Testo za testenine

Eva995  

član od: 28.2.2022

sporočila: 1

tema odprta - 28. feb 2022 20:22 | ogledi: 2.201 | odgovori: 10

Pozdravljeni, 

Sem ful navdušena nad izdelavo domačih testenin. Imam kitchenaida in nastaveke za izdelavo testenin. Problem nastane pri testu.. Nikjer ne najdem nič koristnih receptov za testo. Poskusila ze vec kombinacij na 100g dam 1 jajce itd.. Potem me zanima je boljša ostra moka? Testo vedno pride nekako premehko pa gnetem tudi po pol ure.. Na koncu se mi večkrat zgodi da imajo testenine ko jih sušim videz mokrega in nesuhega na dolocenih straneh, kljub temu da so trde. Prosim za nasvete in če ima kdo kakšen recept npr s špinačo testenine ali kaj v tem smislu, se mi dopadejo barvne ☺️

Eva995

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

1. mar 2022 12:15

Kot prvo, kdo ti je rekel, da se testo gnete tudi do pol ure?!

Ostra moka, jajce in lepo mesiš. Ni mišljeno v gram točno 10 dag moke... Mogoče je jajček velik in posledično potrebuješ kakšen gram več moke.

Skratja, umesi testo (čist zadosti je gnetenje do 5 minut), zavij v prozorno folijo, pusti počivat, potem pač delaj ali rezance ali široke rezance, krpice... Raztrosi po čistem prtu / krpi, da se podsuši. Če imaš za večkrat, potem pusti cel dan da se sušijo, seveda takrat povzdiguj, obračaj.

Špinačne dobiš tako, da blanširano špinačo šteptaš s paličnim in dodaš v moko in jajce.

Nič se bat, poskušaj.

Pozdravček!

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

3. mar 2022 11:16

Jaz za rezance dam 30% gladke moke in 70 % ostre moke. Jajce je teže cca 65 g na 100 g moke. Približno. Dam še žličko olja. Zamesim testo,pustim pol ure. Z valjarjem razvaljam na krpe v velikosti kuhinjske krpe, zrežem na trakce in sploščim na strojčku do nastavitve 9. Jih malo sušim nato razrežem poljubno.

Za izdelavo testenin v strojčku ( makaronov) je pa zelo vešča mamamia.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. mar 2022 14:11

Kar se testa tiče, pomaga samo vaja in izkušnje. Kar sem uspela izvleči iz mame, je, da se da vode "ravno prav" ali v najboljšem primeru "toliko, da je testo dovolj mehko" - rezultat je ta, da so njeni rezanci fantastični, jaz jih pa kupujem v trgovini.

Sonja

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

4. mar 2022 15:19

Haha, to pa je brzinska priprava.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

4. mar 2022 18:21

Zakaj pa bi sveže testenine sploh sušili? Saj so boljše kupljene sušene. Sploh, če imaš Kitchenaid ti izdelava vedno svežih vzame zgolj nekaj minut in tistih 20 dodatnih minut počivanja.

Commis débarrasseur

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

4. mar 2022 19:22

Meni je trapasto, da bi vsakokrat, ko potrebujem dve pesti rezancev, le-te mesila, sušila, rezala. 

Naredim jih s 7-8 jajci, lepo posušim in uporabljam po potrebi.

Pozdravček!

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

5. mar 2022 2:13

Hja, v 10ih minutah je vse narejeno in pospravljeno. O tem, da goatom pade čeljust v naročje, ko rečeš, zdaj grem pa še rezance narediti, raje ne bi. Pa še to, rezanci narejeni po tem sistemu so tako svilnati, da sploh ne morem povedat. 

Ni mi do tega, da bi se mi pasta sušila (in nabirala prah) po celi hiši par dni. 

Vanja

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

5. mar 2022 6:46

Dragička je napisal/a:

Meni je trapasto, da bi vsakokrat, ko potrebujem dve pesti rezancev, le-te mesila, sušila, rezala. 

Naredim jih s 7-8 jajci, lepo posušim in uporabljam po potrebi.

Pozdravček!

Rezanci za v juho še, za vse ostalo pa ga ni čez svežo pašto, ki se za nujne primere lahko tudi zmrzne na pladnju in kasneje po porcijah da v vrečke.

 

Barvne so meni boljše brez jajc, samo moka, kaša (špinača, rdeča pesa, buča...) in topla voda. Na primer, špinačo na žlici, dveh vode zmehčaš na "ognju", spasiraš in se lotiš dela.

Tople vode in kaše naj bo približno za polovico količine moke, pomembna beseda približno! Odvisno je od tipa moke, dnevne vlage...Če delaš z durum zmletim zdrobom kot moka, je potrebno še več tekočine, če delaš z mehko moko tipa 400, 500, tam nekje, če delaš s polnozrnato, pa največ. Koliko je to, se naučiš s poskusi, ko dobiš občutek med prsti. Ja, tudi če delaš z mašino (čas pa tako kot na Vanjinem linku, hitro), jo na koncu vedno obdelaj še z rokami. Počitek naj bo najmanj pol ure. Vse je tudi od vrste testenin.

lp, mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 5. mar 2022 06:49

poncij  

član od: 14.2.2005

sporočila: 1

5. mar 2022 12:19

Tudi midva sva nabavila kuhinjskega robota s tisoč in enim nastavkom za testenine. Pa res niso nikoli zelo dobro uspele. No, potem pa sva bila lani na tečaju pripravljanja testenin v Bologni. Osnovnem. Po tem tečaju sem robota povsem zamenjal - valjanje - 1 m dolgi valjar, lesena plošča... in 5 min več časa. Prah pa se sedaj nabira samo na robotu. Recept za pripravo testa za testenine pa je zelo enostaven. V kolikor pripravljam navadne testenine, uporabim moko tipa 00. 100 g moke in 1 jajce (65 g). Vedno mesim testo samo s 3 jajci (195 g +- 2 g) in 300 g moke. Ga je lažje in hitreje razvaljati. Če pridejo gostje na kosilo pač 2x ali pa 3x zamesim testo. V kolikor pa delam polnjene testenine pa uporabim razmerje moke 30 % moke 0 in 70 % moke 00. 

Starejša gospa, ki je vodila tečaj, je omenila, da v kolikor valja testo z valjarem in ne z aparatom, ima vedno občutek, koliko ga je še potrebno razvaljati. Prav tako je kovina trša od lesa in bolj 'zbije' testo. Pri valjanju z valjarem se ti 'prilagajaš' testu, med valji v stroju pa se mora testo prilagajati valjem. 

Je nekaj več dela, a rezultat je, vsaj za naju, neprimerno boljši.

(Sliki spodaj - 1 poskus doma - tortelini)

Lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti