Morski sadeži v solati

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

tema odprta - 28. dec 2005 17:50 | ogledi: 15.649 | odgovori: 15

Potrebujem pomoč. Dan pred silvestrom imam srečanje vseh mojih prijateljev pri meni in bi jim rada pripravila res dobro solato iz morskih sadežev. Še kaka ideja - poleg teh, ki so že na kulinarični Sloveniji?

Hvala

moja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. dec 2005 19:07

Solato, kot ti bom tu napisala, moram vedno znova in znova pripravljat za družbe, ki se zabavajo v lokalu mojega svaka. In to že nekaj let, odkar sem jo prvič dala od sebe. To seveda ne pomeni, da bo všeč tudi vam, a če jo moram delat vsaj deset, petnajst krat na leto, za razične sestave, potem verjetno niti ni tako slaba. Zavreš vodo, v še hladno daj žlico vegete ali soli, mlet poper, žlico olivnega olja in zdrobljen česen. Ko zavre, stresi v vodo morske sadeže. Pusti, da ponovno zavrejo in potem pusti na rahlem ognju še največ pet minut (da se školjke ne razkuhajo preveč). Sadeže odcedi in jih še tople prelij z malo olivnega olja in rahlo premešaj. Ko so še komaj mlačni, dodaj sesekljan česen, sol, poper in sesekljan zelen del peteršilja, po potrebi še malo olja in kisa ter nekaj kapljic vina, pač po okusu. Previdno premešaj in pusti, da se solata do konca ohladi (pokrij jo). Postrežeš jo lahko v polovicah školjke, če jih imaš (jaz sem nekaj časa spravljala polovičke kapesant in zdaj to solato serviram v njih) ali na listu zelene solate, okrasiš pa jo z rezino limone in vejico peteršilja. Če želiš bolj izdatno solato, jo premešaj zomako Tisoč otokov (od Kunerja, pa še ena druga firma jo dela). Brez slabe vesti lahko uporabiš to kupljeno reč, lahko pa narediš domačo varianto, in sicer v morske sadeže zamešaj malo kečapa in sladke smetane ter majoneze, z dodatkom olivnega olja in vina. Železno pravilo je, da v morski solati ne smejo manjkati olivno olje, sol, poper, zelen peteršilj in česen ter malo vina. Če pa dodaš še kakšno sestavino o svojem okusu, pa bo tudi prav. SAMo da vam bo teknilo. Mamamia mamamia

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

29. dec 2005 7:31

Za božično večerjo sem delala solato (ta pravo solato) z morskimi sadeži tako: več vrst solate (kristalka, zelen in rdeč radič, rukola) sem očistila in narezala na koščke, dodala sem še na kolobarške narezane redkvice, semena granatnega jabolka in mini paradižnike. Nato sem v ponvi na malo oljčnega olja popekla morske sadeže, proti koncu jih še posolila in popoprala. Te sem nato dala na vrh solate, ki sem jo zabelila oljćnim oljem in balzamičnim kisom. Vsakemu sem postregla na svoj krožnik, poleg pa več vrst dobrega kruha. Ana

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

29. dec 2005 10:04

Jaz pa ponavadi dodam še svežo papriko in paradižnik. (da je je več, he,he) Lp Tina

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

29. dec 2005 10:05

Ali ste kdaj poskusili nadomestiti kis z limoninim sokom? Poskusite, je zelo dobro.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. dec 2005 10:42

V vsej tej vnemi sem na to pozabila. Se pa na to spomnim, ko delam, saj imam limono vedno v skledi s sadjem na mizi. Sicer bi pozabila še med kuhanjem. Sicer tudi zeleno solato večkrat začinim z limoninim sokom namesto s kisom, ali pa dam obojega po malo. Mamamia mamamia

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

29. dec 2005 12:40

Hvala lepa. Se bom potrudila in kar pač bo - bo! Vedno, ko pripravljam nekaj prvič, imam tremo. Ker bi želela da je vse nekako v morskem oz. ribjem "stilu" mogoče še kaka ideja kaj postreči poleg? Pripravljam tunin namaz na dva načina, dimljeni losos, ribice v soli iz Hvara? Kaj še? Hvala za vsak namig in nasvet, lp moja

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

29. dec 2005 12:47

Za poleg lahko postrežeš kak pečen file ribe, ki je dober tudi mrzel in ga postrežeš na rezinah francoske štručke, spodaj namažeš s kakim namazom ali majonezo ali pa spohaš sardelice ali osliča. Lahko pa probaš tudi to: V službi pri nas včasih naredijo mošnjičke iz listnatega testa, noter pa dajo malo ribe, korenčka, brokoli, šparglje,... Pride zelo dobro in se da jest z roko. Pa srečno! Ana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. dec 2005 12:57

Predlagam ti sila preprosto, a zelo okusno jed, ki ne zahteva veliko časa za prirpavo, pa še prostor ti ne bo smrdel po pečenih ribah. Lososove fileje soliš in čisto malo popraš, lahko jih natreš tudi z malo vegete ali z (pabelim, če ne maraš olivnega), položi vanj ribje fileje, vse to pa prelij s sladko smetano, v katero si prej dala koprc (dobiš ga v stekleničkah ali vrečkah za začimbe, imajo ga povsod). Daj v pečico in na 180 stopinjah pusti 40 minut. Zraven postreži kuhane široke rezance, med katere zamešaš malo črnega kaviarja ali pa jih začiniš s kakšnim tartufovim oljem. Jed je praktična tudi zato, ker se lepo peče v pečici, ti pa tačas opraviš še kaj drugega. Pa še olje ti zaradi pečenja rib ne šprica vse naokoli in ti ni treba še čistit vsega naokoli, preden sedeš z gosti k mizi. Lahko pa opečeš fileje škarpene ali osliča, jih obložiš z narezano papriko in bučkami, ki jih prej zdušiš na maščobi, lahko tudi z dodatkom čebule, malo začiniš, potem s tem obložiš ribje fileje, potreseš s sirom in zapečeš v pečici. Ta jed tekne tudi hladna. mamamia mamamia

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

29. dec 2005 13:23

živjio. ko kuhate morske sadeže, ali poleg kuhate tudi tiste oranžne palčke? Ne vem kako se jim reče, morske pač, od rakcev, ne vem? Ker mi ponavadi razpadejo. Ali jih je za v rižoto tudi treba prej skuhati? Eni jih samo popražijo, pa je to dovolj? Hvala za odgovore katti

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. dec 2005 15:16

Jaz jih vedno kuham kar v foliji, v kateri so vsak posebej zapakirani, in to z drugimi morskimi sadeži, le da jih dam kasneje v lonec. Šele ko so tako kuhani, odstranim tiso tanko folijo in jih narežem na kolobarje. Tako namreč ne razpadejo, pa kakorkoli da jih pripravljaš. Tudi če jih potem pečem, jih vedno najprej skuham, kot sem opisala, narežem in potem vržem na olje. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti