Slovenska kuhinja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

tema odprta - 22. feb 2005 11:17 | ogledi: 3.970 | odgovori: 10

Prejšnji teden smo nekje nekaj modrovali o slovenski kuhinji in sem obljubila, da bom navedla nekaj jedi iz knjige Slovenska kuhinja s podnaslovom Kulinarično bogastvo slovenskih pokrajin. Potem sem pozabila, včeraj, ko sem iskala neke recepte po mojih knjižnih policah (naštela sem 65 kuharskih knjig, revij in izrezkov ter map pa sploh ne štejem) sem se spomnila na to. Žal sem pozabila, kateri od forumovcev je prosil za nekatere jedi, zato poskušam po tej poti sporočiti, da imam knjigo pri sebi in lahko naštejem jedi po posameznih pokrajinah ter seveda posredujem recept.

Pozdrav, mamamia

mamamia

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

22. feb 2005 13:39

Za vse recepte ti bomo neizmerno hvaležni, če se ti le ljubi toliko pisati! Hvala! Galja

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

22. feb 2005 17:28

ja, to bi pa tudi mene zelo zanimalo, ker imam rada posebej na zimski in jesenski čas stare domače jedi, iz koderkoli že.....Mmmmmm, zadnje čase imam obdobje ričeta in kislega zelja :)) LP Zala

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

23. feb 2005 7:14

Uh, to bi bilo zares super. Saj naše "zbirčne metke" najbrž ne bodo jedle, bova pa sama z možem degustirala.. Tina

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

27. feb 2005 19:58

Pri nas v zimskem casu obozujemo kislo zelje. Najraje imamo kislo zelje s krompirjem in prekajenim mesom, zraven pa kuhane struklje zabeljene z drobtinami. Ce vas zanima lahko podrobneje opisem. LP Marjana

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

28. feb 2005 6:34

MARJANCA ,kakšne štruklje zraven zelja? Marta

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

28. feb 2005 8:51

Dalsi, daj prosim opiši tudi enolončnico . oz. kako sploh izgleda to zelje oz. kako se naredi. Lp Tina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. feb 2005 9:35

Iz kislega zelja in krompirja mi delamo krompir v zevnici (krompir v kosih, kislo zelje, zabeljeno po željah ali z oljem ali z ocvirki, zraven pa kaka klobasa ali pečenica). To se tudi sliši slovensko, a ne? Loni Makaroni

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

28. feb 2005 17:28

Opisala bom pripravo in upam, da boste razmeli. Krompir narezem na kocke (kvadratke, ne premajhne) in ga skuham v slani vodi. Kislo zelje narezem in ga skupaj s prekajenim mesom skuham. V drugi posodi na olju preprazim nasekljano cebulo in na majhne kocke narezano prekajeno meso, lahko je tudi panceta. Temu dodam zlico ali dve moke (odvisno od kolicine zelja, ki jo zelite pripraviti), paradiznikovo mezgo po okusu, cca 1/2 jusne zlice mlete sladke paprike, se malo poprazim in nato dodam odcejeno kislo zelje, kuhano prekajeno meso in malo pretlacen kuhan krompir ( skupaj z vodo v kateri se je kuhal). Ce je zadeva pregosta ji dolijem se malo vode, vendar ne prevec, ker mora ostati gostljato, posolim, dodam se malo popra in po zelji lahko tudi malo vegete ali jusne kocke. Struklje pa pripravim po osnovnem receptu za vleceno teso ( cca 35 dag moke za vleceno testo, 1 zlica kisa, 2 zlici olja, 1,5 dcl vode, 1 jajce, malo soli). Naredim testo in ga pustim stati najmanj 1 uro, nato ga tanko razvlecem, zabelim z margarino in posujem z drobtinami, ga zvijem, razrezem na cca 25 cm in zavijem v gazo ter pocasi v slanem kropu kuham cca 20 min. Ko so kuhani jih se tople zrezem na cca 1,5 velike strukeljce in prelijem z na olju preprazenimi drobtinami. To je to. Ob tej hrani smo na kmetih zrasli. Ta recept je dediscina moje babice. Poskusite in mi sporocite, ce vam je bilo vsec, pri nas doma gre zelo dobro v promet. LP pa dober tek Marjana

Clek  

član od: 17.1.2005

sporočila: 33

1. mar 2005 13:26

Dalsi ta recept se sliši dobro ampak mene pa zanima kako to, da kislo zelje narežeš a maš to zelje v glavah ali lahko uporabiš ribano a to pride pol narezano na kocke. V štruklje pa daš samo margarino in drobtine brez katerega drugega nadeva (jajca, skuta ali pa kaj podobnega). Hvala ti za informacije, se še učim kuhat neke določene stvari in mogoče včasih ne razumem vse kuharskih skrivnosti takoj Clek

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

1. mar 2005 18:56

Ja zelje je lahko tudi naribano. Mi smo ga sami kisali pa ga imamo vec v glavah kot ribanega. Ne rezes ga na kocke. Struklji so samo z margarino in drobtinami in kuhani. Tudi nekaterim mojim prijateljem ni bilo jasno kaksni so ti struklji venda, ko so jih poskusili so bili prijetno preseneceni kako "pasejo" zraven tako pripravljenega zelja. LP Marjana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti