Orada

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

tema odprta - 17. apr 2020 14:46 | ogledi: 1.960 | odgovori: 6

Hola! Najprej en lep pozdrav vsem! Starim in novim odvisnicam in odvisnikom       od kulslo.

 

Tako, zdaj pa k bistvu. V dar sem dobila orado, videti je "polna idej", pa kljub tamu ne vem, kaj bi z njo. Prosila bi za kakšen predlog, kako jo pripraviti. Že nekaj dni je v skrinji. V kuharskih knjigah, ki jih imam, je sicer veliko plavutkarskih receptov, o tej vrsti rib pa niti besede. Tako, to bo zaenkrat vse. 

Hvala vnaprej, saj, tako kot vedno, računam na vas.

 

 vrana

Vrana

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

17. apr 2020 16:21

Vrana, najbolje je da jo spečeš.

Najprej jo dobro očistiš, natreš s soljo, pokapaš z limono in pustiš pol ure da se marinira. ( poglej moj recept ribe iz pečice).

Daš na peki papir ( v trebuh malo masla, peteršilja), po želji rožnarin zraven malo krompirja na rezine in pečeš cca 1/2 ure.

Če imaš žar jo lahko spečeš na žaru.

Opcija pa je tudi pečenje v soli, samo tu ni hrustljave skorjice, enako tudi če bi jo zavila v peki papir z zelenjavo.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. apr 2020 17:55

Prisegam na kuhano ali pa pari.  Prelito samo z malo olivnega olja, zraven kuhan krompir.

Seveda gre v slast tudi pečena, a raje kot v pečici imam tisto pečeno v olju, hrustljavo zapečeno.

Draga Vrana, tudi pri oradi je odvisno od okusa.

V pekač lahko daš razen krompirja še olive, na rezine narezano papriko, malo vina ...

Nikakor pa je ne prelivaj s česnom, peteršiljem in oljem, saj veš da pravijo, da ta mešanica bolj zakrije okus  ribe kot da ga poudari. A tudi to je stvar okusa. 

 

Lepo, da si se po dolgih letih spet oglasila.

mamamia

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

19. apr 2020 12:18

Oj!

Trixi, mamamia, najlepša hvala obema. Bom šla kar po vrsti. Danes bo pečena, jutri pa kuhana,(ko bom kupila še eno).  Ko pa bodo moji fantje organizirali roštiljado, bo še na žaru. 

 Hvala, res.

Moram priznati, da sem po vsem tem času kar malo izgubljena - vse na kulslo je tako drugače. Razen dobrih receptov, ti bodo vedno. Pa bom že. Tukaj je takooo domače Imam nekaj zdravstvenih težav, ampak se kar, bi rekla uspešno, opismenjujem. V glavnem bolj prebiram recepte, se navdušujem nad fotkami in načrtujem... 

 

Lep pozdrav 

Vrana

pinguwin  

član od: 16.2.2017

sporočila: 168

21. apr 2020 16:02

mamamia, kak pa skuhas ti ribo? Kuhana je tudi meni dobra v dalmatinski ribji juhi, ampak za to ne rabis glih orade:)

 

Drugac pa zdaj ko mam malo prevec casa sem se spomnila, da mi je en ribic rekel, da mores ribo neocisceno zmrznit.

 

LP

pinguwin

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. apr 2020 9:13

pinguwin je napisal/a:

mamamia, kak pa skuhas ti ribo? Kuhana je tudi meni dobra v dalmatinski ribji juhi, ampak za to ne rabis glih orade:)

 

Drugac pa zdaj ko mam malo prevec casa sem se spomnila, da mi je en ribic rekel, da mores ribo neocisceno zmrznit.

 

LP

pinguwin

Ni nuno, da je orada, lahko je tudi brancin, ribon, škarpena, skuša. Za na lešo mora biti riba kvalitetna.

Imam posebno posodo za kuhanje rib, tako podolgovato, s kovinskim stojalom z luknjicami, da riba ni vsa v vodi, ampak bolj na pari. Zavrem vodo z nekaj zrni popra, listom lovorja, malo korenčka in korena petršilja, nekaj strokov česna, rezina limone. Ko to zavre, dam v posodo ribo, pokrijem in kuham, dokler riba ne izbulji oči oziroma 10 do 15 minut, če riba ni prevelika. Korenje potem drobno narežem in zmešam z vodo, v kateri se je riba kuhala, dodam še svež sesekljan peteršilj, nekaj kapljic vina ali limoninega soa in s tem prelijem ribo. 

Raje kot tako pa že nekaj časa ribo pripravljam na pari. Imam kuhalnik za pripravo jedi na pari, in dam ribe v te predale, ki gredo nad podoso z vodo, v drugo posodo nad paro pa nekaj zelenjave.  Okoli 20 minut traja, da je riba gotova. Prelijem jo samo z malo olivnega olja, drugi del družine pa olju doda še kakšno mešanico začimb za ribe. Da je kosilo res lahkotno, zraven jem le kuhan krompir s peteršiljem. 

 

Pri kuhani ribi je pomembno, da meso ostane čvrsto, da ne začne razpadati ker je prekuhano in se potem napije vode in je vse skupaj res videt neokusno. Verjetno zato mnogi ne marajo kuhane ribe. 

mamamia

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

22. apr 2020 17:27

Drugače je zelo enostaven način peke ribe v peki papirju. Vzamemo dva lista in ju na vseh robovih zvijemo, da je hrana v škrniclju. Pečemo lahko le fileje ali celo ribo, zraven dodamo zelenjavo, lahko prevret narezan krompir, dodamo začimbe, olivno olje... 

Meni je tak način priprave zelo dober. Vzamem file polovice ribe, ga osolim, zraven narežem nekaj rezin bučke, paprike, en prevret krompir na rezine, češnjev paradižnik, malo česna, baziliko, timijan, olivno olje. Pečem v segreti pečici cca pol ure. Odvijem in uživam v popolnemu obroku.

Še pečica je čista.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti