Bezgov sirup

natja  

član od: 26.5.2005

sporočila: 2

tema odprta - 27. maj 2005 14:03 | ogledi: 40.792 | odgovori: 36

brez vaše pomoči pač ne gre.

Že dolgo je odkar sem delala bezgov sirup, pa nisem ravno sigurna, ko enkrat namočim cvetove- ali mora to 24 ur stati na temnem ali svetlem prostoru???Vem, da je potrebno pokriti in čakati 24 ur- jaz mislim,da sem to puščala kar na balkonu na soncu- je tako pravilno?

hvala v naprej lp

Natja

natja

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

27. maj 2005 14:31

Jaz pustim v senci pokrito z gazo. Samo mislim da mesanica stoji 48 ur . Zanima me pa ali je katera ze delala podobni sok iz limonske melise? Lp, Klavdija

mmiikkii  

član od: 5.12.2002

sporočila: 56

27. maj 2005 15:03

Ali je to mogoče šebesa? Tole vprašanje me je spomnilo na šebeso in na moje otroštvo. Kot otrok sem jo namreč spila na litre. Prav rada bi zvedela bolj natančno kako se je pripravi. Mogoče kdo ve? Lep dan, miki m.m. Sporočilo je spremenil(a) mmiikkii dne 27. maj 2005 15:04:20

marja44  

član od: 20.1.2005

sporočila: 57

27. maj 2005 15:59

Recept za BEZGOV SOK 30 bezgovih cvetov 3 litre mrzle vode Pusti stati 24 ur. Nato precedi in dodaj 3 kg sladkorja, 6 dag citronove kisline in mešaj, da se sladkor raztopi. Nalij v steklenice in zapri. Včasih sem ga delala ogromno, potem pa se nam je malo ustavil. Je pa res zelo osvežilen in zdrav. Lp marja44

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

27. maj 2005 21:26

Meni se je po zgornjem receptu pokvaril, zavrel in je šlo vse v smeti, zato ga vedno segrejem do vrelišča. Saj vem, vitamini gor ali dol, še vedno bolj zdravo od kupljenega...Se je pa tudi nam ustavil in ga bom letos delala po premoru 4 let.

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

28. maj 2005 8:58

Jaz obožujem bezgov sok in ga tudi doma kar tovarniško proizvajamo, za lastne potrebe! Recept je 45(velikih) cvetov, 3 litre vode, 3 citronske kisline, 3 kg sladkorja in 2 do 3 kg ožetih limon, sladkor prej prekuhamo dodamo cvetove in pustimo dolgih 24 ur, premešamo dodamo citronsko kislino in soklimon. Tudi mi smo imeli težave, ker je en, dva, tri zavrel! Smo pa ga lani natočili v plastične steklenice in dali v zmrzovalnik! Upam, da s tem nismo uničili kakšnih vitaminov! lp,Barbara Me pa res zanima recept za sok iz limonske melise.

taja  

član od: 16.4.2002

sporočila: 83

30. maj 2005 8:52

zdravo tudi sama imam rada bezgov sirup, pripravila pa sem ga samo enkrati. Ga pa imam namen letos ponovno, prosim še za nekaj napotkov oz odgovorv. Je potrebno namočiti samo cvetove(potrgane iz kobulov) ali lahko namočimo cel kobul? Moraš vmes kaj premešati ali pustiš pri miru? Koliko je bolje namakati 24 ali 48 ur- recepti se močno razlikujejo? Po kolikem času je sirup pripravljen za uporabo? Morajo biti nujno steklenice ali solahko plastenke? Kako ga pa sušite za čaj???koliko časa in kako ga shranite? hvala za odgovore LP Taya taja

leale  

član od: 20.8.2004

sporočila: 41

30. maj 2005 10:49

Delam po istem receptu kot Pinka, pa se mi še nikoli ni pokvaril.Res pa je, da ga nismo imeli nikoli dlje kot do jeseni. Dam ga v steklenice, ki jih prej za par minut dam v vročo pečico na maximum. Edino,nikoli ne vem kaj bolj prav, da daš cvetove v prekuhano vročo ali ohlajeno vodo. Mmiikkii, mi smo pood šebeso poznali pijačo iz bezga, vendar ne sirup kot je opisano zgoraj, temveč pride to gazirano. Kako se naredi, pa nevem. Sicer pa tudi sirup eni imenjujejo šebesa. leale Sporočilo je spremenil(a) leale dne 30. maj 2005 10:51:06 Sporočilo je spremenil(a) leale dne 30. maj 2005 10:52:50

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

30. maj 2005 11:13

Taja, bezgove cvetove sušim na soncu (nasvet sem našla v knjigi), razprostrte na ponjavi ali pa jih obesim na vrvico. Z čas sušenja težko rečem, ker delam to po občutku. Cvetovi morajo biti popolnoma suhi, sicer splesnijo. Shranim jih v velike kozarce za vlaganje. Ali pa v papirnate vrečke. lp, burbonka

MILANKA  

član od: 2.9.2002

sporočila: 54

30. maj 2005 14:34

Bezgova šabesa 10 cvetov 10 l vode 1 kg sladkorja 3 dl vinskega kisa nekaj limon Vse skupaj namočim v lonec in pustim pokrito 3 dni. Včasih malo pomešam, da se sladkor raztopi. Limone dobro operem in prerežem na četrtine. Ker nimamo radi preveč sladke šabese, dam več limon (5-10) in malo manj kot 1 kg sladkorja. Po treh dneh precedim in nalijem v steklenice. Meni so bolj všeč steklenice, kot plastenke. V plastenkah postane šabesa preveč rezna. Če imam borovnice, včasih dodam še malo stisnjenih borovnic za lepo barvo. Isto pa se da pripraviti tudi iz lipovih cvetov. Namesto bezga vzameš 10 pesti lipovih cvetov. Milanka

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

30. maj 2005 17:31

Mi bezgove cvetove sušimo obešene na vrvici na terasi, ki je pokrita s strehco. Shranjujemo jih pa v škatlah recimo od nedrčkov ali kakšnih čevljev, v katare položimo časopisni papir. Lp Saša Mir in dobro!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti