Domača paela

MILLA2  

član od: 23.1.2006

sporočila: 2

tema odprta - 24. jan 2006 9:13 | ogledi: 17.415 | odgovori: 10

pozdravljeni

V trgovinah srečujem veliko vrst že pripravljenih pael. Kako jo pripraviti sam doma z vsemi sestavinami?

Na pomoč!

MILLA2

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. jan 2006 9:39

Lahko ti pomagam, doma kar precej delamo paello. Pri tej jedi je tako, da dolikor kuharic, tolikor izvedb na osnovno izvedbo. Ko boš nekajkrat poskusila, boš našla inačico, ki ti najbolj ustreza. Tudi v Španiji, iod koder jed izvira, se setavine po pokrajinah kar razlikujejo, dodatki osnovni jedi seveda, Mi jo pripravljamo po tem receptu (za štir osebe) - štiri do šest kosov perutninskega mesa (perutnice, bedra), 2 dl olivnega olja, 8 škampov, 300 g školjk v lupini, 100 g sip, 100 g čebule, štiri stroke česna, 100 g paradižnika, 200 g riža, 100 g graška, po eno zeleno in rdečo papriko, sol, poper, žafran. Po želji lahko dodaš tudi ribje fileje. sipe lahko izpustiš, vsekakor pa paella ne sme biti brez rakov, školjk, perutnine, žafrana in graška.ž Školjke temeljito očistimo, sipe očistimo in narežemo na večje kocke. Na kocke zrežemo tudi papriko, čebulo in česen drobno sesekljamo. Na razgretem olju najprej prepražimo piščanca, ko je lepo zapečena jo damo na toplo. Na isti maščobi prepražimo čebulo, dodamo papriko, česen in olupljen ter sesekljan paradižnik. Zalijemo z malo mlačne vode in pustimo, da se malo prekuha (tri, štiri minute na srednjem ognju). Potem dodamo piščanca, ribje fileje, če jih uporabimo, pa škampe, školjke in sipo ter grašek in v vodi razmešan žafran. Solimo in oipramo in ko vse skupaj zavre, dodamo riž (ki smo ga prej temeljito splahnili pod tekočo vodo), premešamo in dušimo, da se riž zmehča. Vmes večkrat zalijemo z vodo in posodo vedno pretresemo. Tik preden je riž gotov lahko posodo - najbolj je, če je litoželezna - damo tudi v pečico na zelo visoko temperaturo, da se paella nekoliko zapeče. To je paella Valenciana, kot sem omenila pa se ime lahko spreminja glede na kraj, kjer jo prirpavljajo. Nekateri ji dodajo tudi špansko klobaso chorizo. Lahko pa pogledam še malo po kuharskih knjigah in poščem še kak druge recept, če te zanima. Pozdrav, Mamamia mamamia

maji  

član od: 28.8.2005

sporočila: 126

24. jan 2006 11:38

V Španiji delajo paello v posebnih širokih-okroglih-nizkih ponvah, ki imajo tudi ime po paelli - "paellera". Receptov za paello je toliko kot je Špancev , se pravi nemalo. Najbolj znane so morska iz izvornega mesta paelle - Valencie (tako, kot jo dela mamamia - pogosto se jo najde tudi brez piščanca), znotraj države je bolj znana mesna, se pravi s piščancem ali chorizom ali teletino. Uporablja se veliko začimb - žafran pri teh ni obvezen. Pomembno za paello je, da je riž kuhan al dente - ne preveč, ne premalo. Sicer pa si jo vsak lahko prilagodi svojemu okusu Maji

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

24. jan 2006 12:11

Če imaš doma tisti slavni električni pekač za pizzo (kot tudi tukaj že ugotovljeno je še najmanj uporaben za pizzo) - paella se imenitno skuha v tem, sploh če jo delaš za več oseb (recimo za toplo predjed). Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

alex5kids  

član od: 1.11.2005

sporočila: 13

24. jan 2006 15:22

jaz dodam skoljke in skampe malo pred koncu da se na prevec skuhajo, vcasih pa tud zalivam z juho ker mi je bolj okusno alex5kids

tejc  

član od: 6.4.2004

sporočila: 65

25. jan 2006 10:49

Jaz bi pa vprašal kateri riž uporabljate za paello.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. jan 2006 12:47

Vedno srednjezrnatega, namenskega za rižote, ker lepo vpija okuse, se pa ne spaca. Mamamia mamamia

fasulas  

član od: 26.12.2007

sporočila: 431

5. mar 2012 14:07

Pozdravljeni,

Jutri imam namen skuhati paelo, pa me zanima katero ribo mi priporočate da uporabim. A jo prej kaj popečem preden jo dam v rižoto? Od mesa imam namen uporabiti kozice, lignje, piščančje bedrca (od perutničk) in seveda ribo.

Paele še nisem nikoli jedel in bo to zame prvič.

lp.  

fasulas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. mar 2012 14:55

Vzami kakšno čvrsto, mesnato ribo, škarpeno recimo. Lahko jo prej malo popečeš, da je hrustljava, v jed jo pa dodaj proti koncu, da ne razapde, saj potrebuje veliko manj časa, da je prepečene,a kot na priemr perutnina.

In med prirpavo riža dodaj ščepec mlete rdeče paprike v paello, nam so natečaju španske kuhinje povedali, da sodi to zraven.

 

mamamia

fasulas  

član od: 26.12.2007

sporočila: 431

5. mar 2012 15:02

Mamamia, hvala!

fasulas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. mar 2012 15:44

Z veseljem.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti