Trpotčev sirup

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 5. maj 2005 15:59 | ogledi: 35.586 | odgovori: 29

A MI LAHKO KDO POVE RECEPT ZA TRPOTČEV SIRUP( ZA KAŠELJ). IMAM VERZIJO, DA OZKOLISTNI TRPOTEC NALAGAŠ V KOZAREC IN ČEZ POSIPAŠ SLADKOR -TO PUSTIŠ NA SONCU. SEVEDA JE POTREBNO NAREDITI VEČ PLASTI.

SLIŠALA SEM, DA JE MENDA TREBA KOZARCE POZIMI ZAKOPATI V ZEMLJO... KAKO JE S TEM?PROSIM, ČE IMA KDO BOLJ IZPOPOLNJEN RECEPT, DA MI GA POSREDUJE.

HVALA,

TANJA

tanja žavcer

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

5. maj 2005 16:51

Pogledala sem v Ašičevo knjigo o zdravilnih zeliščih,kjer je napisan recept za izdelavo sirupa,vendar žsal niso napisane količine.Piše samo,da v večjem loncu kuhamo veliko listja ozkolistnega trpotca z pregriščem brinovih jagod ali vejic kakšne tri ure.Nato listje odstranimo in dodamo tekočini veliko sladkorja in kuhamo še 3-7 ur.Sok nalijemo v vrče? in shranimo v klet.Žal pa je ta sirup dober le kakšen teden,potem je treba pripraviti novega.Lahko pa ga pijete po mili volji!. Drugače pa tpotec čisti kri,mehur,ledvice,pljuča,želodec. Sama tega sirupa še nisem delala,upam da ima kdo še kakšen bolj izpopolnjen recept,saj zanima tudi mene. Marjetka cvetka

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

6. maj 2005 7:24

Sama sem lani prvič delala trpotčev sirup in sicer po receptu, ki sem ga našla na enem od forumov. V kozarec sem izmenično nalagala plast na drobne kose narezanega ozkolistnega trpotca in plast sladkorja. Po originalnem receptu bi morala kozarec za tri mesece zakopati v zemljo, saj naj bi bilo zelo pomembno, da je temno in da je čimbolj konstantna temperatura. Sama sem kozarce zavila v časopisni papir in jih postavila v klet za tri mesece. Nato sem sirup precedila in pozimi je sinu uspešno lajšal kašelj. Tudi letos sem ga že naredila.

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

22. maj 2011 16:15

Naredila sirup in zakopala.Sem pa v dilemi:eni pravijo naj bo zakopan 3 mesece v zemlji,spet drugi do mraza.Kaj je prav?Čez 3 mesece bo še vedno poletje.

andreja m

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

22. maj 2011 21:13

Tri mesece bo dovolj ! Ko bo pretekel omenjeni čas, vsebino iz korazca temeljito iztisni in prevri. Ohlajenega natoči v steklenice in dobro zapri.

kobra 1

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. maj 2011 8:30

Jaz sem upoštevala tisto '... ali postavite v klet, kjer je stalna temperatura, v temo' (namesto kopanja v zemljo). Bomo videli. Delam prvič.

Atina

drejkaa  

član od: 18.3.2011

sporočila: 18

23. maj 2011 8:55

Jaz sirupa ne prevrem,ampak ga samo segrevam do vretja.Ko začne rahlo ˝migotati˝,odstavim in takoj nalijem v steklenice.Tako delam sirup že veliko let,pa se mi ne pokvari.

 

 

 

drejkaa

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

23. maj 2011 10:11

Hvala za nasvet-nisem vedela,da ga je treba segreti,oz. prevreti.

andreja m

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

23. maj 2011 10:38

In še to ma zanima:kakšne steklenice uporabljate,steklene ali plastične?Meni se zdi,da so bolj sigurne steklene,ampak v lekarni prodajajo v plastičnih.Delam prvič.

Hvala.

andreja m

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

23. maj 2011 14:19

Andreja, vedno uporabim steklene, temne.

Sicer že kako desetletje delam situp drugače, nič ne zakopavam, ampak zmlet trpotec (z malo- malo vode) in trsnim sladkorjem počasi kuham, dokler se sladkor ne raztopi in zgosti.

Potem ga dobro odcedim skozi gazo in preostanek dobro stisnem skozi stiskalnico. Ko se nekako ohladi na 40 % mu primešam med in ustekleničim.

 

Ko ga dam v uporabo odraslim osebam, ga natočim v male stekleničke (od fructala) dodam kaplice 31, malo propolisa in nekaj kapljic grenivkinih pečk. Pred uporabo je vedno treba dobro pretresti. Uživamo 3x na dan po eno jušno žlico.

Izredno dober in učinkovoit sirup.

 

Ps: seveda po prejšnjem postopku sem sirup segrela do vrenja, tako kot drejkaa

kobra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti