Pranje zaves iz organze

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

tema odprta - 7. dec 2005 23:35 | ogledi: 6.238 | odgovori: 10

bliža se božič in prvič bom prala zavese iz organze. Kar malo me je strah, kakšne bodo, ko jih bom oprala v pralnem stroju. Prosim, da mi sporočite vaše izkušnje, na kakšen način naj operem nove zavese?

hvala

atic

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

7. dec 2005 23:37

Jaz jih vedno perem v pralnem stroju. Na kratkem programu za svilo, na mrzlo in s pralnim praškom za nežne tkanine. Doslej še nisem imela neprijetnih presenečenj... Vedno jih še mokre obesim in se posušijo kar na svojem mestu. Tako niso nikoli niti zmečkane. tjas

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8704

8. dec 2005 9:51

Praviš: "Bliža se božič in prvič bom prala zavese iz organe."??? Kakšne veze ima božič z zavesami, ali pa mislim, da delaš "čistko" pred božičem? Jaz zavese vedno perem v stroju - sedaj na novem stroju imam program za zavese, ven pridejo čisto mokre. Na tla posložim velike brisače ali pa posteljnino, obesim mokre zavese in so za eno uro čisto suhe in ravne. Zavese ne smeš niti slučajno preveč centrifugirati, niti likat jih ne smeš. Če boš enkrat likala, jih boš morala skozi. Prejšnje zavese sem enkrat verjetno preveč centrifugirala, potem sem jih likala... in od takrat so vedno bile po pranju zmečkane... Domislila sem se tako, da sem zaveso obesila, na čipko sem pa spela kljukice za perilo, da jih je otežilo, pustila čez noč in potem je bilo o.k. Za likanje zaves mi je pa svetovala v Velani, da jih ne smeš likat. Pozdravček!

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

8. dec 2005 10:16

Dragicka, generalno ciscenje stanovanja pred bozicnimi ali velikonocnimi prazniki je ze tradicija...vsaj pri nas doma je bilo tako. julia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

8. dec 2005 12:34

Moja tašča tudi ima navado, da pred božičem opere in tudi zamenja zavese. Čez leto morajo biti na oknu čim manjše in ravne, ker tast in preostala družina zagovarjamo stališče, da so okna zato, da gledamo skozi njih (na Pohorje), ne pa da jih zastiramo z zavesami. Tašča bi namreč imela na oknih zavese, ki vse zakrivajo, pa volančke in čipke. Zdaj lahko take zavese navesi po oknih le za božično-novoletne praznike, sicer pa so okna z zavesami pokrita le do tretjine, pa še nobenega pretiranega okrasja ni na njih. Sicer pa se stanovanje generalno pospravi tudi pred veliko nočjo, ne le pred božičem. Zavese vedno perem na programu, namenjenm temu, ali pa na programu za pranje finega perila in na najmanjšem možnem številu obratov za centrifugiranje (500 obratov na minuto namesto 1200 ali 900 kot za ostalo perilo), s tem da vključim tudi program za manj gnetenja perila. Mamamia mamamia

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8704

8. dec 2005 12:37

Uf... potem imam jaz vsak drug mesec božič in veliko noč. Pozdravček!

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

8. dec 2005 12:54

Dragička saj jih mi tudi med leto kdaj operemo,vsake dva meseca pa re ne. Ravno danes sva se s sodelavcem pogovarjala(sva že oba blizu 50),kako lepo je bilo včasih doma pred prazniki,ko se je počistila cela hiša,tla,ki so bila lesena so se poribala.Ko je bilo vse zribano,pa se je začela peka potice in piškotov.To je tako dišalo,da se ne da povedat.No malo nostalgije! jesen

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

8. dec 2005 12:55

Vsaj nekaj dobrega Ampak, kdaj imam potem jaz veliko noč in božič Zavese perem, kadar se pač spomnim Rada pa imam takšne, ki prepuščajo čimveč svetlobe, saj vedno slabše vidim. Lep pozdrav, grem čistit in pospravljat. riba-ribica

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. dec 2005 13:15

Heh tudi moje praznično čiščenje se zgodi, kadar se spomnem. Zadnjič je bilo enkrat oktobra. tjas

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 932

8. dec 2005 14:02

Jaz zavese perem vedno v pralnem stroju na 40 stopinj z navadnim pralnim praškom, ki mu dodam pecilni prašek namesto mehčalca pa uporabljam regenerator zaves, ki jih malo poškrobi (poštirka) centrifugo dam samo na koncu pranja in še mokre obesim. lp zinka

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

8. dec 2005 21:27

Zavese daj v vrečo za pranje finega perila in obesi še mokre in kot pravi Dragička, pod zavese daj brisače, pa je. Če pa že misliš, da je potrebno likanje, pa menim, da jih je najbolje "popariti" z likalnikom na paro. Seveda potem, ko zavese že visijo! levinja levinja Sporočilo je spremenil(a) nadaM dne 08. dec 2005 21:28:47

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti