Cheddar sir

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

2. nov 2005 16:10

Danes sem spraševala po njem v Leklercu. Dobijo ga konec tega tedna ali v začetku naslednjega. lp Vesna Vesna Milek Recko

shumnick  

član od: 5.3.2006

sporočila: 40

18. feb 2010 20:36

Ja s tem je malo križ, ker gre za zelo specifičen sir, ki ni všeč vsakomur in ga proizvajalci - predvsem ameriški že celo stoletje prilagajajo okusu množic. Zato je končni izdelek zares često podoben oranžnemu Joštu in ima okus po ničemer. V združenih državah je pogovorno nasploh v rabi samo cheddar in swiss cheese - cheddar je pri tem oranžen in swiss bel sir v lističih. Za ilustracijo je najbolje podrobneje opazovati in okušati sir v Mc'Donaldsovem burgerju - to je ameriška različica cheddarja - topljena rezina oranžnega nekaj. Podobno, kot kačkavalj v srbščini je cheddar v angleškem jeziku postal kar sinonim za trdi vzorjen sir. Resnični cheddar pa je izjemno aromatična zadeva, ki je po okusu še najbližje ne popolnoma vzorjenemu in otrdelemu Grana Padanu. Seveda tudi Britanci svoj najznamenitejši sir ponujajo v različnih stopnjah zrelosti od scottish mild, ki ga zorijo do tri mesece preko "seriously strong"(blagovna znamka), ki ga zorijo eno leto in na koncu zares skrajno aromatične in skoraj okamenele primerke, ki so lahko zorjemi tudi do treh let. Zatorej priporočilo, za nezahtevne recepte - hamburger, sirna skorjica na zapečenem gratinu in podobno lahko cheddar brez skrbi nadomestimo z joštom, trapistom, mladim goudo ( ki je mlademu cheddarju po okusu tudi najbližje ), za srednje zahtevne recepte, ko sir še vedno termično obdelamo je dober nadomestek omenjeni grana padano ali še raje zbrinc, če pa si boste privoščili čisti kulinarični užitek in boste po carpacciu potrosili tenke rezinice svežega sira ali za sirovo ploščo, ne skoparite in se podajte k našemu francoskemu sosedu Le... tralala in si za dobre tri cekine privoščite 200g McLellandovega extra mature cheddarja. Jaz ga pravkar zobam in lahko vam zatrdim, da je "delicious" šumnik

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. feb 2010 20:51

Swiss cheese imenujejo američani Emmental sir. Dobi se tudi v velikih kosih, ne samo v lističih. Garantirano. Imajo originalne ali pa uvožene verzije iz Francije in  Nemčije. Vsekakor se ti ne imenujejo emmenthal sir.

 

Tist oranžni listek sira v Macdonaldovih burgerjih je procesiran sir - ali verzija zdenka sira v drugačni obliki. No, vsaj upam da ni totalno "plastičen", to je, narejen z olja, vode in kajpavemčesa.

 

Angleški cheddar navadno nima dodane paprike in je normalno svetle barve. Nekatere, na žalost precej drage verzije, so zelo dobre.

Vanja

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

18. feb 2010 21:08

Jaz ga kupujem v lističih v Lidlu. Z njim sem naredila pastirsko pito in je bilo super. Dam si ga pa tudi v sendvič. syu

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

18. feb 2010 21:11

O shumnick, si se tudi ti vrnil, vidim. Ta kulinarika nas kar nekako ne spusti iz svojih krempljev, a ne? Pa še kakšno o siru: kar se mene tiče, ga ni čez ementalerja iz Ljutomera oz. Pomurskih mlekarn. Ognjič

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

19. feb 2010 16:44

Res dobra je tudi starana Kranjska gavda od LM.

strippy

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

19. feb 2010 16:46

Se strinjam, strippy! Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti