Malica za tekmo

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

tema odprta - 2. mar 2005 9:41 | ogledi: 2.060 | odgovori: 9

Moj mož se bo v kratkem udeležil vzdržljivostne tekme. Tekma bo trajala 12 ur. Pripraviti mu moram hrano, ki bo visoko kalorična, vendar ne pretežka za želodec in ki ne bo potrebovala veliko prostora v nahrbtniku. Sem čisto brez idej, zato prosim za pomoč...

zvitorepka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. mar 2005 10:18

Verjetno bo rabil predvsem tudi precej tekočine in mu kaka suha hrana ne bo šla po grlu, zato ti priporočam, da narediš razne šejke (shake in smoothy) iz kakega visoko kaloričnega sadja v kombinaciji s kakim sočnim in seveda z raznimi dodatki: npr.: v shakerju ali multipraktiku, če prvega nimaš, zmiksaj 2 banani, dodaj sok parih pomaranč (odvisno od velikosti in sočnosti), pa 2 veliki žlici medu in žlico rjavega sladkorja za aromo. Lahko dodaš še razne začimbice (mlete, seveda), če ima to rad, recimo cimet in nageljnove žbice (klinčke), lahko še čisto malo muškatnega oreška ali pimenta, pa tudi ingver gre dobro zraven. V to osnovno mešanico potem dodajaj sadje po nejgovem okusu (jabolka, hruške, lahko zmiksaš zraven tudi zmrznjeno jagodičje, če ima to rajši, kivije,ananas, lahko dodaš tudi korenček...). Lahko narediš par različnih, da ne bo vseh 12 ur isto jedel:) To je za med tekmo najboljša varianta, ker najbolj pašejo take sočne stvari. pa predvsem mu naredi tudi razne sokove in čaje! Ko je moj fant prelaufal maraton, mu je najbolj pasalo to. Shaki ne bojo pretežki, če jih boš nalila kar v navadne plastenke, ki jih lahko po uporabi odvrže pri najbližji mizi (verjetno orientacijski točki:), a ne?:) Sicer pa po mojih izkušnjah navadno tudi organizatorji malo poskrbijo za kake zadeve:) Bom vprašala, ker naj bi ravno ta vikend pomagala, kako bo tokrat:) Če pa med tekmo planira imet postanke za malico, pa mu lahko narediš še kake energijske ploščice iz karmele in ovsenih in drugih kosmičev, pa seveda suho sadje zraven,... Vendar pa naj ima vseeno zraven še kako sočno zadevo, boš videla, da ti bo hvaležen!;) In zvečer ga pričakaj z vročo kopeljo z dišečimi solmi (če nimaš, alhko narediš sama), sposodi si kako knjigo o masaži in naslednji dan bo po kopeli in masaži kot prenovljen! Moj lubi sploh ni mel musklfibra po 42 km!!! Pa seveda kaka hrana, bogata z minerali, ki jih bo zgubil s potom, zato so fajn morski sadeži in seveda začimbe, pa namesto vode ali piva mu daj kak sveže stisnjen sok in mislim,d a mu bojo vsi zavidali, ker ima najnajnajboljšo zvito ženo daleč okoli:) Veri

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

2. mar 2005 10:57

Veri, hvala ti za vse tele ideje, ki si jih stresla iz rokava (kar sem od tebe tudi pričakovala), ampak za napitke JE(!) poskrbljeno, pa tudi med tekmo se "naceja" z raznimi isotoničnimi napitki... Potreboval bo nekaj "konkretnega", da zasiti želodec, pri tem pa ga ne obremeni. Ni ljubitelj sladkarij... Lani sem mu pripravila makaronovo solato, tisto, saj veš - makaroni, šunka, sir, zelenjava, majoneza.... ampak pravi, da je bilo pretežko... Zato bi rada ideje za grižljajčke kaloričnih bomb... Vlaknine vsekakor... Veri, daj, še kakšen "brainstorming" od sebe... . zvitorepka

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

2. mar 2005 11:02

Se strinjam z Veri, da bi zelo prav prišli razni napitki. Sama bi jih kombinirala s suhim sadjem in orehi, lešniki ali mandlji, ki ti dajo energijo, so lahki in ne zasedejo dosti prostora, pa še zdravi so.

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

2. mar 2005 11:07

Kaj pa kakšna juhica (npr. goveja, kurja) v termovi. Res je, da je termovka malo težja in prosto, ki ga porabi, vendar zelo priporočajo, pa če slučajno je hladne palačinke. Mi smo lani v Avstriji na maratonu dobili med drugim zelo dober sadni kruh z vsemogočnimi oreščki. Zakaj pa on ne pove, kakšna hrana mu odgovarja ob takšnih naporih - najbolje pozna svoje telo. Če še bo kakšna ideja... Rebeka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. mar 2005 11:51

Hm, čuden tič, ne mara sladkega:) No, če ni sladko, mora bit pa slano! To je tudi fajn zaradi mineralov, ampka ne soli preveč, ker bo potem žejen. Vseeno bi navijala za čim bolj sočno stvar, torej bi ti priporočala kako skutno pito z veliiiko nadeva. Skuta je lahko prebavljiva, kombiniraš jo lahko skoraj s čimerkoli in če narediš take male pitice ali pa jo razrežeš na kose, jih lahko zapakiraš v npr. škatle od sladoleda ali kaj podobnega, kar lahko potem brez slabe vesti vrže stran. Navdno je to vsakemu zelo všeč, da ima več prostora v nahrbtniku in je takoj lažje teči dalje... Torej bi naredila kar krhko testo (slano, seveda), potem pa prepražila tisto zelenjavo, ki jo ima rad in ima vsaj nekaj vlaknin (kar ima skoraj vsa zelenjava:), recimo por, špinača, malda čebula, vsekakor pa kako bolj mehko zelenjavo, ob taki tekmi se ti ne da že ne vem kako matrat z grizenjem in potem še prebavljanjem tega... Torej prepražiš zelenjavo, začiniš z njegovimi omiljenimi začimbami (tu zraven bi pasal recimo muškatni orešek, piment, v kako drugo pa curry, sladka paprika, kurkuma), samo nikakor ne uporabljaj pekočih začimb, ampak to ti je verjetno jasno:), ker še bolj ogrejejo telo in še žejen si po njih. če ima rad ribe, lahko še te, narezane na koščke prepražiš zraven (naj bojo kake lahko prebavljive, to boš ti bolj vedela kot jaz, katere, samo da niso premastne - masti ne rabi), če ima rad za okus, lahko dodaš še razne oreške, samo pazi, da jih sesekljaš, da se ne bo preveč matral z grizenjem, to vse skup vmešaš v pol kg skute, lahko dodaš še kako jajce za okus, razporediš po testu in daš pečt. Če ne mara krhkega testa ali če se ti zdi presuho, naredi podobno zadevo s proseno kašo, ki jo daš na dno (zmešano še s čim) ali s kako drugo kašo. Vsekakor naj bo notri zelenjava (kuhana in mehka, vitamine bo dobil tak iiz napitkov, trda zelenjava pa mu ne bo pasala, kuhana je lažje prebavljiva), jaz ne bi dala mesa, če pa že, pa naj bo kaka perutnina, ampak naredi jo sočno, ker mu bo sicer obležala v želodcu. lahko narediš tudi kako varianto testa z ovsenimi kosmiči, ampak nujno daj čez nadev. Fajn pri teh stavreh je,d a se ne polijejo in jih ni treba neprodušno zapirat. Fino je, če lahko embalažo odvrže (sicer sem zelo ekološko usmerjena, ampak za takole tekmo je pa praktično, če se lahko vrže stran) Zraven mu daj še kak jogurt (ne sadni, ampak navaden), da ga bo pil ob piti, ker paše in je sočen. Juhe mu jaz ne bi dajala, ker je termovka kar težka, se pa pozna vsaka deka (res pa je, da midva nismva ravno nora na juhe, pa mogoče zato:)... Mogoče pa mu vseeno lahko narediš pol litra, recimo frucovo ta malo flaško, tiste kalorične bombe z eno banano, 2 pomarančama in veliko žlico medu,... Ima namreč veliko energije, gre zelo lahko po grlu, ker je sočno in lahko spije med tekmo, ni se mu treba posebej za to ustavljati. Tako za malico je ok, vsem, kar jih poznam, paše; za glavno jed mu pa narediš kaj bolj konkretnega in seveda slanega:) Včasih nam ob drugih okoliščinah pašejo stvari, ki jih sicer še povohamo ne. Meni je recimo noro pasal navadni jogurt, ki ga sicer sploh ne maram, ko sem imela probleme s prebivalci tropov... in ko sem bila v bolnici zaradi zloma noge, mi sladkarije sploh niso pasale, čeprav se jim sicer niti za en dan ne odpovem. Samo ležala sem in nisem rabila toliko energije in mi niso pasale, samo sadje bi jedla takrat:) Če mu narediš kakršenkoli kruh, naj bo nekak polnjen in nadev naj bo sočen, sicer se ne bo dalo jesti - usta bo imel suha... Lahko narediš tudi polnjene muffin kruhke (v bazi) in del moke nadomestiš z ovsenimi kosmiči, nadev pa narediš po želji, lahko z bučkami ali drugo zelenjavo ali pa kaj tretjega, kar ima rad. Ti ga itak najbolje poznaš:) Polnjeni kruhki so fajn tudi zato, ker ti potem ni treba nosit posebaj še namaza in imaš manj prtljage - kruhki v vrečki in to je to. Povej, če je kaj v redu in če ni, kaj bi si želel drugače... Vsekakor pa ne gob in rajšui ne mesa, meso jejo športniki samo po tekmah (fantov brat je do nedavnega trenirall triatlon in diplomiral iz športne prehrane:) Čez 7 let vse prav pride, meni ali komu drugemu:) Veri

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

2. mar 2005 11:59

Rebeka, on bi ričet ali pa pasulj, ampak to je malo nerodno za zapakirat. Vsekakor bom upoštevala vse vaše predloge, nekaj skombinirala, potem bomo pa videli. Naprimer: milkshake z bananami, kakšen sadni shake, pa sadni kruh z oreščki... zvitorepka

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

2. mar 2005 12:13

Veri, ti si od sile! Vse tole bom še enkrat dodobra preštudirala, preračunala, pretehtala... Ni vrag, da ga ne bi opremila za tekmo tako, kot se zagre! Potem naj se pa le pazi, če ne bo prinesel pokala domov! Ne, saj ne, no! Če bo prinesel domov samega sebe v enem kosu, bom čisto zadovoljnja. Hvala za ideje! zvitorepka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. mar 2005 12:30

Vsekakor ogljikovi hidrati in NIC beljakovin. Torej pozabi na meso, ker je pretezko. Kaj pa kakšen burek, ki ga narediš sama, da ni premasten.

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

2. mar 2005 13:17

Čeprav je na tej strani kar malo nevarno omenjati med.over.net - tamkajšnje pitulice od članice foruma "babi" bi morda bile prava stvar za tvoj namen. Na kulinariki se jim reče mini bureki ali nekaj podobnega in se je skoraj vnela vojna na ta račun med zagrizenimi obiskovalci posameznega foruma o tem čigav je recept. Se mi zdi da je od vseh, pa še dober je za povrh Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti