Živeti zdravo - fit for life

xyz  

član od: 18.1.2008

sporočila: 2

18. jan 2008 15:03

Diamond in njegov način življenja sta mi pred leti spremenila življenje. Odvečnih kg je bilo rez zanemarljivo malo. Za ta način prehrane sem se odločil bolj iz zdravstvenih razlogov. Res sem tudi shujšala, počutila sem se zelo dobro /fizično in psihično/, nobenih težav z nespečnostjo, zbujala sem se sveža...sploh vse lepo. Po približno treh letih sem počasi prešla nazaj na "staro" prehrano. Kilograme sem dobila nazaj v roku par mesecev,pojavile so se zopet težave s spanjem, koncentracijo...itd. Po dobrih 6 mesecih sem "šla nazaj" in sedaj je to moj način življenja. Receptov v knjigi se ne držim- t.j. uporabljam samo tiste,ki so mi všeč. Držim se pravila: ogljikovi hidrati ne gredo skupaj z živalskimi beljakovinami, dopoldne samo sadje, najmanj 2 l tekočine dnevno....dosti gibanja. LP xyz xyz Sporočilo je spremenil(a) xyz dne 18. jan 2008 17:36:57

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

18. jan 2008 16:04

Pred leti sem se spopadla z omenjeno knjigo zakoncev Diamond in me je precej prepričala, vendar pa mi recepti nekako niso ustrezali. Dopoldne sem uživala  sadje, ločevača OH od B in poleg tega uživala pri vsakem obroku veliko zelenjave in seveda pila precej tekočine.Tako, kot ste napisale že ostale. Če se prav spomnim, mi pa čisto vse ni bilo jasno in sem se zelo opirala na  kasneje odkrito knjigo  Jackie Habgood  Zdravo kombiniranje hrane. Ta se mi je zdela res sistematična in v veliko oporo.Vsebuje kar nekaj preglednic, ki so v veliko pomoč. V njej sicer ni receptov, ampak saj jih v bistvu ne potrebuješ. Enostavno kuhaš jedi kot doslej, le da namesto krompirja k zrezku ješ neko kuhano in zabeljeno zelenjavo( za zabelo  uporabim košček masla).Ostali del družine pa lahko je tudi krompir, če jim paše.

 Kot je že ena omenila je res dobro prebrati več knjig, saj v vsaki odkriješ kaj novega.

Ena od knjig je tudi Kombiniranje hrane, pravilno sestavljena hrana za boljše zdravje. Na koncu knjige je enotedenski jedilnik za boljšo predstavo. Osebno je nisem nevem kako podrobno prebrala, ker so mi bile stvari že zelo jasne, tu pa tam pa vseeno kaj novega izveš.

Vse so v osnovi na istih temeljih.

Saj podobno deluje tudi 3MD, a mi ni všeč, ker si preveč omejen na določene dneve. Pri golem ločevanju pa se lahko v zadnjem trenutku odločiš kaj boš izbral za kosilo, da je le preteklo dovolj časa od zadnjega obroka, če ni v istem stilu.

Meni se je zdravje bistveno izboljšalo, tudi počutje, tako da vsem , ki imajo težave priporočam. Sem pa to sprejela kot svoj življenski stil, ki traja že kakih 10 let  in sem zelo zadovoljna s tem. Me prav nič ne ovira.

Sem pozabila povedat, da naj se ne bi jedlo bele moke, belega sladkorja ( tudi rjav ni bistveno drugačen), previdno s soljo in naj bo naravna, itd....

Ti pa priporočam, da uvajaš polnozrnata živila postopoma in ko boš enkrat okusila samo kuhan riž brez vsega, boš ugotovila, da ima bel popolnoma plehek pokus, polnozrnat pa prav poseben in dober okus sam po sebi. Belega riža, kruha, testenin in še kaj se zelo težko in v izjemnem primeru lotim.

In hkrati da je to bolj zdrav način prehranjevanja in če imaš odvečne kilograme, boš tudi shujšala.

Zelo nerada pišem v tej smeri, ker se vedno najde nekdo, ki me povozi. Običajno taki, ki bi jim kaj podobnega iz enih, ali drugih vzrokov koristilo, pa nimajo dovolj poguma in volje da bi se kaj takega lotili.

Zato prosim vse, ki vam ta tema ni všeč, pustite jo nam, ki nam je. Hvala!

Aki

Helenna  

član od: 23.8.2007

sporočila: 6

18. jan 2008 16:34

Lep pozdrav! Tudi sama se nerada takole javljam(vzrok je napisala že aki) ampak sedaj sem se po dolgem času odločila,da pa se le oglasim. Najprej naj povem,da se popolnoma strinjam s tem kar je napisala aki. Sedaj pa še moje mnenje.Poskusila tole 3MD in mi ni nikakor ustrezala.Preveč sadja zjutraj(zame) in pa motilo me je tole strogo ločevanje dnevov in prehrane in pa to,da za večerjo ješ isto kot za kosilo.Žal sem privrženec lahkih večerji. Tako sem pred letom in pol prešla na dieto z manj kalorijam(jaz jih zaužijem cca 1200),kar pomeni,da so moji obroki relativno skromni,polnovredni,predvsem na bazi zelenjave in in polnozrnatih živil in moram priznati,da mi kar super uspeva.Namreč shujšala sem 18 kg,ki jih že lep čas(dobre pol leta) vzdržujem,je pa res,da same diete ne bodo pomagale potrebno je spremeniti miselnost in pa način življenja,drugače se vse vrne(kg mislim).Pri tem sistemu prehranjevanja mi je všeč to,da se lahko vsak dan sproti odločim kaj mi diši dati v usta.Bistvo je samo to,da so porcije količinsko omejene,da ješ vsake dve uri in pol do tri in da nekje po sedmi uri ne ješ več.Pa veliko piti vode,seveda.Ja pa jaz strogo ločim OH od B oziroma če dam primer:če je meso je zraven zelenjava in nikoli ne dam riža,testenin,krompirja,kruha;oziroma jem same testenine pa malo zelenjave,......!Ostali člani družine pa pri nas se normalno prehranjujejo(nimajo težav s težo) in tako smo vsi zadovoljni. Pa še nekaj je pomembno:ni vsako telo za vse,zato vedno prisluhniti svojem telesu!In sam pri sebi ugotoviti kaj bolj škodi in kaj manj škodi telesu.Namreč jaz zase vem,da popoldan ne smem OH,ker mi jih telo grozno počasi prebavlja in se zato takoj zredim,zato jih popoldan neuživam. Tako tole je moje mnenje.Če bo komu pomagalo super,če pa komu ne paše pa naj ga prosim spregleda.Veliko sreče in uspeha pa želim vsem ne glede na to,katerega sistema se bodste lotili. Helenna

xyz  

član od: 18.1.2008

sporočila: 2

18. jan 2008 17:37

Še enkrat sem prebrala. Lapsus: škrobna živila in živalske beljakovine ne gredo skupaj. xyz xyz

ann  

član od: 15.2.2007

sporočila: 343

20. jan 2008 19:58

Že v petek sem na hitro prebrala to temo, sedaj pa smo se vrnili domov in imam vprašanje za Ligojno. Kako to, da sta se z možem odločila za ta način, ker kot vem si strastna zbirateljica kuharskih knjig in po receptih, ki si jih prispevala v to bazo, vidim da si odlična kuharica. Jaz sem se prvič seznanila s tem načinom iz intervjuja z neko gospo iz Kokrice (članek je bil objavljen v Oni). Članek me je res prevzel, čeprav nimam omembe vrednih zdravstvenih težav. Nisem noben ekstremist, jem vse, meso samo občasno. Dopoldan ne jem drugega kot sadje. Ligojna, ko ravno omenjaš Ivana Maršiča, zeliščarja iz Škofljice, tudi jaz sem zanj izvedela čisto naključno (spet iz intervjuja iz Sl. novic). Ima krasne nasvete za zdravje. Naj povem, da sem njegov nasvet o kavi sama preizkusila. Prej sem pila od 2-3 kavice na dan (espreso). Imela sem nizek pritisk, že zjutraj sem zehala (bila še vedno zaspana). Po njegovem nasvetu, da je kava kot bič za utrujenega konja (izboljša ti razpoloženje in pritisk samo za kratek čas), sem naredila preizkus in par mesecev nisem pila kave, ampak sem pa tja kakšen zeleni ali drugi zeliščni čaj. Dejansko se mi je pritisk normaliziral, bila sem polna energije. Sem pa zadnji mesec, ko spet pijem 1-2 kavici na dan, začela opažati stare znake, tako da vidim, da mi kava škoduje. Tako, da tisti ,ki se proti nizkemu pritisku borite s pitjem velike količine kave, velja poizkusiti na lastni koži. Tudi jaz prosim vse, ki jih tovrstna tematika ne zanima, da se vzdržite komentarjev, preskočite temo. ann

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

21. jan 2008 13:30

Res je.Oba z možem sva zelo rada ustvarjala za kuhinjskim pultom.Kuharskih knjig se je nabralo ogromno,dobila sva veliko idej in nastal je kakšen nov recept....itd. In rada sva se razvajala kuhani(mrtvi hrani). Vendar ko vidiš svoje svojce,kakšne bolezni imajo in hodijo brez maternice,slepiča...itd,po svetu,da mladi umirajo,ki imajo še vse življenje pred sabo...se vprašaš zakaj??? Ali so bolezni res dedne,ali so dedne naše razvade? Drugi del kuharske knjige "Kuharica za dušo in telo" je napisana Esenska poslanica miru...to je tisto,kar nama je dalo razmišljati naprej... ...nato knjiga Hočeš biti zdrav?Proč s kuhinjski loncem...in predavanje g.Aloisa Kolarja... Kakšnih večjih resnih zdravstvenih težav nisva imela,so pa počasi prihajala nekakšna opozorila,da tako naprej ne bo šlo več dolgo.Vsak dan pod večjim stresom in vedno manj moči in volje... Lahko le rečem,da sem presenečena,ker se je ta čas pri nama že marsikaj spremenilo na bolje.Zato bova pri tem vztrajala še naprej. Vendar klub temu ne bom še zapustila svoje družine (kulinarika.net),ne bom pa več aktivna pri novih receptih in fotografijah. Nikogar ne bom vsiljeva s presno prehrano.Če pa koga morda kaj zanima,pa se lahko obrne tudi name po zasebni pošti. lep sadni pozdrav Vesna Leben

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. jan 2008 14:35

Loni, tiste, ki imamo kil prej premalo kot preveč, ne smemo uporabljat raznih diet, sicer je normalno, da ratamo utrujene,imamo nizek pritisk in izgubimo menstruacijo... Diete niso narejene za ljudi, ki imajo toliko kil kot ti;) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. jan 2008 14:37

Ligojna, a zato te nič več ni na kulinariki??? Veri

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

21. jan 2008 14:45

Saj s tem sem si končno prišla na čisto, samo škoda je bila pa že narjena in zdaj grem skozi proces sanacije, krvna slika prvič po nevemkoliko letih ni bila porazna, sicer še zmeraj dokaj na spodnji dovoljeni meji, pa pritisk se mi je tudi malce dvignil. Čeprav sem v petek na pregledu pri gin. potem ko sem še čakala, da izpolnijo vso birokracijo, takoj dobila navodilo, da moram najprej eno kavo spiti. Ob omembi, da je bil moj pritisk prav lepo visok (zame, ne za druge) - 100/70. Kaj bi šele rekla, če bi imela tistega običajnega. Sem pa pridelala slab kilogram med vsemi prazniki, to sem jih pa takoj psolušala. Če si okrogel, tega še opazijo ne, tukaj so mi pa takoj omenili. Sem samo rekla, da če mene ne moti, naj tudi njih ne. Bo zelo kmalu zgodovina tudi ta kilca. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti