dobro pomešaj in nadaljuj z ostalimi jajci. Mešaj, dokler ni testo gladko. sestavine za krhko testo: 1/2 kg moke 240 g masla 3 rumenjaki osminka (1 dl +0,25dl) vode Moko in maslo, narezano na koščke zmešaj. Dodaj rumenjake in pol vode. Zamesi trdno testo, dodaj vode po potrebi. Testo naj zavito počiva v hladiniku kakšno uro. Krhko testo razvaljaj ali razvleci na dno tortnega modela, podloženega peki papirjem. Testo prebodi z vilicami in premaži obod z jajčnim beljakom. Polovico paljenega testa daj v polivinilno vrečko in odreži vogal - naredi venček okrog roba torte.. Peci na 200 stopinj približno 25 minut. Paljeno testo, ki je ostalo, peči v drugem pekaču kot žogice ali kroglice 12 - 15 minut. Takoj ko jih vzameš iz peči, jih prebodeš, da ne upadejo. Naj se ohladijo. Zavri malo vode in sladkorja, toliko, da dobiš sirup. Namoči dno vsake od kroglic iz paljenega testa v sladkorni sirup in jo pritrdi na rob paljenega testa na torti v venček. Naloži kremo v sredino in okrasi sladico po svoje. nola

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

28. mar 2006 18:36

Teta Torta, bi tej posebni nadstropni torti lahko rekli " Torta v ekscentričnih krogih s skupno dotikalnico"? Na nekem 80 rojstnem dnevu sem videla odlično idejo za torto. Hči ji je v slaščičarni kupila več različnih,v enako velikih kosov tort in jih je ponovno zložila v krog. Za poroko recimo ni, je pa za kako drugo priložnost, sploh če je več jedcev. Nekaj tort z malim premerom,da se kos krasno odreže. Recimo pet tort za Abrahama, vsi si bodo zapomnili. Na torte pa mikaven gornji del, za vsak okus drugačen...... Ko se otroci vrnejo z rojstega dneva nikoli dolgo ne govorijo o lepi torti, razen če je posebne oblike, vedno pa znajo povedati ali je bila dobra ali ne. Zato se jaz trudim z dovrimi tortami, lepota pa je tako okoli nas. frina

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

28. mar 2006 18:48

Mmmmm, nola, tole tudi zelo dobro zveni - bo treba poskusiti. Frina, tudi tvoja varianta je posrečena - mislim, da bi bila za Abrahama kar primerna. Blanchy Sporočilo je spremenil(a) Blanchy dne 28. mar 2006 18:50:50

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. mar 2006 19:55

Če kdo hoče, mu pošljem še sliko torte St. Honore. Naj mi na zasebno pošto sporočil e-mail naslov, pa bo hitro še slikica poleg recepta. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti