Hermelika

libra  

član od: 27.3.2004

sporočila: 155

tema odprta - 17. avg 2004 20:08 | ogledi: 31.672 | odgovori: 10

saj ne vem, če sodi moje vprašanje v kulinariko, ampak dobila sem hermeliko in bi jo rada nastavila na šnops - za zdravje v zimskih dneh

hvala za odgovor

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

18. avg 2004 0:00

kje je vprašanje?

libra  

član od: 27.3.2004

sporočila: 155

18. avg 2004 10:45

aja vprašanje kako pripravit hermeliko na šnopsu, torej listi ali cvetovi, morebitni dodatki in razmerje alkohola in hermelike

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

23. avg 2004 13:31

Za kakšen zdravilni namen se jo uporablja? Tanja

Simonca  

član od: 9.8.2004

sporočila: 28

24. avg 2004 10:11

Moja mami ima precej zelisc na vrtu, med drugim tudi hermeliko, ki jih daje na snops. Jo bom povprasala kako jo pripravi in za kaj je dobra. Lep dan, Simonca

bojc  

član od: 3.9.2001

sporočila: 15

24. avg 2004 13:35

V steklenico daj vejico hermelike tik pred cvetenjem, prelij z dobrim žganjem in pusti času čas. (en mesec). Uporabi kot aperitiv in digestiv, Grenčine pospešujejo nastanek prebavnih sokov. In še reklama izpred 30 let: Če piješ ne pij veliko, a ko piješ pij Hermeliko! Bojc

violeta1  

član od: 12.6.2008

sporočila: 1

12. jun 2008 19:03

Popravek: Kdor zdravje ljubi, ne pije veliko, a če pije, pije hermeliko. Ne vem pa kako se pripravi hermelikin liker ali hermelikino žganje. Prosim za recept. violeta1

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

12. jun 2008 21:05

Razlika je samo v dodatku sladkorja.

Liste cca 1/3 damo v steklen kozarec in zalijemo z dobrim žganjem. V primetu, da bi raje imeli liker dodamo sladkor po občutku. Kozarce z vsebino za nekaj časa pozabimo nekje na temnem, sobne temperature.

Kozarec z sladkorjem večkrat pretresemo, da se ta stopi.

 

Če delamo tinkturo napolnemo kozarec do vrha in zalijemo z žganjem, lahko tudi slabše kvalitete.

 

 

 

 

 

 

kobra 1

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

13. jun 2008 7:20

Včeraj nisem napisala ...

Sveži (zmečkan) list uporabimo pri ranah, tako gnojnih, kot odrgninah ali opeklinah.

Enkrat tedensko si z prelomljenim listom zahlo zmasiramo obraz in vrat, pustimo nanos cca 10 minur. Nato izmijemo z mlačno vodo.

Sem probala z hermeliko delati mazilo, vendar se ni obneslo. Je izločalo preveč tekočine in se je posledično hitro pokvarilo.

kobra 1

mizica  

član od: 13.4.2005

sporočila: 24

16. jun 2017 19:04

Pozdravljeni!

Pozno sem opazil tale blog , pa nihče še ni podal odgovora.

Hermeliko naberemo , brez cvetov , oziroma najbolje pred cvetenjem. Še takole surovo nasekljamo na približno pol centimeterske trakove ali pa tako , da jo lahko natlačiš v steklenico. Ko je recimo literska ali liter pa pol velika steklenica polna do tričetrt , naliješ preko nje močnejše žganje . Pustiš stati v temnem prostoru kak mesec ali dva in je mazilo pripravljeno. S tako pripravljeno vsebino se namažeš na bolečem delu od revme ali zvina ali pa udarca . Meni osebno je zelo všeč in je doma nepogrešljiva . Imam staro nekaj let , še od moje pokojne mame in deluje zelo dobro , pa sem samo prelil čez že staro enkrat uporabljeno hermeliko.

mizica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti