Repki kozic

Študentka1  

član od: 31.5.2004

sporočila: 91

tema odprta - 7. sep 2005 10:08 | ogledi: 42.871 | odgovori: 14

pozdravljeni,

prosim za pomoč.. kupila sem zmrznjene repke kozic.. zdaj pa ne vem, kako bi bilo najboljše jih pripravit.. ima kdo kakšno dobro, ampak enostavno idejo? na področju morske hrane sem namreč v kuhi novinka... :))

hvala za vaše odgovore in lep dan vam želim!

lp,

Studentka1

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

7. sep 2005 10:23

Pozdravljena, meni je super rižota s kozicami. Imaš ogromno variant, dosti jih je tudi v bazi. Mmmmm, prav zaluštalo se mi je....bodo kmalu na jedilniku. Lep pozdravček, S.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. sep 2005 11:14

Najbolj enostavno je, da jih prepečeš na vročem olivnem olju in proti koncu dodaš strt česen, sesekljan zelen peteršilj in malo popra. Preden kozice streseš na olje, jih splahni pod tekočo vodo, da odstraniš ves led, ali pa jih pusti na sobni temperaturi, da se stalijo. Popivnaj jih s papirnato brisačo ali kuhinjsko krpo, da bodo suhe. Pražih jih ne več kot morda pet minut, vmes mešaj, da se enakomerno prepečejo. Če imaš raje bolj izdatno jed, lahko to osnovno varianto dopolniš z malo sladke smetane in dodaš še začimbno mešanico curry, če pa imaš rada bolj eksotično inačico pa uporabi kokosovo mleko. Tudi rižota je super variant, kot ti je napisala že Anomis, lahko pa jih pripraviš tudi v paradižnikovi omaki in jih streseš na špagete ali široke rezance. Ni slaba tudi kombinacija s kakšno zelenjavo - na čebuli prepraži sesekljane bučke in paradižnik, dodaj česen, peteršilj, rožmarin, malo soli in kakšno žlico vina, potem v to stresi kozice (v tem primeru lahko kar zamrznjene) in ko vse skupaj nekoliko povre, serviraj z rižem ali testenimami, lahko pa tudi s krompirjevimi njoki. Mamamia mamamia

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

7. sep 2005 12:50

Mmmmm, kozice in špageti.... ja, sem se spomnila, rižota je najboljša, če kombiniraš kozice z lososom ali pa rukolo. Pa črna, s teranom je tudi fina. Lep pozdravček, S.

Študentka1  

član od: 31.5.2004

sporočila: 91

7. sep 2005 13:06

hvala za vaše odgovore,... bom probala kaj naredit, in vam javim, kako je uspelo.. lp, Studentka1

akurin  

član od: 11.4.2003

sporočila: 153

9. sep 2005 7:50

A se tudi vam ti repki stisnejo na velikost črvičkov. To se meni včasih dogaja, ko uporabim zamrznjene repke kozic. Poskusila sem dodati jedem kar zamrznjene ali pa odtaljene, pa isto - repki kozic se stisnejo in konec. Tako da sedaj nabavim kar sveže in je v redu. Lp Anita anita

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

9. sep 2005 10:38

Anomis, kako narediš rižoto z lososm in kozicami? Lososa imam izredno rada, rižote pa še nikoli nisem ne videla ne jedla...Mi zaupaš postopek? :) LP Zala

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. sep 2005 11:53

Zamrznjene kozice (pa tudi drugi raki, gamberi ali škampi) se vsi skrčijo, a le na videz. Vedeti je treba, da jih v vrečki obdaja precejšnja palst ledu in so videti večji. Jaz jih prej odtajam, ker včasih je količina vode, ki jo zamrznjeni spustijo v ponev, prevelika za jed, ki jo nameravam pripraviti. Je pa res škoda, da so kot črvi. Meni so super tisti veliki king prawnsi, a jih pri nas še nisem zasledila. No, razen kvarneskih škampov seveda, ti zame nimajo konkurence glede okusa in arome. Mamamia mamamia

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

9. sep 2005 13:22

Zala, ko sem bila pametna glede gamberov in lososa - nisem priznala, da jih sama še nisem delala. Vendar pa jih vedno naročim, če jemo zunaj, seveda če jih nudijo. Odlične pripravi tudi moja prijteljica, tudi omake za testenine. Jaz sem namreč "preškrt" da bi jih kupovala, ker so pri nas zelooo dragi, še posebej vloženi. Smo pa delali črno rižoto s kozicami, ne vem več točno postopka, oz. če je bil riž prej kuhan ali se je dušil z repki, bom povprašala in povedala. Vem, da ni bilo zahtevno, pa tudi ne rabiš dosti različnih sestavim. Zelo enostaven in odličen recept. Najboljše do sedaj sem jedla lani na Siciliji, tam so bili taki ogrooomni, niti slučajno podobni črvičkom. In enkrat na Krku, rižota z gamberi in vodko, mi je tudi ostala v dobrem spominu. Lep pozdravček, S.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. sep 2005 13:44

Zala, pošiljam ti recept za pripravo rižote z lososom in rakci. Morda jed ni takšna,kot jo pozna Anomis, a poskusiti ni greh. Morsko rižoto pripravljam sicer na dva načina. Eno tako, da uporabim na pol kuhan riž, drugo pa, da da surov riž vmešam v osnovo iz morskih sadežev in rižoto potem dodelam. Na olivnem olju prepraži kočke lososa, da so hrustljavi, in jih potem shrani na toplem (če jih boš cmarila z rižem, bo meso razpadlo). Na isti maščobi potem prepraži sesekljano čebulo in ko se malo zmehča, dodaj česen. Premešaj in ko se sprosti česnova aroma, dodaj malo soli, popra in sesekljanega zelenega peteršilja. Stresi v to riž in mešaj, dokler ne postekleni. Potem ga zalij z malo vode in vina in malo mešaj, nato pa znižaj temperaturo in riž bolj duši kot kuhaj, da je na tričetrt mehak. Potem dodaj rakove repke in dobro premešaj ter začini po želji. Če želiš belo rižoto, dodaj žlico ali dve sladke smetane in na koncu še pečenega lososa. Pososdo stresaj in pokrito drži na rahlem ognju, da je riž povsem mehak. Lahko vmešaš tudi nariban parmezan. Jed pusti stati vsaj še deset minut potem, ko izklopiš štedilnik. Druga inačica pa je, da namesto smetane (ali poleg nje) rižoti dodaš malo kečapa, paradižnikove mezge ali meso svežih paradižnikov, to pač v primeru, če želiš rdečo rižoto. Omako za testenine ali njoke narediš podobno - namesto, da osnovi dodaš riž, daš v ponev ribo in repke (ali cele kozice), dodaš paradižnik, malo dušiš in dodaš začimbe, pa je. Upam, da ti bo kaj v pomoč. Mamamia mamamia

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

9. sep 2005 19:42

Ja, je v precejšnjo pomoč! :) Super, res hvala! Bom čez teden enkrat naredila in sporočim. LP Zala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti