Drobno pecivo

neznan uporabnik

16. sep 2001 13:54

Še nekaj receptov za ljubitelje drobnega peciva! Krhki keksi Sestavine:  maslo (20 dag)  sladkor (10 dag)  moka (30 dag) Čas predpriprave: 10 minut Čas priprave: 20 minut Čas kuhanja: 45 minut Priprava:  Maslo in sladkor penasto umešamo in nato postopoma primešamo moko.  Tako dobljeno testo razvaljamo na dobro pomokani podlagi na slab centimeter debelo.  S pomočjo modela izrezujemo kekse, ki jih sproti polagamo na dobro namaščen pekač. Če nimamo pri roki modelov, si lahko pomagamo tudi s kozarčkom ali pa preprosto izrezujemo kvadrate.  Kekse pečemo v pečici, ki smo jo predhodno segreli na 150C, kakšnih 20 do 30 minut. Pečeni so takrat, ko pričnejo postajati rjavi.  Kekse vzamemo iz pečice ter jih preložimo v kovinsko škatlo. Škatlo pustimo odprto, dokler se keksi ne ohlade in jo nato dobro zapremo. Tako spravljeni keksi lahko čakajo tudi dalj časa. Opombe: Maslo v receptu lahko nadomestimo tudi z margarino. Žal keksi pri tem malce izgube na kakovosti. Mandeljnove palčke  moka (25 dag)  pecilni prašek  sol  margarina (10 dag)  sladkor (25 dag)  jajca (1)  mandeljnov izvleček  mandeljni (5 dag)  sladkor v prahu (12 dag)  mleko Čas priprave: 10 minut Čas kuhanja: 15 minut Priprava:  Zmešamo moko, žličko pecilnega praška in ščepec soli.  V drugi posodi penasto umešamo margarino in sladkor ter nato dodamo jajce in nekaj kapljic mandeljnovega izvlečka. Dobro premešamo.  Dodamo še moko in še enkrat premešamo.  Testo razdelimo na štiri dele. Vsakega zvaljamo v štručko. Štručke damo na dobro namaščen pekač, jih malce sploščimo, potresemo z naribanimi mandeljni in premažemo z mlekom, ki smo mu dodali nekaj kapelj mandeljnovega izvlečka.  Palčke pečemo 12 do 14 minut v pečici, ki smo jo prej segreli na 160 C, oziroma dokler ne dobijo zlatorumene barve.  Še tople štručke razrežemo. Ko se ohlade, jih posujemo še s sladkorjem v prahu. Opombe: Namesto margarine lahko uporabimo tudi maslo. Prav tako lahko v testo za pecivo dodamo sodo. V celotnem receptu lahko tudi nadomestimo mandeljnov izvleček (esenco, aromo) z mletimi mandeljni. Sadni kupčki Sestavine:  maslo (20 dag)  sladkor (125 g)  vanilin sladkor  jajca (2)  limona (1)  moka (25 dag)  mleko  mandeljni (10 dag)  rozine (10 dag)  kandirane limone  kandirane pomaranče  sladkor v prahu Čas priprave: 10minut Čas kuhanja: 20 minut Priprava:  Penasto umešamo maslo in mu postopoma dodamo sladkor, žličko vanilinega sladkorja, rumenjaka in nastrgamo limonino lupino.  Na maslo in sladkor presejemo moko, ji postopoma primešamo dve žlici mleka ter na koncu vmešamo še nastrgane mandeljne, rozine in kandirano sadje narezano na kockice.  Iz testa naredimo kupčke, ki jih polagamo na namaščen pekač. Pekač damo v predhodno na 175 do 200C segreto pečico in pečemo 15 do 20 minut.  Že ohlajene kupčke še potresemo s sladkorjem v prahu. Opombe: Namesto kandiranih limon in pomaranč lahko uporabimo poljubno kandirano sadje, kakor lahko tudi namesto mandeljnov uporabimo kakšne druge oreščke. Lp, Beti.

neznan uporabnik

16. sep 2001 21:27

Medenjaki sestre Nikoline - 50 dkg moke, - kavna žlička sode bikarbone, - 15 dkg margarine, - 15 dkg sladkorja v prahu, - 2 jajci, - 15 dkg segretega medu, - ščepec cimeta Napravimo kašico iz moke, margarine in sode. Dodamo sladkor, cimet, med in jajci. Umesimo testo. Počiva naj 1 uro. Oblikujemo kroglice in jih polagamo na namaščen in z moko potresen pekač. Pečemo 12 – 15 minut pri 180° C. Preprosto malo pecivo - 25 dkg moke, - 7, 5 dkg sladkorja, - 2, 5 dkg masla, - žlica ruma, - 1 pecilni, - 7 žlic mleka Iz navedenih sestavin umesimo gladko testo ter ga razvaljamo. Z modelčki izrežemo kekse in jih nalagamo v pomaščen pekač. Namažemo jih z mlekom (uporabimo čopič) in potresemo z debelim kristalnim sladkorjem. Pečemo do zlato rumenega. Beti

neznan uporabnik

17. sep 2001 7:34

Ko smo ravno pri drobnem pecivu imam še eno vprašanje: v kakšni škatli je najboljše shranjevanje drobnega peciva - v kovinskih ali plastičnih. S kovinskimi nimam ravno najboljših izkušenj; zdi se mi, da se keksi preveč "posušijo".

neznan uporabnik

17. sep 2001 15:21

Jaz shranjujem kekse večinoma v kovinskih škatlah. To sem videla tudi pri gospe, ki me včasih kaj koristnega nauči. Okrog božiča, ko kar precej napečem, pa jih včasih shranim v kakšno posodico ali globok krožnik in jih pokrijem s folijo. Praviloma pa jih ne shranjujem v plastičnih vrečkah. Beti

neznan uporabnik

18. sep 2001 9:04

Tudi jaz shranjujem kekse v kovinskih škatlah, v vrečkah pa nikoli.

neznan uporabnik

18. sep 2001 9:31

Tudi pri nas doma shranjujemo kekse v kovinskih škatlah, kot so jih naše stare mame. Moja soseda pa je pristašica tupperwer posod (jih prodaja, ne vem pa, če jih tudi uporablja). Vem pa, de keksov ne peče doma. Če ima kdo izkušnje s škatlo za kekse od tupperwara, naj se oglasi in pove svoje mnenje. Samo mislim, da je tudi razlika med domačimi in industrijskimi keksi, ki imajo razne konzervanse. lp Špela lp Špela

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti