Pražen krompir

neznan uporabnik
tema odprta - 2. okt 2001 9:31 | ogledi: 4.469 | odgovori: 8

Kuharčki, kako pripravljate pražen krompir?

Lep pozdrav.

neznan uporabnik

2. okt 2001 10:37

Jaz pripravljam pražen krompir takole: cel krompir skuham, olupim in narežem. Na maščobi (najboljša je od kakšne pečenke) potem prepražim malo čebule; mi imamo rajši narezano na malo večje kolobarje in ne preveč zažgano, potem dodam še krompir in to je to. Včasih dam namesto čebule korenje narezano na kolobarčke; če pa se zelo mudi naredim krompir kar na domačih ocvirkih-mhmh zelo dobro

neznan uporabnik

2. okt 2001 11:34

Jaz pa od vrtca naprej ne maram čebule v krompirju. (je bila napreveliko narezana) Čisto zelo dober je samo z ocvirki!

neznan uporabnik

2. okt 2001 12:00

Jaz dam pa na krompir tik predno ga postrežem še nasekljan peteršilj in premešam. Mmmm, kako je dobro. Pražim ga s čebulo, ki jo narežem čisto na drobno, od maščob poleti vzamem olje, pozimi pa domačo mast z ocvirki. lp Špela

neznan uporabnik

2. okt 2001 12:32

Pridružujem se zgornjim mnenjem. Sama velikokrat uporabim maščobo, v kateri se je peklo meso. Odlijem nekaj olja npr. od reberc ali pečenke in popražim krompir na čebuli. Beti

neznan uporabnik

2. okt 2001 14:09

Poleti na olju (ali na Frivisi), pozimi pa na svinjski masti z malo ocvirki prepražim malo drobno nasekljane čebule. Krompir kuhan v oblicah, olupljen in obvezno!!! ohlajen narežem na rezine in popražim. S kuhalnico ga med mešanjem malce razdrobim, da se poveže. Mislim pa, da ga nekateri tudi malo zalijejo npr. z govejo juho (nekaj žlic) - pride v poštev za tiste, ki želijo pražen krompir "na zajemalko". Moja mama ga je vedno delala v težki litoželezni kastroli in ga pustila da se je na dnu zapekel v skorjico (za katero smo se potem seveda skoraj stepli). Nekateri ga delajo baje tudi z bučnim oljem, pa priznam, da ga še nisem jedla (in ga najbrž tudi ne bom, ker bučnega olja še surovega ne maram). Sicer pa - ali nas morda bere kakšen član "Društva za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi"??? Z nasveti in idejami na plan, prosim. LP Tinca

neznan uporabnik

2. okt 2001 14:39

V našem kraju pa damo k praženemu "restanemu" krompirju še kuhane testenine (polžki, blekci...). Tej jedi se potem po naše reče "granadirmarš". Zraven postrežemeo zeleno solato. lp Špela

neznan uporabnik

2. okt 2001 19:27

Pri nas pa pravimo grenadirmarš. To je visokoenergijska hrana, ki so jo uživali vojaki že v I. svetovni vojni, da so imeli dovolj moči in energije za fizične napore. Naredi se tako: - skuhamo neolupljen krompir. Olje segrejemo in popražimo čebulo. Ko zarumeni, dodamo krompir in ga razkosamo poljubno drobno. - Medtem skuhamo makarone (polžke) in ko so kuhani, jih primešamo h krompirju. Nastane mešanica praženega krompirja in testenin. Morda se nekaterim zdi nenavadno, vendar je jed izredno okusna! Zraven ponudimo solato. To jed pa obvezno popopramo (na koncu)!! Zelo preprosta je tudi jed "krompir po cigansko" (nima zveze s praženim): - neolupljen krompir dobro operemo. Prerežemo ga na pol in spečemo v pečici brez olja kar z olupkom vred. Ko je pečen, zraven ponudimo sol in bučno olje, v katerega ga namakamo. Jed je okusna in primerna za dolge zimske dni. Lp, Beti

neznan uporabnik

3. okt 2001 11:45

V mojih zelo mladih letih se je občasno zgodilo, da je moral zame skuhati oče. To je bil praznik, saj je naredil "pravi" pražen krompir. Po njegovem (in mojem) mnenju je tisti običajni krompir (ki je bil še posebno zanič v šoli) tenstan ali renstan, nikakor pa ne pražen. On pa je krompir nekoliko pokuhal, ga drobno narezal ali naribal in nato na olju s čebulo ali brez nje dolgo pražil, da je bilo vse hrustljavo. Njam. Zdaj, ko sem velika, temu rečem rustli, saj tako nekako izgleda švicarski "ruestli", le da ga oni originalno naribajo čisto surovega. Za luksus poleg čebule dodam še nariban sir in na majhne ploščice narezano panceto.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti