Slavnostni jedilniki

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. sep 2005 14:23

Če delam klasično pojedino, potem je jedilnik nekako takšen: - domače žganje (najraje jabolčnik, v katerega so namočeni sušeni jabolčni krhlji, ali viljamovka s koščkom hruške) - goveja juha z jetrnimi cmoki in rezanci ter česnova juha - polnjena telečja prsa in pražen krompir - svinjska mrežna pečenka, pečena na zelenjavi, ki jo postrežem poleg dušenega riža - divjačina v omaki z rulado iz palačink (jedi in priloge dam na servirnih pladnjih na mizo, da si lahko vsak vzame, kar mu ustreza) - črna redkev v solati s fižolom, rdeč radič, zelena solata z bučnim oljem, zeljna solata - kakšna torta ali rulada - kava - sirova plošča Če se odločimo za morsko varianto, pa je nekako tako: - folpe, sipe ali hobotnica v solati; če je ni med glavnimi jedmi, potem tudi marinirana škarpena - škampi in školjke na buzaru (ena skleda na belo, ena na rdeče); gratinirane školjke - špageti z morskimi sadeži, pripravljeno v foliji - riboni (arbuni), orada in brancin - včasih na žaru, včasih na zelenjavi in krompirju, pečeno v pečici (to delam tudi s škarpeno - odvisno, kakšne ribe dobim v ribarnici) - blitva in kuhan krompir - bučke v solati, rukola v solati (včasih sveža, včasih marinirana) - lubenica z rdečim grozdjem in prošekom - in vsaj liter vina osebo, kolikor ga mora steči, da vse to pojemo....Mamamia mamamia

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

4. okt 2014 21:40

Kot vsako leto smo v sluzbi tudi letos ze zdaj dobili na vpogled tri razlicne slavnostne menije za tradicinalno bozicno-novoletno vecerjo v decembru. Na enem izmed njih je kot predjed navedena "Langostinoterrine"  s sirom trevisano, kremo iz sliv in kislo cvetaco.

Mi lahko kdo prosim pove kaj vec o tej vrsti terine? So langostini orjaske kozice (king prawns)?

 

svenska

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

5. okt 2014 17:53

Terrine je neke vrste pašteta (paté) , ki je bolj grobo mleta, po navadi je ravno ne mažeš na kruh, langostini so pa neke vrste rakci. :) 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 05.okt 2014 18:36

Vesna555  

član od: 19.1.2012

sporočila: 56

6. okt 2014 3:09

mamamia je napisal/a:
Če delam klasično pojedino, potem je jedilnik nekako takšen:
- domače žganje (najraje jabolčnik, v katerega so namočeni sušeni jabolčni krhlji, ali viljamovka s koščkom hruške)

- goveja juha z jetrnimi cmoki in rezanci ter česnova juha
- polnjena telečja prsa in pražen krompir
- svinjska mrežna pečenka, pečena na zelenjavi, ki jo postrežem poleg dušenega riža
- divjačina v omaki z rulado iz palačink
(jedi in priloge dam na servirnih pladnjih na mizo, da si lahko vsak vzame, kar mu ustreza)
- črna redkev v solati s fižolom, rdeč radič, zelena solata z bučnim oljem, zeljna solata
- kakšna torta ali rulada
- kava
- sirova plošča

Če se odločimo za morsko varianto, pa je nekako tako:

- folpe, sipe ali hobotnica v solati; če je ni med glavnimi jedmi, potem tudi marinirana škarpena
- škampi in školjke na buzaru (ena skleda na belo, ena na rdeče); gratinirane školjke
- špageti z morskimi sadeži, pripravljeno v foliji
- riboni (arbuni), orada in brancin - včasih na žaru, včasih na zelenjavi in krompirju, pečeno v pečici (to delam tudi s škarpeno - odvisno, kakšne ribe dobim v ribarnici)
- blitva in kuhan krompir
- bučke v solati, rukola v solati (včasih sveža, včasih marinirana)
- lubenica z rdečim grozdjem in prošekom
- in vsaj liter vina osebo, kolikor ga mora steči, da vse to pojemo....Mamamia

mamamia

 

mi tega ne pojemo v enem tednu...pa nas je šest, no razen vina seveda ;)

Vesna555

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. okt 2014 9:18

svenska je napisal/a:

Kot vsako leto smo v sluzbi tudi letos ze zdaj dobili na vpogled tri razlicne slavnostne menije za tradicinalno bozicno-novoletno vecerjo v decembru. Na enem izmed njih je kot predjed navedena "Langostinoterrine"  s sirom trevisano, kremo iz sliv in kislo cvetaco.

Mi lahko kdo prosim pove kaj vec o tej vrsti terine? So langostini orjaske kozice (king prawns)?

 



svenska

Langoustini ali langostini so škampi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nephrops_norvegicus

nola

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. okt 2014 10:23

Vesna555 je napisal/a:

mamamia je napisal/a:
Če delam klasično pojedino, potem je jedilnik nekako takšen:
- domače žganje (najraje jabolčnik, v katerega so namočeni sušeni jabolčni krhlji, ali viljamovka s koščkom hruške)

- goveja juha z jetrnimi cmoki in rezanci ter česnova juha
- polnjena telečja prsa in pražen krompir
- svinjska mrežna pečenka, pečena na zelenjavi, ki jo postrežem poleg dušenega riža
- divjačina v omaki z rulado iz palačink
(jedi in priloge dam na servirnih pladnjih na mizo, da si lahko vsak vzame, kar mu ustreza)
- črna redkev v solati s fižolom, rdeč radič, zelena solata z bučnim oljem, zeljna solata
- kakšna torta ali rulada
- kava
- sirova plošča

Če se odločimo za morsko varianto, pa je nekako tako:

- folpe, sipe ali hobotnica v solati; če je ni med glavnimi jedmi, potem tudi marinirana škarpena
- škampi in školjke na buzaru (ena skleda na belo, ena na rdeče); gratinirane školjke
- špageti z morskimi sadeži, pripravljeno v foliji
- riboni (arbuni), orada in brancin - včasih na žaru, včasih na zelenjavi in krompirju, pečeno v pečici (to delam tudi s škarpeno - odvisno, kakšne ribe dobim v ribarnici)
- blitva in kuhan krompir
- bučke v solati, rukola v solati (včasih sveža, včasih marinirana)
- lubenica z rdečim grozdjem in prošekom
- in vsaj liter vina osebo, kolikor ga mora steči, da vse to pojemo....Mamamia

mamamia

 

mi tega ne pojemo v enem tednu...pa nas je šest, no razen vina seveda ;)



Vesna555

 

Če se samo najožja družina zbere, nas je pri mizi 12 (do nedavnega nas je bilo 14).

mamamia

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

6. okt 2014 13:07

Vanja, Nola - najlepsa hvala. Sem si belila glavo ker sem na internetu izbrskala le toliko, da so langostini nekaj vmes med jastogom in skampi, pa mi ni bilo ravno vse jasno.

Tale jedilnik se potem nadaljuje v tem stilu:

- roza zapecen telecji kare na posteljici iz bucne rizote s krebuljico in rozmarinovo omako

- skutna tortica z jabolcno-hruskovim kompotom in vanilijev sladoled z makom in pistacijami

Vendar sem bom verjetno odlocila kar za klasicnI jedilnik:

- penasta bucna juha (z koscki poprazene slanine, ampak zame bo dovolj le juha)

- kuhan "Tafelspitz" z kremno spinaco, pecenim krompirjem in drobnjakovo omako

- skutni cmoki in skutna terina z ragujem iz gozdnih sadezev in vanilijevim sladoledom.

Nic kaj drzno, vem, samo preverjeno, da ne bomo sli lacni domov kot lani, ko sem se odlocila za srnino meso, ki mi ni slo ravno v tek.

 

 

svenska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti