Torta iz beljakov

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

20. okt 2005 20:33

mamamia, še meni prosim pošlji recept za mascarpone torto! Hvala tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. okt 2005 9:46

Punce, danes popoldne pošljem ta recept. Včeraj sem s prijateljicami zabluzila na poznem kosilu - šle smo ven ob štirih in šle domov ob enajstih, tako da si lahko mislite, da mi potem ni bilo več usedat se pred računalnik. Zdaj dopoldne bom poravnala nekaj zaostalega dolga - panna cotta in puranji zrezki s tatarcem v listnatem testu, popoldne pa od doma pošljem še mascarpone torto. Sem pa jezna, ker sem jo nedavno nekomu na forumu pošiljala in je zdaj ne najdem, v svojio beležki pa sem jo, kot kaže, nehote izbrisala. GRRRRRRRRRRRRRRRRRRR! Mamamia mamamia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

21. okt 2005 10:01

mamamia, našla sem recept za mascarpone torto, si nam ga posredovala ko smo spraševale za sladoledno torto. Kopiram iz teme: Pošiljam pa zdaj recept za mrzlo mascarpone torto (recept izvira iz ene gostilne na Sardiniji). Potrebujemo: za baiser podlago: 5 beljakov, en brizg limoninega soka, ščepec soli, 125 g sladkorja, vrečko vanilijevega sladkorja, 125 g sladkorja v prahu, 30 g jedilnega škoroba za krokant: 120 g sladkorja v prahu 150 g celih, olupljenih mandljev ena jedilna žlica olja Mascarpone krema 5 rumenjakov 60 g sladkorja v prahu sredica dveh vanilijevih strokov 500 g mascarpone sira 125 ml sladke smetane Topla čokoladna omaka: 150 ml vode dve žlici instant kave 200 g malo grenke čokolade ZA baiser maso: beljake s sščepcem soli in limoninim sokom stepemo v čvrst sneg, dodamo sladkor in vanilijev slaldkor ter tako dolgo stepamo, da se sladkor popolnoma raztopi. Sladkor v prahu in jedilni škrob premešamo in presejemo in previdno vmešamo v sneg (ne z električnim mešalcem, pač pa z leseno žlico ali kuhalnico). Brizgalko z večjo, gladko odprtino (št.10) napolnimo z maso. Pekača obložimo s papirjem za peko. Nabrizgamo dve podlagi s premerom 18 cm in eno nekoliko manjšo, zgornji del slednje s paleto neneakomerno oblikujemo (da ni površina gladka). Pekača položimo enega na srednjo in drugega na spodnjo rešetko in na 100 stopinjah sušimo okoli 90 minut. Po 40 minutah sušenja pekača zamenjamo. Krokant Sladkor v prahu v posodi zlatorumeno karameliziramo in vmešamo mandlje. MAso enakomerno razmažemo po naoljenem pekaču in ohladimo, lahko tudi v zamrzovalniku. Ko je masa hladna, jo z valjarjem razdrobimo. Za kremo: Rumenjake, sladkor v prahu in vaniljevo sredico z metlico (ne z električnim mešalnikom!) stepamo v kotličku nad vročo kopeljo, dokler se ne naredi svetla, penasta krema. Kotliček potem umaknemo iz kopeli z metlico vmešamo mascarpone. Smetano čvrsto stepemo in vmešamo v kremo. Nekaj žlic mase damo na stran. Obod tortnega modla (premera 22 cm) obložimo z dva krat prepognjenim pergamentnim papirjem. Eno od dveh večjih baiser podlag damo v model, potresemo s malo krokanta in obložimo s polovico macarpone mase. Na to položimo drugo od večjih podlag in premažemo z drugo polovico mascarpone kreme. Na vrh damo neravno baiser podlago, jo premažemo z ostankom kreme in potresemo s preostalim krokantom. Torto damo v hladilnik za vsaj štiri ure. Pol do 3/4 ure preden jo postrežemo je vzamemo iz hladilnika. Postrežemo s toplo čokoladno omako. Omaka: vodo prekuhamo in ko več ne vre, dodamo kavo. Čokolado razlomimo na koščke in vmešamo v kavo ter premešamo, da se čokolada popolnoma raztopi. Evo, to je to. Prepričana sem, da se vam bo trud poplačal z zadovoljnimi jedci. Pozdrav, Mamamia mamamia lp, Marija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. okt 2005 16:49

Galyka, a si ti eno sonce. Ravno sem z rokovnikom pred računalnikom, da ga znova napišem, zdaj pa ga vidim tukaj. Si ga bom tudi sama skopirala v arhiv, da ne bom vedno znova prepisovala. Hvala za pomoč, mamamia mamamia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

22. okt 2005 13:02

Ni kaj mamamia, bi rekla da prej ti nam vsem neizmerno pomagaš. lp, Marija

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

23. okt 2005 14:26

Hvala vsem za pomoč. Mamamii, Mariji in ostalim, hvala za trud. Migla

Oaza  

član od: 13.3.2011

sporočila: 92

12. feb 2012 11:23

Imam en problem.

Spekla sem beljakovo podlaga za torto iz 6 belakov. Ker sem dala v navaden tortni model, je prišlo čisto previsoko. Gor bi morala dati še kremo in torta bi bila res visoka. Lahko to svojo umetnino kako popravim? Rezat se verjetno ne da ...

LP, Oaza

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. feb 2012 11:53

tudi rezat se da - je pa muka. Jaz bi uporabila velik zagast noz

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Oaza  

član od: 13.3.2011

sporočila: 92

12. feb 2012 18:07

Rebecca, hvala ti!

Testo je res precej naraslo, vendar je malenkost upadlo, ko se je ohladilo. In malenkost še potem, ko sem ga (po navodilih) prelila z vrelim mlekom. In sedaj torta zgleda čisto lepo. Jutri pa pokušina ...

LP, Oaza

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

13. feb 2012 14:14

Tudi meni se cedijo sline,ko to prebiram, mislim,da se jo bom kmalu lotila. Nisem pa zasledila, kdaj se jo prelije z vrelim mlekom!

dididala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti