Čipke

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 6. dec 2005 11:03 | ogledi: 7.088 | odgovori: 8

kako ve perete čipke¨?

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

6. dec 2005 11:10

Pri 30 stopinjah C. Če imaš možnost tudi z zmanjšanim centrifugiranjem. MissLady

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. dec 2005 11:15

Odvisno on same čipke, iz kakšne niti je izdelana in ali je morda všita v kak prtiček, prt in podobno. Tako da jih perem vse tja od 30 pa tudi na 60 stopinj smo že prali, pa je z vsemi, tudi z najfinejšimi, vse v redu. Mamamia mamamia

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

6. dec 2005 13:30

Jaz sem od mame za poročno darilo dobila rjuhe z idrijsko čipko. Ko sem jih oprala in posušila so bile zelo zmečkane. Potem sem likala in likala pa niso bile več take kot so bile prej. Likala sem jih tudi s paro, pa ni bilo haska. Še vedno so zmečkane. Mogoče je problem v tem, ker so rjuhe lanene? Prosim za pomoč. Hvala! Ana

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

6. dec 2005 13:51

A si jih tudi "poštirkala" (ne spomnim se ustreznega slovenskega izraza)? jaz sem iz Idrije in imamo tudi posteljnino z všito čipko, pa mama še nikoli ni rekla, da bi imela kake probleme z likanjem. Loni Makaroni

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. dec 2005 14:28

Idrijske čipke, sploh če so všite v posteljnino brez problema tudi kuhaš. Mokre potem daj kar se da narazen in likaj malo vlažno. Bo šlo veliko lažje. lp Vesna Vesna Milek Recko

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. dec 2005 17:00

Loni, poštirkati=poškrobiti Ne mi zamerit, nisem ena od pikolovskih, sploh ne glede jezika, samo če bo kdo ta izraz iskal, da bo lažje, ok? škrob morate uporabit tistega tekočega, za perilo, ki se dobi v trgovinah na oddelkih s pralnimi praški za perilo, ne tistega v prahu za pečenje! Prav pametna rajši pa ne bom, ker čipk še nisem škrobila. Veri

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

7. dec 2005 7:19

Sem že razmišljala, da bi jih poštirkala, pa se mi zdi, da priide potem vse trdo, na takih rjuhah pa se ne da spati. Za štirkanje prtičkov pa ponavadi uporabljam štirk v spreju. Bom najprej poskusila varjanto, ki jo je predlagala Reca - bom še vlažne likala.Če ne bo uspešno se bom pa lotila štirkanja. Hvala vsem za pomoč. Ana PS. Glede izraza štirkanje - zdi se mi, da je to izraz naših non, neke vrste domači ljudski jezik in ga ne bi zamenjala za škrobljenje, ki deluje umetno. Pa to je samo moje mišljenje. Ana

goranka  

član od: 26.9.2005

sporočila: 86

7. dec 2005 11:06

Za "štirkanje"uporabljam štirko v spreju od Johnsona.Čipke kleklane,kvačkane ali katere koli,nasprejam do mokregain jih razlikam. Naj povem,da tako poštirkane čipke niso trde,pa še zelo lepo dišijo.Tako lahko razlikamo tudi zelo zmečkane srajce ali pa kakšno drugo perilo. gogi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti