Uporaba začimb

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 30. jan 2023 21:54 | ogledi: 1.005 | odgovori: 11

Je uporaba začimb priučena ali se jih da izbrati tudi po občutku? Na primer da že v mislih občutiš kakšna bi bila jed če bi ji dodal neko začimbo in na ta način ugotoviš katera/katere začimbe bi bile najbolj primerne.

 

Zanima me tudi če v restavracijah uporabljajo klasične posušene začimbe kot jih lahko kupiš v trgovini, ali pa imajo sveže/neposušene začimbe

Ne vem zakaj imaj hrana v restavracijah tako intenziven okus. Mogoče dodajajo razne vegete in podobne ojačevalce okusa?

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

2. feb 2023 9:39

Odvisno. V nekatere jedi se dodaja začimbe, da se olajša njihovo prebavljivost (in to se je pridobilo preko izkušenj/znanj iz preteklosti).

trac

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

2. feb 2023 11:38

V mislih imam začinjanje v smislu okusa hrane.

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

2. feb 2023 15:05

Menim, da si dodajanje začimb vsak prilagodi svojemu okusu, vsaj prav bi bilo tako in se ne prilagaja okusu zapovedanih in manj zapovedanih mojstrov. Poskusiti velja vse, potem pa lepo po svoje naprej.

 

lp, mzm

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. feb 2023 9:17

Kot je napisala mišzmoke. Ravnamo se po okusu, pa tudi po praviliih posameznih kuhinj. V tajski ne bomo uporabili majarona na primer.

Restavracije uporabljajo različne pripravke, tudi ojačevalce okusov, zato se hrana iz restavracij toliko razlikuje od doma pripravljene po enakem receptu ali iz enakih sestavin.

Ravnaš se po občutku.

 

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. feb 2023 14:17

Dodajanje začimb je stvar okusa, pa tudi talenta - ustvariti pravo mešanico začimb in dišav v hrani je nekaj takega kot ustvariti opojni parfum: lahko je super ali čisto mimo, odvisno od tega,kakšen nos in brbončice imaš. Jaz spadam v kategorijo brez tovrstnih talentov, zato se držim receptov in babičine modrosti, da je premalo veliko bolje kot prevč. 

Sonja

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12637

3. feb 2023 20:01

 Limnol, sama uporabljam peteršilj, v več jedeh, origano obvezno v paradižniku za pico, tudi  v omaki za testenine, poleg bazilike,  majaron v jedeh na žlico, pa česen in poper, potem pa se pri meni konča,

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. feb 2023 0:26

Kako se hrana primerno začini, je težko opisati, da se pa doživeti. Najbolje, da se odpraviš v res dobro Tajsko, Indisjko, Cajun/creole (Louisiana, ZDA), restavracijo, kjer je hrana najbolj kompleksno odišavljena od vsega, kar sem jaz doživela. Afriške hrane ne poznam, predstavljam si pa, da je precej barvita, ker so volivali na kihinje v Bahia (Brazilija) in Cajun/creole. Cajun/creole sta si zelo podobni, samo creole je bolj prefinjena.  

Johana, jaz si ne predstavljam

jetrc bres oragana, žajblja in lovorjevega lista in prleško/grške  solate brez ovčjega feta sira, oliv, bazilike in...bučnega olja.

Vanja

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12637

4. feb 2023 14:24

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Kako se hrana primerno začini, je težko opisati, da se pa doživeti. Najbolje, da se odpraviš v res dobro Tajsko, Indisjko, Cajun/creole (Louisiana, ZDA), restavracijo, kjer je hrana najbolj kompleksno odišavljena od vsega, kar sem jaz doživela. Afriške hrane ne poznam, predstavljam si pa, da je precej barvita, ker so volivali na kihinje v Bahia (Brazilija) in Cajun/creole. Cajun/creole sta si zelo podobni, samo creole je bolj prefinjena.  

Johana, jaz si ne predstavljam

jetrc bres oragana, žajblja in lovorjevega lista in prleško/grške  solate brez ovčjega feta sira, oliv, bazilike in...bučnega olja.

Vanja

  Jaz pa ne brez majarona in seveda, pozabila sem povedati, da dajem lovor skoraj povsod in tudi obare si ne predstavljam brez obojega.

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

4. feb 2023 17:12

Jaz uporabljam veliko začimb. Na vrtu imam šetraj, timijan, origano, luštrek, žajbelj, rožmarin, drobnjak, česnov drobnjak, peteršilj, meto, meliso...Med sezono uporabljam sveže in jih posušim za zimo. Sicer imam na balkonu pozimi majaron, peteršilj in timijan, ki odlično prezimi in je sproti za uporabo. Posadim tudi veliko bazilike in nekaj sadik čilija za sprotno uporabo in sušenje. V kozarček cca 2 dcl nalijem kvalitetno oljčno olje in nekaj listov bazilike, pustim cca mesec dni in uporabljam za pizzo in omake.
Lovor naberem na morju in ga posušim. 
Začimb sem se navadila po receptih,  nato sem jih začela dodajati po okusu. Sicer so mi najbolj všeč  sveže začimbe, sušene malo manj, so pa praktične. Ostale začimbe kupim. 
Pri kuhanju uporabljam veliko česna, zelene, čebule. Poper ponavadi meljem sproti na mlinček, pisani in črni..

V restavracijah, kamor zahajam ne opažam, da pretiravajo z dodatki. 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. feb 2023 20:04

Ko začneš uporabljat msg se ti odpre nov svet kuhanja doma.

Commis débarrasseur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti